wtorek, 29 września 2015

ANTONI CHYŁA. Jako koło łowieckie "Łoś" w Skórczu już piąty rok reintrodukujemy kuropatwJako koło łowieckie "Łoś" w Skórczu już piąty rok reintrodukujemy kuropatwy w naszych dwóch łowiskach: Skórcz obwód nr 259 i Frąca obwód nr 298. W tym roku 4 lipca wraz z stażystą Pawłem Manuszewskim byliśmy w Rajkowach u Zdzisława Kamienieckiego po kuropatwy...p { margin-bottom: 0.25cm; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 120%; widows: 2; orphans: 2; }p.western { font-family: "Times New Roman",serif; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: "Times New Roman",serif; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: "Times New Roman",serif; font-size: 12pt; }

Rajkowy po raz trzeci.

Dla wielu z nas Rajkowy to tylko wieś na Kociewiu w gminie Pelplin. Dziś miał tam miejsce piknik ekologiczny "Ekologia i My". W programie przewidziano mszę św. Hubertowską w kościele pod wezwaniem św. Bartłomieja, wręczenie nagród w konkursie plastycznym dla dzieci "Ekologia i My", koncert zespołu "Hubertus" ze Sztumu, pieczonego dzika i bigos (myśliwski - "kapusta w garnku, a mięso w lesie"), pokazy sokolnicze i prezentację projektu dofinansowanego przez WFOŚiGW w Gdańsku "Remont wolierowej hodowli kuropatw, odnowa stada podstawowego oraz kontynuacja reintrodukcji na terenie województwa pomorskiego".Już po raz trzeci bierzemy udział w tym wydarzeniu. Koło Łowieckie "Łoś" jest reprezentowane przez poczet sztandarowy w składzie: Daniel Dworakowski, Sławomir Kukliński i Krzysztof Sturgulewski, który na miejsce przybywa z małżonką. My docieramy na parking przy kościelny dziesięć minut przed mszą. W sumie to bardzo dużo jest samochodów, z których wychodzą mieszkańcy parafii. Dużo też zieleni mundurów myśliwych, którzy w tym roku dość licznie przybyli. Widać poczty sztandarowe kół łowieckich "Głuszec" Kartuzy, "Sokół" WKŁ Pruszcz Gdański, "Szarak" i "Knieja" Tczew i naszego "Łosia" Skórcz. Witamy się z kolegami myśliwymi. Wśród nich poznaję posła RP pana Kazimierza Smolińskiego. Udajemy się do kościoła. Poczty sztandarowe oczekują przed kościołem. Wyróżnia się sztandar z OSP Rajkowy.Ten kościół zadziwia, gdyż podczas tej trzeciej bytności w nim odkrywam nowe uroki. Jego wystrój jest naprawdę wspaniały. Co prawda proboszcz będzie w homilii wyjaśniać, że nie jest on bazyliką, lecz świątynią parafian. Siadam w ławce przed tymi zarezerwowanymi dla gości. Kościół wypełniony jest wiernymi. Rozpoczyna się celebracja mszy z elementem wprowadzenia sztandarów do świątyni. W imieniu gospodarzy wita wszystkich Zdzisław Kamieniecki - to on był realizatorem tych spotkań. Wita gości w osobach posła, władz łowieckich ZO PZŁ w Gdańsku, włodarzy gminy Pelplin, przedstawicieli ALP, poczty sztandarowe, sokolników z czterema sokołami wędrownymi, członków orkiestry i uczestników mszy. Wsłuchuję się w słowa homilii proboszcza. Jestem pełen podziwu, gdyż każda homilia - te głoszone w poprzednich latach i dziś - jest inna. Proboszcz musiał włożyć dużo pracy w jej przygotowanie, gdzie cytuje z pamięci wersety. Proboszcz wspomina o książce kolegi Ignacego Stawickiego pt. "Święty Hubert w diecezji pelplińskiej", z której cytuje napis będący w stanicy myśliwskiej z Lęborka: "By mieć prawo nazywać się myśliwym, nie wystarczy mieć strzelbę, przestrzegać tradycji i etyki łowieckiej, szanować zwierza i umieć czasem nie strzelać", który dedykuje leśnikom i myśliwym. W imieniu myśliwych podziękowanie proboszczowi składa kolega Ryszard Mazurowski i wręcza upominek. Dużym aplauzem jest przyjęta recytacja wierszy przez uczennicę Zuzię.


W czasie mszy miałem możność siedzieć w ławce z dziewczynką o imieniu Martyna. Chciałem ją spytać, co wyniosła z tej mszy, lecz odjechała samochodem z rodzicami z parkingu, nim dotarłem na miejsce. Po mszy wszyscy udali się do świetlicy na dalszy ciąg pikniku. Miłym akcentem był udział mieszkańców wsi Rajkowy.Jako koło łowieckie "Łoś" w Skórczu już piąty rok reintrodukujemy kuropatwy w naszych dwóch łowiskach: Skórcz obwód nr 259 i Frąca obwód nr 298. W tym roku 4 lipca wraz z stażystą Pawłem Manuszewskim byliśmy w Rajkowach u Zdzisława Kamienieckiego po kuropatwy. Zdzisław pokazał nam wyremontowaną wolierę i hodowlę, gdzie zrobiłem kilka zdjęć, jak również podczas wypuszczania kuropatw. Kuropatwa zawsze była w krajobrazie polskiej wsi, lecz dziś przegrywa z uwagi na wielkołanowe uprawy, brak zakrzaczeń, które są nagminnie likwidowane przez użytkowników ziemi rolniczej, nadmierne stosowanie środków ochrony roślin - wspominał o tym w swej homilii proboszcz.


W oparciu o relację starszych osób, które przeżyły okres okupacji, można stwierdzić, że to kuropatwy stanowiły uzupełnienie żywności, choć były pozyskiwane nielegalnie. Przed laty byłem świadkiem, jak kuropatwa z młodymi pisklętami przechodziła szosę za Wolentalem, pod górką za budynkami pana Trepkowskiego. Ja prowadziłem pojazd służbowy w kierunku Starogardu, a jadący od Pączewa samochód terenowy Ułaz zatrzymał się i mrugał światłami. Ja się również zatrzymałem i zobaczyłem, jak kuropatwa przeprowadza pisklęta z prawej strony na lewą patrząc w kierunku Pączewa. Kuropatwa ta podskakiwała na wysokość zderzaka tego Ułaza. Kierowcę rozpoznałem - był to znajomy dyrektor majątku Wolental pan Teofil Byjoś. Co ciekawe, gdy przeszły pisklęta, to kuropatwa podążyła za nimi. Byliśmy pełni podziwu dla tej kuropatwy. O naszej kuropatwie można by pisać bardzo dużo. Życzę każdemu, aby mógł się spotkać naocznie z tym ptakiem, a jest ku temu okazja dzięki myśliwym i hodowli w Rajkowach.

Ps. Warto odwiedzić Rajkowy we wrześniu każdego roku i być uczestnikiem tej mszy. W dobie internetu na stronie ZO PZŁ w Gdańsku można uzyskać informację, kiedy takowa msza się odbędzie. Jakość zdjęć z kościoła jest nie najlepsza, być może to wina mojego wzroku.

Skórcz dnia 27.09.2015 rok Antoni

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz