środa, 11 stycznia 2012

KRONIKA STRAŻACKA - 9.01.2012 R.


Starogard Gdański, 2012-01-09


Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres 28.12.2011 r. - 01.01.2012 r.

1.02. 01.2012 r., Czarna Woda, droga krajowa nr 22 -wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy na poboczu po czołowym uderzeniu
w drzewo. Osoby podróżujące pojazdem znajdowały się w pojeździe. W wyniku wypadku poszkodowane zostały 2 osoby. Na miejscu zdarzenia obecny był Zespół Ratownictwa Medycznego (ZRM) oraz Policja. Strażacy-ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Pomocy medycznej kierującej pojazdem udzielili ratownicy ZRM, a pasażerce strażacy-ratownicy z OSP Czarna Woda (stabilizacja szyjnego odcinka kręgosłupa, wsparcie psychiczne, termoizolacja, tlenoterapia). Przetransportowano osoby poszkodowane do karetki ZRM. Po czynnościach dochodzeniowych Policji uszkodzony pojazd załadowano na lawetę Pomocy Drogowe, a z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe.

2.04.01.2012 r., Zelgoszcz, Wybudowania - pożar w chlewni
Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali palącą się słomę w jednym z kojców chlewni.
W pozostałych kojcach znajdowała się trzoda chlewna. Panowało lekkie zadymienie. Własciciel odłączył dopływ prądu elektrycznego od obiektu przed przybyciem straży pożarnej na głównym zabezpieczeniu. Właściciel wraz z sąsiadami gasili pożar przy użyciu wiader z wodą jeszcze przed przybyciem zastępów gaśniczych. Ratownicy podjęli czynności gaśnicze w natarciu na palącą się słomę, a nstępnie oddymili pomieszczenia. Nadpaloną słomę wyniesiono na zewnątrz i przelano wodą.

3.06.01.2012 r., Bobowo, droga wojewódzka nr 222 - wypadek drogowy
Na miejsce zdarzenia zastano dwa samochody osobowe po czołowym zderzeniu. Jedna
z sześciu osób biorących udział w zdarzeniu znajdowała się w pojeździe. Ratownicy z OSP Bobowo zabezpieczyli teren działań: oświetlili teren, odłączyli akumulatory w samochodach i zakręcili dopływ gazu w instalacji gazowej Opela. Jednocześnie ratownicy udzielali kwalifikowanej pierwszej pomocy dwóm osobom poszkodowanym (stabilizacja kręgosłupa-odcinka szyjnego u dwóch osób poszkodowanych, jednej z osób założono opatrunek osłaniający oraz udzielono im wsparcia psychicznego). Następnie osoby poszkodowane przekazano przybyłemu na miejsce Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Po czynnościach dochodzeniowych Policji pojazdy załadowano na lawety Pomocy Drogowej, a jezdnię uprzątnięto z zanieczyszczeń powypadkowych.

4.07.01.2012 r., Demlin, droga wojewódzka nr 224 - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano pojazd osobowy leżący na dachu na poboczu drogi. Na miejscu zdarzenia znajdowała się już Policja. W radiowozie Policji znajdowała się jedna osoba poszkodowana, przytomna biorąca udział w zdarzeniu. Druga osoba poszkodowana leżała na poboczu jezdni poza pojazdem, była nieprzytomna (u tej osoby ZRM stwierdził zgon). Trzecia osoba poszkodowana została przygnieciona przez dach pojazdu. Ratownicy zabezpieczyli teren działań i oświetlili miejsce zdarzenia. Ratownicy przystapili do resuscytacji osoby nieprzytomnej oraz do wykonania dostępu do przygniecionego mężczyzny z jednoczesnym udzielaniem mu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Dalsze czynności były prowadzone przez Prokuratora oraz Policję. Dalsze działania straży pożarnej polegały na oświetlaniu terenu, a następnie po załadowaniu pojazdu na lawetę pomocy drogowej uprzątnięto jezdnię z zanieczyszczeń powypadkowych.

Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz