niedziela, 1 kwietnia 2007

Panie na Powiatowym Turnieju KGW

Wtorek, 20 marzec 2007. Powiatowy Turniej KGW. Z roku na rok coraz ciekawsze widowisko. Pozazdrośćcie mieszczuchy!

Kobiety - Kwiaty Kociewia
W hali szkoły w Jabłowie w sobotę (17.03) o godz. 10 pod hasłem "Kobiety - Kwiaty Kociewia" 2007 rozpoczął się Powiatowy Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Tłum widzów kłębił się między sceną (na wprost) a stołami (po lewej i prawej) Kół Gospodyń Wiejskich. Te ustawiono w kolejności alfabetycznej: Czarnylas, Dąbrówka, Grabowo, Jabłowo, Klonówka, Kopytkowo, Koteże, Lalkowy, Leśna Jania, Ocypel, Osieczna, Osówek, Piece, Pinczyn, Sumin, Szpęgawsk, Zblewo, Zielona Góra. W sumie 18 kół! Było też dziesięć pań z Osieka, jeszcze w tym roku jako obserwatorki. Uczestniczki turnieju w pośpiechu zapełniały kociewskimi potrawami stoły i przyczepiały karteczki z ich nazwami. Wszystkie były barwie ubrane, umalowane i radosne.

Kociewskie - najlepsze!

Co też prezentowano na tych stołach! Wymieńmy choćby niektóre potrawy i napoje: kartofle w łupinie, ślepy ślydź, krupniok, mandach, smalec ze skwarkami, zupa brukwiowa na gęsinie, gryz, fałszywy zając, kuch drożdżowy, sałatka śledziowa, zylc, okrasa, kaszówka, kiszka, zaciyrka, ganste mlyko, kuszki zes haferfloków, leberka, kuch, ruchanki, pasztet z gansi, refkacze, ubróniona kaczka, szmurowane mnienso, ślydź, muzberowe wino, miętucha, purcle, jabca z duchówki, bónkawa, wuszta, leberka, czarna, golce kartoflane, serek swojski, drożdżak p. Rogowskiej, kaczka z psieczónym jabkem w dupsie i modró kapustó, czarnina z kluskami, kremeltorta, oparzonka z zacierkami, kompot bania, gorzałka Jagodzica Gertrudy Tilsen, kluski ziemniaczane, sok z kwiatu czarnego bzu, nalewka z orzechów, szarpaki, placki bulwowe i karbunada z bulwów.

Trzy konkurencje

Przyszedł czas na powitanie i objaśnienia. Zapisujemy. Powiatowy Turniej KGW odbywa się pod patronatem Starosty Starogardzkiego. Organizatorami są: Starostwo Powiatowe, Gminny Związek Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych w Starogardzie, Zespół Szkół Publicznych w Jabłowie, Towarzystwo Rozwoju Powiatu Starogardzkiego... Panie zmagać się będą w trzech konkurencjach: "Prezentacja stołu", "Fryzura wieczorowa", scenka kabaretowa "Moje koło gospodyń wiejskich za 50 lat". Przewodniczącym komisji jest Piotr Hałuszczak - prezes Wojewódzkiego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych. Wicestarosta Kazimierz Chyła zwrócił uwagę na piękną tradycję KGW w Polsce i na to, że w ostatnich latach koła te znacznie się ożywiły.
Przewodniczący doprecyzował zasady rywalizacji. Do "Prezentacji stołów" każde koło otrzymało stół, który udekorowało i zastawiło potrawami. Ocenie podlega ekspozycja i jedna potrawa wskazana przez koło. W zwarty sposób należy przedstawić jej rys historyczny. W konkurencji "Fryzura wieczorowa" wystąpią modelka i fryzjerka. Fryzura będzie modelowana na modelce od podstaw przez 5 minut. Sprzęt i dodatki koła przygotowują we własnym zakresie. Na koniec modelka przejdzie się po scenie, aby jury mogło ją ocenić. I "Moje KGW za 50 lat". Koła mają pokazać przyszłość w formie kabaretowej. Najlepsze koło otrzyma Grand Prix i będzie reprezentować nasze panie w turnieju wojewódzkim w Lubaniu (może teraz wygrają z Kaszubkami). Jury wskaże też zwycięzców w poszczególnych konkurencjach...

Cały tekst z wieloma zdjęciami na stronie głównej portalu Wirtualne Kociewie (www.kociewiacy.pl). Zapraszamy. Tu pokazujemy kilka fotek naszych kół - KGW Osieczna i KGW Osówek.


Panie z Osówka.


Panie z Osiecznej


Pora na nagrody i dyplomy. Wójt gminy Osieczna Barbara Tomczak z nagrodą dla pań z KGW Osówek.


Panie z Osiecznej na scenie.


Były też nagrody za indywidualne osiągnięcia. Ta pani z Osówka otrzymała ją za nalewki, o których piszemy w tekście o imprezie w portalu Wirtualne Kociewie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz