piątek, 11 września 2015

Nasi w Ogólnopolskim Rajdzie Samochodowym Honorowych Dawców KrwiJuż po raz szósty mieszkańcy naszego powiatu uczestniczyli w Ogólnopolskim Rajdzie Samochodowym Honorowych Dawców Krwi, który odbywał się w Sławie (woj. lubuskie) w dniach 27-30 sierpnia 2015r.

Trasa rajdu przebiegała przez kilka miejscowości na odcinku prawie 90km, natomiast sam przejazd wymagał od uczestników szczegółowej znajomości terenu, odległości, swobodnego poruszania się zarówno po drogach jak i ścieżkach. Uczestnicy musieli wykazać się szeroką wiedzą nt. aktualnych przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnościami zarówno szybkiej jazy, jak i perfekcją na placu manewrowym slalomem z zastosowaniem testu Stewarta.


Tuz przed rozpoczęciem rajdu Sława 2015: od lewej Iwona Zys, Jarosław Bartoszewski, Barbara Kaletha-Zys, Jacek Rzepkowski, Wojciech StempakKierowcy musieli nawet kierując samochodem wbić piłkę do bramek, zarówno przodem, jak i tyłem samochodu. W ciągu sześciu godzin załoga musiała wykonać sprawnościową konkurencję strażacką z wyniesieniem 80-kilogramowego manekina na noszach poza obszar "pożaru", wykazać się sprawnością fizyczną podczas konkurencji na powietrzu, zakładaniem kamizelek odblaskowych na czas i dotarciu na metę z toczeniem koła, pokonać slalom gigant bryczką oraz taczką. Dużo zabawy mieli wszyscy uczestnicy pokonując na czas slalom na drewnianych nartach czy rzuty podkową szczęścia do celu.
Od lewej: wolontariusze akcji DKMS Polska, Wojciech Stempak, Jarosław Bartoszewski, Adam Wądołek, Barbara Kaletha-Zys; przy balonach Iwona Zys- koordynator akcjiNiesamowitą tegoroczną atrakcją było przeplatanie linki poprzez nogawki i rękawy uczestników oraz związanie nią całej załogi (konkurencja na czas). Najwięcej trudności sprawiła wszystkim uczestnikom rajdu konkurencja udzielania pierwszej pomocy. Należało wykazać się nie tylko kompetencją, ale też sprytem i świetnym spostrzeganiem zaistniałej sytuacji - trzeba było udzielić pomocy osobie porażonej przez prąd. Do klasyfikacji generalnej liczyły się także konkursy wiedzy o regionie - o ziemi lubuskiej oraz trudny test wiedzy o Honorowym Krwiodawstwie, o Czerwonym Krzyżu i udzielaniu pierwszej pomocy.Iwona Zys, mieszkanka Starogardu Gdańskiego, studentka
Podsumowując wszystkie opisane konkurencje oraz testy wiedzy nasza załoga z Kociewia uplasowała się w klasyfikacji generalnej na 2 miejscu w Polsce (na 24 załogi).
W konkursie wiedzy o regionie 1 miejsce zajął Jarosław Bartoszewski - dyrektor ZSOiA ze Swarożyna, 3 miejsce Barbara Kaletha-Zys - psycholog (PSP nr 1 w Starogardzie Gdańskim oraz Przychodnia Lekarska POLMED). Pani Barbara Kaletha-Zys zajęła ponadto 1 miejsce w Polsce w teście wiedzy o Honorowym Krwiodawstwie i Polskim Czerwonym Krzyżu, 2 miejsce w klasyfikacji generalnej pań oraz 1 miejsce w ulubionym przez wszystkich uczestników konkursie - hasło rajdowe. Pani Kaletha otrzymała również nagrodę specjalną za pomoc w krzewieniu honorowego krwiodawstwa.Członkowie załóg samochodowych z Kociewia, od lewej: Barbara Kaletha-Zys, Iwona Zys, Jarosław Bartoszewski wraz z organizatorami rajdu


W tym roku Kociewie reprezentowała również Iwona Zys - studentka dietetyki, która w sposób profesjonalny poprowadziła akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku do bazy Fundacji DKMS Polska. Nawiązała kontakty z burmistrzami i wójtami tamtejszych miejscowości, rozpropagowała akcję zarówno wśród uczestników rajdu, jak i mieszkańców Sławy i okolic. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem. Mieszkańcy chętnie rejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku. Pani Iwona jako koordynator akcji potrafiła odpowiedzieć na każde, nawet najtrudniejsze pytanie zapisujących się, rozwiewała ich wątpliwości dotyczące stanu zdrowia. Organizatorzy poprosili, aby taka akcja miała miejsce co roku.Wolontariuszami tej akcji byli wspomniany już wyżej dyrektor szkoły Jarosław Bartoszewski, pani psycholog Barbara Kaletha-Zys, specjalista ds. ubezpieczeń Wojciech Stempak, emerytowany strażak Jacek Rzepkowski oraz prezes klubu HDK przy grupie lotos Gdańsk Adam Wądołek. Mieszkańcy Kociewia nie tylko od lat uczestniczą aktywnie w rajdach samochodowych honorowych dawców krwi, ale również w ogólnopolskich Czerwona Róża oraz w rajdach strzeleckich. Nasza załoga z Kociewia w czerwcu bieżącego roku zajęła piąte miejsce na 20 drużyn, a najlepszym strzelcem z Kociewia była Iwona Zys, która po raz pierwszy w życiu trzymała w ręku broń. Za każdym razem promują na rajdach nasz region Kociewie, ale również nasze piękne miasto Starogard Gdański. W czerwcu 2016r. pani Barbarze Kaletha-Zys powierzono organizację Ogólnopolskiego Rajdu Honorowych Dawców Krwi PCK i jako komandor zwróciła się o przejęcie patronatu honorowego do Prezydenta Miasta Starogardu Gdańskiego, Starosty Powiatowego Leszka Burczyka oraz wielu innych przedsiębiorców. O przygotowaniach i szczegółach już w nowym roku.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz