wtorek, 5 lutego 2002

Świety Krzysztof przy czarnym punkcie ?

Edmund Zieliński wyszedł z ciekawym pomysłem. Sugeruje, żeby przy skrzyżowaniu postawiono figurę świętego

Na skrzyżowaniu dróg Kościerzyna - Skórcz i Starogard - Chojnice w Zblewie często dochodzi do wypadków drogowych. Ostatnio były tu wypadki śmiertelne. Zarząd Dróg ustawił znaki drogowe "STOP" oraz tablice przestrzegające przed zbliżajacym się feralnym skrzyżowaniem.

Niezwykle ciekawą inicjatywę przedstawił w swym liście do wójta Gminy były mieszkaniec Zblewa Edmund Zieliński. Refleksje pana Edmunda drukujemy w całości.

W czasie budowy autostrady spora część tutejszego cmentarza zwieziona została w feralne miejsce (dop. własny - skrzyżowanie). Według relacji jednego z rolników zwożących żwir pod budowę tej drogi, leżą tam również ciała jeńców wojennych, zmuszonych do pracy przy budowie autostrady. Może kości tych nieszczęśników oraz tych, którym nie było dane oczekiwać swego zmartwychwstania na starym zblewskim cmentarzu mają jakiś związek z wypadkami ? To wszystko daje do myślenia.

Pomyślałem, że byloby dobrze postawić w okolicach tego skrzyżownia kapliczkę z figurką św. Krzysztofa - patrona kierowców. Jednocześnie tym sposobem skromnie uczcimy leżące tam ludzkie szczątki.

Proponuję, by była to kapiliczka słupkowa, podobna do tej z rezmizy OSP. Deklaruję wykonanie figury w darze. Prace z tym związne możemy wykonać do listopada br., jeśli moja propozycja zostanie przyjęta. Jeżeli ta kapliczka stanie, będzie kolejną, jakie powstają w ramach mego ogólnopolskiego apelu do rzeźbienia 2000 figur do przydrożnych kapliczek na 2000 lat chrześcijaństwa.

Edmund Zieliński - prezes Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

12 września w Urzędzie Gminy odbyło odbyło się posiedzenie Zarządu, na którym omawiano propozycję E. Zielińskiego. Podczas obrad obecna była przedstawicielka Muzeum Etnograficznego z Gdańska.
Członkowie Zarządu ocenili pozytywnie propozycję pana Edmunda. Kontrowersyjna okazała się wersja lokalizacji kapiliczki przy skrzyżowaniu. Chodzi o to, że figurka będzie przyciągać uwagę kierowców i może zwiększyć liczbę wypadków. Potrzebny będzie dokładny szkic figurki, jej rozmiary i ewentualnie miejsce usadowienia. Ułatwi to negocjacje z Zarządem Dróg.

Jakże cieszy nas - mieszkańców Zblewa taka własnie inicjatywa. Tragiczne wydarzenia na skrzyżowaniu w Zblewie wymagają poważnych decyzji ze strony Zarzadu Dróg - krajowych i wojewódzkich, a usytuowanie patrona wszystkich kierowców, św. Krzysztofa nada temu miejscu bardziej symboliczny charakter.

Michał Spankowski
Na podstawie Tygodnika Kociewskiego Nr 15, z 27.09.2000r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz