środa, 7 listopada 2007

Zespól Rodzina

BIOGRAFIA ZESPOŁU "RODZINA"

Amatorski Kociewski Zespół Folklorystyczny "Rodzina" powstał w październiku 1997 roku, kiedy to na zebraniu KGW członkinie koła przygotowywały się do turnieju gmin Zblewo - Kaliska. Aby uatrakcyjnić program zespół przygotował gadki i przyśpiewki w gwarze kociewskiej. Wówczas w zespole były same panie tj.: p. Wanda Pelowska, Regina Kiżewska, Marianna Piątek i Danuta Kiżewska.
Po kilku występach zespół zaczął się powiększać. Do zespołu przystąpili p. Eugeniusz Makowski - jako muzyk wraz z żoną Terenią i synem Rafałem. W dalszej kolejności w skład zespołu weszli Aurelia Galicka- Beling, Monika Szymańska, Ewa Nawrocka i Zbyszek Kostka.
Kiedy to w przygotowaniach programu każdy otrzymał swoje zadanie- gadki, a do przyśpiewek akompaniował p. Genio, to zespół stawał się bardziej atrakcyjny, toteż trzeba było pomyśleć o oryginalnych strojach kociewskich.
Nasz zespół zaakceptowała dyrektorka GOK p. Alicja Koziarek, również z pomocą przyszło Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział Kociewski w Zblewie i za otrzymane pieniądze dokonano zakupu materiałów na bluzki, kamizelki, fartuszki, które to zostały uszyte przez członkinie zespołu i zaprzyjaźnione osoby.
W taki to sposób pod kierownictwem p. Wandy Pelowskiej zostały przygotowywane programy i zespół "Rodzina" zaczął występować na różnych okazjonalnych imprezach takich jak festyny, dożynki itp. Zarówno na terenie naszej gminy ,jak również w innych gminach.
Z wielkim zaangażowaniem zespół przygotowuje się do corocznego przeglądu Zespołów Kociewskich w Piasecznie. Spośród wielu zespołów biorących udział w przeglądzie "Rodzina" kilkakrotnie za swój występ otrzymała nagrody pieniężne i rzeczowe. Z wielka przyjemnością "Rodzina", jako jedyny zespół kociewski bierze udział w corocznym przeglądzie zespołów i chórów "Spotkajmy się" organizowanym przez Prerii w Starogardzie Gdańskim. Podczas prezentacji programu publiczność nagradzała zespół brawami, a organizatorzy pucharami, dyplomami i innymi upominkami.
Zespół, co roku w styczniu aktywnie włącza się do akcji WOŚP. Bierze udział w przeglądach kolędniczych, w spotkaniach opłatkowych, a także towarzyszył producentom, gminy Zblewo promując swoje towary w Trójmieście i na terenie województwa. Zespół odwiedza gospodarstwa agroturystyczne rozwijające się na terenie gminy, a swoimi programami kociewskimi bawi gości przyjeżdżających z całego kraju. Z satysfakcją należy podkreślić występ zespołu dla Radia "Głos" w Pelplinie z programem kolędniczym, a program obrzędów Wielkanocnych na Kociewiu nagrała TVP 3. Program ten był emitowany co roku przez 5 lat przed Świętami Wielkanocnymi.
Ponadto w 2006 r. na Pomorskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Debrznie gdzie uczestniczyło kilkanaście zespołów, nasz zespół otrzymał wyróżnienie zarówno za program Kociewski jak i za biesiadę.
Z inicjatywy członków zespołu i przy pomocy sponsorów p. E.Herolda i R.Konewka został zorganizowany piknik w Pinczynie dla osób niepełnosprawnych Środowiskowego Ośrodka Samopomocy w Kleszczewie. Kierownik ŚOS p. Barbara Klońska po akceptacji tego pomysłu przygotowała programowo swoich podopiecznych i przy pięknej słonecznej pogodzie w lipcu 2005 r. na placu przy remizie OSP w obecności rodziców, mieszkańców wszyscy bawili się wspaniale.
Zaznaczyć również trzeba, że w maju 2006 r. zespół nasz dorzucił przysłowiową "złotówkę" grając na Festynie w Pinczynie. W wyniku tej akcji za przeprowadzone licytacje i przeprowadzone konkursy zebrano kwotę 5.100 zł, która została przeznaczona na rehabilitację Patryka Niedrzwickiego, który uległ wypadkowi.
Z okazji 5 rocznicy istnienia zespołu RODZINA, GOK ,Zblewscy producenci tacy jak p. E.Herold, J.Peka i inni zgotowali wspaniałe przyjęcie. Obecni byli przedstawiciele z KGW, PZERiJ z Wójtem Gminy p. Krzysztofem Rawickim na czele. Wielka niespodzianka był ogromny tort ze świecami, który to na drabiniastym wozie przywieźli twórcy tego dzieła p. Mariola Galicka- Beling i państwo T i M. Witkiewiczowie. Przy tych słodkościach i przy naszej muzyce biesiada trwała do późnych godzin nocnych.
Nadmienić należy, że od czasu powstania zespołu do chwili obecnej nastąpiły zmiany osobowe w zespole. Z żalem pożegnaliśmy Dyrektorkę GOK ś.p. A. Koziarek. Po 5 latach kierowania odeszła p. W.Pelowska, która podjęła się kierowaniem chóru "Melodia". Odeszli również z różnych przyczyn inni członkowie zespołu, ale lukę tą uzupełnili inni.
Z wielkim zaangażowaniem działa Kol. Ewa Nawrocka, Bożena Bogucka, oraz bardzo aktywny i niezmordowany Kol: Remigiusz Reszczyński, grając zarówno na klawiszach i na trąbce. Odmłodzoną "RODZINĘ" upiększają młode Kociewianki tj.: Marta Nawrocka, Magdalena i Adrianna Harthun. W działalności zespołu zaangażował się również Andrzej Marchewicz grający na akordeonie i gitarze.
W obecnym składzie osobowym przygotowujemy i prezentujemy programy kociewskie, promując naszą gminę, ale także gramy i śpiewamy piosenki biesiadne na festynach, dożynkach i innych okazjonalnych imprezach.
Zadaniem zespołu jest powiększenie składu osobowego, kontynuacja akcji WOŚP, brać udział w corocznych przeglądach kociewskich Zespołów Folklorystycznych w Piasecznie, w Festynach Kociewskich, obchodach dożynkowych i dalej współpracować z PZERiI w Starogardzie Gdańskim. Ponadto rozpoczynamy współpracę z ŚOS w Kleszczewie, aby osoby niepełnosprawne przyuczyć i wspólnie występować w programach o tematyce kociewskiej, a pierwsze efekty już SA gdyż pracownice p. Klońskiej uszyły kilka strojów kociewskich, w których jako grupa taneczna staną razem z nami na scenie.
Zespół "RODZINA" chętnie weźmie swój udział we wszystkich imprezach kociewskich, a także tam, gdzie publiczność chce śpiewać i tańczyć przy muzyce biesiadnej.
Kierownik zespołu
Zbigniew Kostka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz