czwartek, 24 maja 2012

KULINARIA. Pani Ela pichci na Kaszubach

W połowie maja w Ostrzycach (gm. Somonino) podczas XVI Sejmiku Agroturystycznego Kaszub mówiono o "produkcie tradycyjnym - szansie rozwoju wsi" (temat wiodący). Uczestnicy sejmiku usystematyzowali sobie wiedzę o produktach tradycyjnych, regionalnych i lokalnych z Pomorza, które zdobyły w ciągu ostatnich lat prestiżowe statuetki Perły w ramach ogólnopolskiego konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo...

Są to przede wszystkim: kuch młodzowy B. Puzdrowskiej, mermecka żurawinówka D. Mazurek, metka mojuszewska i blutka kaszubska pp. Kąkolów, grzybowe marynaty z Borów i przetwory z gruszki Gdańczonki. Wspomniano o najnowszej dumie Kaszub - kaszebskiej malenie (otrzymała w ub. r. unijny znak jakości). Jedną z głównych atrakcji kulinarnych był pokaz gotowania na żywo. Kucharze z Pomorskiej Akademii Kulinarnej przedstawili autorskie spojrzenie na tradycyjne dania kuchni kaszubskiej. - Podano fenomenalną cielęcinę z grzybami, doskonałe gołąbki faszerowane dorszem i pyszną kurę w potrawce w nowej odsłonie - z pomarańczami - pisze krytyk kulinarny Artur Michna. - Na oczach widzów ugotowano stylizowaną na kanadyjski chowder zupę z dorsza, smażono pstrągi i owinięte boczkiem wieprzowe polędwiczki.


Jedyna przedstawicielka z Kociewia, szefowa ds. promocji w UG Zblewo Elżbieta Glaza została porwana z tłumu gości do gotowania z najlepszymi kucharzami Akademii. Mamy nadzieję, że dzięki zdobytym przez panią Elę doświadczeniom nasze kociewskie produkty również podbiją podniebienia jurorów przyznających Perły i unijne znaki jakości.

Fot. Artur Michna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz