sobota, 2 lutego 2002

Czwórka przedwojenna

Prezentujemy najciekawsze momenty z życia szkoły podstawowej nr 4 w Starogardzie. Powstała ona jeszcze przed wojną i początkowo uczyły się w niej tylko dziewczęta. Informacje zaczerpnęliśmy z kroniki szkolnej

(część 3)


Drugie półrocze 1934/1935

2.02.1935 w szkole obchodzono imieniny prezydenta Mościckiego. Dzieci wzięły udział w mszy św. na intencję prezydenta, a później świętowano w poszczególnych klasach. W przemowach szczególnie uwzględniano "działalność naukową Dostojnego Solenizanta".

A 19.03, jak zwykle, świętowano imieniny drugiego wielkiego wodza - Piłsudskiego. Na tę uroczystość zaproszono rodziny uczennic.

Od 18 do 28.02 zawieszono zajęcia w szkole z powodu epidemii grypy.

Drugi szwadron 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich zaprosił 2.1 kwietnia 30 najuboższych dziewczynek na "święconkę". Przygotowano obfite śniadanie, które poświęcił ks. proboszcz wojskowy Stryszyk.

"Wieść okropna"

12.05.1935 zmarł marszałek Józef Piłsudski: "Okrutna wiadomość spadła na młodzież niespodziewanie. Idąc do szkoły lub przez radio dowiadywały się dzieci o wielkiej żałobie, jaka okryła całą Polskę. Była to wieść okropna, niemożliwa do wiary! Lekcje rozpoczęły się co prawda o zwykłej godzinie, lecz o pracy normalnej nie było mowy. Dzieci smuciły się ogromnie, często kierowano pytania do opiekunek, czy "Kochany Dziadek" naprawdę nie żyje. Nauczycielstwo wyczuło nastrój młodzieży i zespoliło się z nią w uczuciu boleści. "Żałoba trwała cały tydzień, a 18.05 młodzież wzięła udział w żałobnym nabożeństwie szkolnym. W chwili, gdy składano zwłoki marszałka na Wawelu, w szkole trwała akademia żałobna. Dzieci ze wszystkich klas pisały listy kondolencyjne - utworzyły one album, który wręczono inspektorowi szkolnemu.

Ograniczone imprezy

Z powodu żałoby narodowej nie odbyły się planowane imprezy. Tylko z okazji Dnia Matki "odbyły się w we wszystkich klasach odpowiednie pogadanki, aby w dzieciach pogłębić uczucia czci i miłości dla matek", zaś z okazji Dnia Dziecka zorganizowano wycieczki do okolicznych wsi lub do lasu. Uczniowie kl. V i VI pomaszerowali np. nad jezioro Płaczewskie, gdzie urządziły biwak z kuchnią polową.

Koniec roku

Na zakończenie roku szkolnego zorganizowano przegląd prac wszystkich klas. Każda urządziła w swojej sali wystawę. Zwiedzali je kolejno wszyscy uczniowie. Nad całością czuwał komitet wybrany spośród uczniów klasy VI. 15.06 wręczono dzieciom świadectwa, a wcześniej w kaplicy św. Wojciecha odbyło się uroczyste nabożeństwo szkolne z kazaniem ks. katechety Chylewskiego. 3 dni później rozpoczęły się półkolonie dla 25 biednych i słabych dziewczynek ze szkoły. Wcześniej przebadał je dr Balewski. Dzieci przebywały na półkoloniach od godz. 8.30 do 18.30, aż do 10 lipca. Bezpłatnie opiekowały się nimi nauczycielki Jadwiga Wygocka i Anna Szpitterówna, a później W. Borowicz.

Rok szkolny 1935/1936

Nowy rok szkolny rozpoczął się 3.09.1935 nabożeństwem w kaplicy św. Wojciecha. W szkole nr 4 utworzono tym razem 10 klas. Zgodnie z zarządzeniem wizytatora Wilkoszewskiego ze szkoły nr l przeniesiono tu klasę specjalną dla dzieci upośledzonych umysłowo. Opiekunkami poszczególnych klas zostały: kl. Ia - Łucja Ryczakowiczówna, Ib -Maria Sieradzka, II - Jadwiga Wygocka, IIIa - Władysława Stasiakowa, IIIb - Małgorzata Raszejanka, IVa - Jadwiga Ró-żyńska, IVb - M. Sieradzka, V
- Ł. Ryczakowiczówa, VI - Ewa Machajewska, VII - Brunon Szeleziński. Klasę specjalną prowadziła W. Stasiak.

Wizytacje

Początek roku szkolnego to liczne wizytacje. I tak inspektorowie Mucha i Cieślikowski sprawdzali rozkład zajęć i skoordynowanie programów nauczania, wizytator Wilkoszewski wraz z Muchą i Cieślikowskim sprawdzali, czy praca w szkole idzie normalnym trybem, a w listopadzie Wilkoszewski z Muchą wizytowali klasę specjalną.

16.12 dr Połom przeprowadził we wszystkich klasach szczepienia ochronne przeciw błonicy i płonicy.

Mikołaj

Pierwsze półrocze zakończyło się 21.12. Uroczystość szkolną- kolędy, jasełka i wiersze - przygotowało szkolne koło PCK. Później w poszczególnych klasach św. Mikołaj wręczał paczki ubogim dzieciom. Rozdano świadectwa. W wieczór wigilijny tradycyjnie już grupa uczennic gościła w koszarach 2 Pułku Szwoleżerów przy ul. Nowowiejskiej.

Wieczór kaszubski

27.01.1936 Kółko Straży Przedniej gimnazjum państwowego urządziło dla starszych klas szkoły nr 4 wieczorek kaszubski. W programie były pieśni kaszubskie, oryginalna poezja, fragmenty kaszubskiej literatury.

Patriotycznie

Tego roku, w dniu imienin Piłsudskiego, w kaplicy św. Wojciecha odprawiona została msza żałobna dla młodzieży. Potem w szkole odbyła się uroczystość przygotowana przez zuchy, pod kierunkiem ich opiekunki, M. Raszejanki. Uroczystości żałobne zorganizowano też w rocznicę śmierci marszałka, 12.05. Chwila, gdy składano serce Piłsudskie-go w mauzoleum na Rossie, przez starogardzką młodzież została uczczona minutą ciszy na Rynku.

6.05 starsze klasy zwiedziły wagon propagandowy LOPP na dworcu głównym.

24.05 szkoły powszechnej i gimnazjum urządziły w Strzelnicy "Święto pieśni". Wystąpiły chóry poszczególnych szkół oraz chór międzyszkolny. W przerwach przygrywała orkiestra 2 Pułku Szwoleżerów.

Pożegnania

18.06 kl. VI pod kierunkiem swojej opiekunki E. Machajewskiej przygotowała herbatkę pożegnalną dla dziewczynek opuszczających już szkołę. Obecne było całe grono nauczycielskie.

Rok szkolny zakończył się dzień później, nabożeństwem dziękczynnym w kaplicy św. Wojciecha. W szkole dzieci otrzymały świadectwa.

Oprać, (got)
Na podstawie Tygodnika Kociewiak 2002 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz