poniedziałek, 30 stycznia 2012

Gala rozdania statuetek ,,Kociewskiego Pióra"

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar w Zblewie w miniony piątek przyznało nagrody "Kociewskie Pióro" za osiągnięcia i zasługi na rzecz Kociewia w dziedzinie literatury, publicystyki i animacji kultury w 2011 roku i w uznaniu za całokształt działalności. Przypomnijmy, że do nagrody mogą być typowane osoby fizyczne i prawne, które wyróżniły się wybitnymi osiągnięciami mającymi znaczenie dla Kociewia i jego mieszkańców, a w szczególności:przyczyniły się do promocji Kociewia w kraju i za granicą, inspirowały wydawnictwa; stworzyły warunki rozwoju twórczości ludowej, amatorskiej, rękodzieła artystycznego lub innego odkrycia w tej dziedzinie; reprezentowały postawy i potrzeby środowiska związanych z kulturą i tradycją regionalną.


W dziedzinie publicystyka:

1. Pani Barbary Dembek-Bochniak
2. Pan Jakub Zieliński
3. Pani Ewa Macholla
4. Michał Kargul - otrzymał "Kociewskie Pióro"W dziedzinie literatura:

1. Ks. Proboszcz Józef Słupski
2. Kazimierza Kujawski
3. Barbara Pawłowska - otrzymała "Kociewskie Pióro"Nominowani w dziedzinie animacja kultury:

1. ,,Kawiarenka pod gwiazdami"
2. Zespół ,,Białe Moje"
3. Portalu 24starogard.pl
4. Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej - otrzymali "Kociewskie Pióro"

Za całokształt pracy twórczej:
1. Kapela Kociewska
2. Śp. Paweł Wyczyński
ZE SCENARIUSZA IMPREZY

Mamy zaszczyt poprowadzić dzisiejszą Galę rozdania statuetek ,,Kociewskiego Pióra" - mówił prowadzący Wojciech Demko. - Nagroda ta przyznana będzie dzisiaj po raz szósty.
Pomysłodawcą jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne im. Małgorzaty Hillar, a niestrudzonym moderatorem tej inicjatywy był ŚP. Michał Spankowski, który zmarł w 2009 roku. Był on jednym z założycieli tczewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i jego pierwszym prezesem. Był dyrektorem Tczewskiego Domu Kultury, działał w Dyskusyjnym Klubie Filmowym "Sugestia" w Tczewie, a wraz z Romanem Klimem organizował Spotkania Nadwiślańskie. Ten niestrudzony animator życia kulturalnego regionu reżyserował na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku spektakle tczewskiego Teatru Pantomimicznego. Był też dyrektorem tegoż Gminnego Ośrodka Kultury w Zblewie.
Do 2010 roku przyznano łącznie 53 statuetek, w tym jedno honorowe "Złote Pióro" nieżyjącemu już poecie i muzykowi Grzegorzowi Ciechowskiemu.
Pomysłodawcą jak i wykonawcą statuetki "Kociewskiego Pióra" jest artysta rzeźbiarz z Wirt pan Bernard Ossowski.

Witamy bardzo serdecznie gości: Senatora Andrzeja Grzyba, Starostę Tczewskiego Józefa Puczyńskiego, Starostę Starogardzkiego Leszka Burczyka, Wiceprezydenta Tczewa Zenona Drewę, Prezydenta Starogardu Edmunda Stachowicza, Przewodniczącego Kapituły prof. dr hab. Tadeusza Linknera, Prezesa Banku w Skórczu Sławomira Flisikowskiego, Wójta Gminy Zblewo Krzysztofa Trawickiego, wszystkich włodarzy gmin, przybyłych i zgromadzonych na tej sali.

O oficjalne otwarcie imprezy poprosimy Krzysztofa Trawickiego - Wójta Gminy Zblewo.

Zaczynamy nominację, bo na pewno wszyscy są ciekawi, kto otrzyma tegoroczne ,,Kociewskie Pióro". Nagrody będą przyznane w kategoriach:
- PUBLICYSTYKA
- LITERATURA
- ANIMACJA KULTURY
- jest też specjalna nagroda za całokształt działalności kulturalnej

A więc zaczynamy od kategorii publicystyka:

Do wręczenia tej nagrody poprosimy na scenę: Starostę Tczewskiego Józefa Puczyńskiego, Starostę Starogardzkiego Leszka Burczyka

Nominowani z kategorii PUBLICYSTYKA są:
Barbara Dembek-Bochniak. Pani Barbara napisała ponad 150 artykułów o tematyce społecznej i religijnej obejmujących obszar Skórcza, Pączewa i okolic publikowanych od 2005 r. . W chwili obecnej jest jedną z nielicznych systematycznych korespondentek ,,TP".

Ewa Macholla - Pani Ewa Macholla od kilku lat jest reporterką, dziennikarką i publicystką "Dziennika Bałtyckiego". Swoje teksty i reporterskie relacje publikuje niemal codziennie zarówno na łamach papierowego wydania gazety, w internecie na portalu Naszemiasto.pl, jak i w cotygodniowym dodatku "Dziennika Bałtyckiego" - "Dzienniku Kociewskim".

Jakub Zieliński- Publicysta, który za swoje medium wybrał szczególnie modny dziś i, co ważne, powszechnie dostępny internet. Strona internetowa TV-Pelplin jest oddolną, darmową inicjatywą obywatelską stworzoną przez pana Jakuba Zielińskiego. Mnogość ważnym wydarzeń w Pelplinie spowodowała, że na początku 2011 roku Jakub Zieliński postanowił stworzyć pelplińską telewizję internetową (www.tv-pelplin.pl), aby móc promować lokalne wydarzenia nie tylko na poziomie samego regionu, ale także na cały świat, ponieważ globalna sieć internetu nie ma w sobie większych ograniczeń dostępu.

Michał Kargul- Pan Michał prowadzi audycje radiowe w radiu Fabryka, redaguje ,,Teki Kociewskie" (od 2007 roku ukazało się 5 roczników), na łamach których promowane są treści dotyczące Kociewia. Publikuje również artykuły naukowe i publicystyczne - poświęcone głównie historii Kociewia i Pomorza. Jest współorganizatorem Nadwiślańskich Spotkań Regionalnych, podczas których popularyzuje regionalizm w szkołach na terenie Tczewa, na Kociewiu i Żuławach. Był współorganizatorem IV Kongresu Kociewskiego w 2010 roku odpowiedzialnym za działania, które realizowało miasto Tczew. Współorganizował wiele sesji popularnonaukowych przeznaczonych dla mieszkańców Tczewa i Kociewia. Dr Michał Kargul jest aktywnym działaczem Oddziału Kociewskiego Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w Tczewie. W latach 2004-2010 był sekretarzem zarządu Oddziału, a od 2010 roku pełni bardzo aktywnie funkcję prezesa Oddziału Kociewskiego ZKP w Tczewie. Działania dr Kargula mają również wielkie znaczenie dla zachowania i przekazania kultury i tradycji Kociewia oraz wzmocnienia poczucia tożsamości regionalnej Kociewiaków.

To już wszyscy nominowani, a teraz dowiemy się kto otrzyma statuetkę "Kociewskie Pióro 2011"……. Michał Kargul

A teraz coś dla ucha. Przed Państwem zespół
Kolejną dziedziną, w jakiej będziemy nominować, LITERATURA.
Do wręczenia nagrody poprosimy na scenę:
Prezydenta miasta Tczew Pana Zenona Drewę,
Prezydenta miasta Starogard Pana Edmunda Stachowicza

Ksiądz Proboszcz Józef Słupski - Dorobek ks. Proboszcza stanowią dwa tomiki wydane przez Wydawnictwo Bernardinum w Pelplinie. Pierwszy zatytułowany ,,Portret życia pisany sercem" zaś drugi ,,W krainie miłości". Pierwszy tomik zadedykowany został nieżyjącej już Matce księdza". Ks. Proboszcz Józef Słupski w swoim wierszach dąży do wyrażenia prawdy, że człowiek, jest tym, ku czemu sięga jego miłość, jego serce".

Pan Kazimierz Kujawski - Jest poetą i malarzem, który w obu dziedzinach sztuki wybitnie wyróżnia się w promowaniu Kociewia. Od trzydziestu lat znany był głownie jako malarz, którego sztukę głównie zdominował pejzaż kociewski. W 2009 r. okazało się również, że jest poetą, który od trzydziestu lat pisze wiersze sławiące piękno naszego Kociewia. W kwietniu 2009 r. ukazał się pierwszy tomik poety pt.: ,,Zapamiętane znad Czarnej Wody". W lipcu 2011 r. ukazał się drugi tomik poezji pt. ,,Bez Ciebie".

Pani BarbarA Pawłowska - Jest Kociewianką z krwi i kości. Kocha Kociewie. Była wieloletnim pracownikiem oświaty. Prowadziła również bibliotekę szkolną. W latach 2007-2011 pełniła funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Skórcza i Ziemi Kociewskiej. Pisze teksty w gwarze kociewskiej, czego owocem jest publikacja książki pt. ,,U nas, na Kociewiu". Pani Pawłowska zgromadziła również materiały do ,,Kronika 2009 - zapiski z roku jubileuszowego".

To już wszyscy nominowani, statuetkę "Kociewskie Pióro 2011" w dziedzinie Literatura Otrzymuje Barbara Pawłowska

Trzecią i już ostatnią dziedziną, w jakiej przyznajemy nagrodę, jest ANIMATOR KULTURY.
Do wręczenia ,,Kociewskiego Pióra" poprosimy na scenę:
Wójta Gminy Zblewo Krzysztofa Trawickiego
Oraz prof. dr hab. Tadeusza Linknera

Nominowani w tej kategori są:
"Kawiarenka pod gwiazdami"- Jest to cykl spotkań ludzi twórczych w Starogardzkim Centrum Kultury. Proza, poezja, malarstwo do dziś pewnie nie ujrzałyby światła dziennego, gdyby nie spotkania kawiarenkowe. Serdeczna atmosfera, klimat i otwartość osób, które przychodzą na spotkania dają wymarzoną atmosferę na pierwsze próby twórcze. Na każde spotkanie przygotowane są ,,zeszyciki poezji", które otrzymują goście. Do tej pory udało się wydać 25 zeszycików oraz 2 tomiki poezji.
Zespół "Białe moje"- Jest to zespół, w którego w skład wchodzą Wiktoria Kubkowska (wokal), Sławomir Kubkowski (gitara), Jarosław Wiśniewski (gitara), sięga po teksty lokalnych poetów, często przed lub też po debiucie, powołując je do nowego życia w formie piosenki z nurtu poezji śpiewanej. Muzyka do tekstów, aranżacje oraz interpretacja wokalna Wiktorii zawsze przysparza słuchaczom pozytywnych emocji. Zespół rok 2011 kończy wydaniem debiutanckiej płyty pod tytułem ,,Mój kawałek świata".
Portal 24starogard.pl - To jedyny lokalny portal informacyjny zamieszczający aktualne, ciekawe, profesjonalnie przygotowane materiały. Dobre źródło informacji - gdyby nie fakt, że hasło to jest zarezerwowane, pasowałoby do 24starogard jak ulał. Nowoczesny, przyjazny dla oka, profesjonalny portal dla tych, którzy chcą wiedzieć, co się dzieje w mieście i kim są jego mieszkańcy. Portal prowadzą Łukasz Rocławski i Krzysztof Łach.
Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej - Jesienią 2007 r., wkrótce po śmierci regionalisty Romana Landowskiego, podjęło inicjatywę organizowania w sposób cykliczny regionalnej imprezy pt. ,,Kociewski Konkurs Literacki im. R. Landowskiego". Kociewski konkurs literacki co roku odbywa się dwuetapowo.
Dodatkowo towarzystwo organizuje: - PODWIECZORKI PRZY MIKROFONIE", spotkania z CYKLU "WIECZORY SZCZEROŚCI", FESTYNY PRZYJAŹNI "TACY SAMI", PROMOCJE KSIĄŻKI
- TCZEW SŁOŃCEM MALOWANY - IV EDYCJA - HISTORIA W KOLORACH, "NOC TANGA" i wiele innych imprez, które można by wymienić bardzo długo.

To już wszyscy nominowani, statuetkę "Kociewskie Pióro 2011" w dziedzinie animacja kultury otrzymuje Towarzystwo Miłośników Ziemi Tczewskiej

Mamy jeszcze niespodziankę i dwa Kociewskie Pióra . Do wręczenia tej nagrody poproszę Przewodniczącego Kapituły prof. Dr hab. Tadeusza Linknera oraz Prezes Towarzystwa Emilię Bielską
Za całokształt pracy twórczej Kociewskie Pióro 2011 otrzymuje:
Kapela Kociewska - to grupa, która od 20 lat gra i śpiewa muzykę ludową Kociewia. Działa przy Kociewskim Stowarzyszeniu Edukacji i Kultury ,,Ognisko" w Starogardzie Gdańskim. Repertuar zespołu to piosenki, melodie kociewskie w większości pochodzące ze zbioru Władysława Kiresteina ,,Pieśni z Kociewia", z Wesela Kociewskiego autorstwa Ks. Bernarda Sychty oraz zasłyszane od Kociewiaków. Kapela przygrywa także Zespołowi Pieśni i Tańca ,,Kociewie", który działa w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim. Przez te 20 lat dała tysiące koncertów na festiwalach, przeglądach i imprezach okolicznościowych takich, jak wernisaże, plenery, Dni Seniora, festynach. Kapela Kociewska ma na swoim koncie wiele nagród i wyróżnień.


Śp. Prof. Paweł Wyczyński - w imieniu profesora poprosimy siostrzenicę Panią Grażynę Olszowy
Profesor uniwersytetu w Ottawie w Kanadzie. Autor niestety nie doczekał wydrukowania książki pt. ,,Ideał na bagnet wbity". Po śmierci książkę do druku przygotował Pan Ryszard Szwoch. Paweł Wyczyński to autor i współautor kilkunastu książek ukazujących związki kultury polskiej i kanadyjskiej, współtwórca Collegium Jan Paweł II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego

To już wszystkie nominacje. Na scenę poproszę wszystkich wyróżnionych, do wspólnego zdjęcia.

Dzisiejsza Gala wręczenia "Kociewskiego pióra 2010" odbyła się dzięki uprzejmości sponsorów, którym serdecznie dziękujemy.
- Starostwo Powiatowe w Tczewie i Starogardzie Gd.
- Urząd Miasta w Tczewie i Starogardzie Gd.
- Urząd Gminy w Zblewie
- Banku Spółdzielczemu w Skórczu Oddział Zblewo
- Centrum Zaopatrzenia Rolnictwa
- Przedsiębiorstwo "Almax" Pan Andrzej Skalski
- Zakład Produkcyjno-Handlowy "Herold"
- Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Gminnej Bibliotece Publicznej w Zblewie
Bardzo serdecznie dziękujemy i nagródźmy ich wielkimi brawami.

Było coś dla ciała i duszy, a teraz coś dla żołądka. Zapraszamy wszystkich do sali obok na poczęstunek przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Semlinie. Zapraszamy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz