wtorek, 2 listopada 2010

"Pogodna" wycieczka do Czech

Chociaż sezon urlopowy 2010 roku jest już za nami, członkowie Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych "Pogoda" z Kleszczewa Kościerskiego postanowili go sobie przedłużyć. Dlatego w dniach 5- 8 października br. wybrali się na wycieczkę, której celem były: Karpacz, Praga i Skalne Miasto w Czechach oraz zamek w Książu.


Uczestnicy wyprawy zebrali się o świcie w centrum Zblewa, skąd luksusowym autokarem wyruszyli w daleką podróż. Wraz z członkami "Pogody" w wyprawie wzięli udział, po raz kolejny zresztą, ich przyjaciele - podopieczni z Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie. Pierwszy dzień wycieczki minął jej uczestnikom na podróży przez prawie całą Polskę, która wieczorem zakończyła się w Karpaczu. Tam, zakwaterowawszy się w hotelu "Złoty Potok", uczestnicy wycieczki udali się na zwiedzenie tej uroczej miejscowości wypoczynkowej. Spacerując po mieście mieli okazję podziwiać również krajobraz Karkonoszy z ich najwyższym szczytem Śnieżką.

Nazajutrz, wczesnym rankiem, wycieczka ruszyła do stolicy Czech - Pragi. Po przybyciu na miejsce zwiedzanie miasta rozpoczęto od wizyty na zamku w Hradczanach, z którego dziedzińca podziwiano panoramę tego pięknego miasta. Następnie turyści z Kleszczewa i Rokocina zwiedzili katedry św. Wita i św. Jerzego, zabytkowy rynek na starówce, Plac Wacława oraz słynny most Karola na rzece Wełtawie. Podczas zwiedzania miasta nie zapomniano także o zakupieniu pamiątek dla najbliższych, których nie brakowało w licznych sklepikach oraz straganach. Po całodniowym zwiedzaniu stolicy Czech, uczestnicy wyprawy wrócili zmęczeni, lecz pełni wrażeń do hotelu.

Atrakcją trzeciego dnia wycieczki było zwiedzanie Skalnego Miasta w Czechach, które stanowi niezwykle malowniczą grupę skał, będącą fragmentem Gór Stołowych. Wszyscy byli pod wrażeniem majestatu tych niezwykłych form skalnych, które piętrzą się do samego nieba wśród gęstego lasu i przedzielone są głębokimi wąwozami, którymi spacerują turyści. Niektóre z tych skalnych olbrzymów mają swoje ciekawe nazwy, takie jak np. Ząb Karkonosza czy Fotel Babuni. Pobyt w Skalnym Mieście zakończył się rejsem łodzią po małym stawie ukrytym wśród skał, który usytuowany jest w górnej części tego kamiennego kompleksu. Zwiedzanie tego ciekawego miejsca zakończono zakupami pamiątkowych drobiazgów, których dokonano w pobliskim sklepiku. Po powrocie do hotelu wszyscy mięli jeszcze na tyle sił, aby zorganizować sobie dyskotekę, na której bawili się wspólnie do późnej nocy.

Ostatni dzień wycieczki rozpoczął się od wizyty na słynnym zamku Książ koło Wałbrzycha, który ukazał się podróżnikom w oparach porannej, prześwietlonej jesiennym słońcem mgły. Zwiedzanie tego ciekawego obiektu rozpoczęto od jego barokowej części, a następnie obejrzano część gotycką. Ciekawostką zamku w Książu są podziemia, które zostały wykonane przez przymusowych robotników podczas ostatniej wojny światowej. Do dzisiaj nie wyjaśniono do końca, w jakim celu wykonano ten skomplikowany system sztolni i korytarzy. Oprócz podziemi uczestnicy wycieczki zwiedzili też bogato zdobione olbrzymie sale zamku, a także kolorowe ogrody, które bujnie rosną na tarasach i dziedzińcach obiektu. Wizytę na zamku w Książu zakończono serią pamiątkowych zdjęć, po których autokar z pełnymi wrażeń uczestnikami wycieczki ruszył w drogę powrotną.

Członkowie Stowarzyszenia "Pogoda" dziękują wszystkim za pomoc w organizacji tej ciekawej wyprawy, a szczególnie przyjaciołom z Rokocina za ich miłe towarzystwo oraz wspólną zabawę.

Wojtek Kloński

ZDJĘCIA


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz