piątek, 13 sierpnia 2004

Gospel 2004 - wykonawcy

Prezentujemy wykonawców, któży wystąpią na tegorcznym festiwalu.
JAZZ BAND BALL ORCHESTRA
Najstarsza i szczycąca się na międzynarodowej arenie największymi sukcesami grupa jazzowa spogląda teraz wstecz na już 40-letnią historię. To co w roku 1962 wraz z 5 innymi zachwyconymi jazzem studentami Krakowskiej Wyższej Szkoły Muzycznej zainicjował trębacz JAN KUDYK, przybrało piórka nie tylko najbardziej znanego i najlepszego jazzbandu we Wschodniej Europie, lecz stało się jednym z najlepszych bandów Europy.

EDYTA GEPPERT
Śpiew i muzyka w życiu Edyty Geppert obecne były "od zawsze". Dzieciństwu w Nowej Rudzie towarzyszyły piosenki śpiewane przez Mamę. Potem był Zespół Pieśni i Tańca "Nowa Ruda".
A w końcu - Wydział Piosenki Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tam poznała Piotra Loretza, który najpierw był jej profesorem, a później opiekunem artystycznym, menedżerem i - mężem.

Radiowa Jedynka
Radiowa Jedynka to najpopularniejszy program radiowy w Polsce, docierający do każdego zakątka kraju. To program o charakterze uniwersalnym, adresowany do szerokiego grona słuchaczy, wyróżniający się dużą ilością szybkiej, wyczerpującej i obiektywnej informacji. Nadaje wiele audycji, których tytuły są niejednokrotnie bardziej znane, niż nazwy niektórych stacji radiowych w Polsce. Najważniejsze z nich to m.in.: "Sygnały Dnia", "Radio Biznes", "Cztery Pory Roku", "Lato z Radiem", "Radio Kierowców", czy "Z pierwszej ręki

Tadeusz Leśniak
Pianista, kompozytor i aranżer. Od 1983 w "Wałach Jagiellonskich", później współpracował w rożnych okresach z czołówka gwiazd polskiej estrady {M.Rodowicz, R.Przemyk, K.Pronko, Maanam, Skaldowie i in.}
Od 1980 na stale współpracuje z Markiem Bałatą, czego rezultatem są wspólne przedsięwzięcia z muzyka chrześcijańska -kolędy, pieśni religijne i gospel, Msza Kreolska A.Ramireza w opracowaniu Tadeusz Leśniak oraz obecnie pieśni na Wielki Post wspólnie z Ewa Urygą .
Laureat 1-ej nagrody indywidualnej oraz w zespole "New Market" festiwalu Jazz Juniors 88

Chór Uniwersytetu Wrocławskiego GAUDIUM
Znany i ceniony przez wrocławską publiczność Chór Uniwersytetu Wrocławskiego "Gaudium" rozpoczął w maju 2003 r. dwudziesty pierwszy rok działalności artystycznej.
Chór ma w swoim dorobku ponad 400 koncertów, w tym prezentacje wielkich dzieł muzyki oratoryjnej, pod dyrekcją najwybitniejszych polskich dyrygentów: Jacka Kaspszyka, Jerzego Maksymiuka, Marka Pijarowskiego czy Stanisława Gałońskiego.

Ewa Uryga

Studiowała w Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej i w tym czasie rozpoczęłą profesjonalną działalność artystyczną między innymi w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Lata dziewięćdziesiąte, to liczne koncerty w Polsce, w wielu klubach jazzowych, a także udział w ogólnopolskich festiwalach jazzowych w Zamościu, Kaliszu, Siedlcach, a za granicą w koncercie jazzowym na festiwalu w Wittebsku z Big Warsaw Band Stanisława Fiałkowskiego.

Kwartet smyczkowy CZTERY KOLORY
został założony w 1998 roku. Od tego czasu prowadzi działalność artystyczną na terenie całego kraju. Koncertował na festiwalach: Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Uzdrowiskowej w Polanicy Zdroju; Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej we Wrocławiu; Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Pelplinie; Festiwalu "Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska"

,,TRIBUTE TO RAY CHARLES"
Koncert z cyklu Gospel w Świętym Janie
22.08.2004 godz.19
Koncert "Tribute to Ray Charles" jest hołdem wdzięczności za bogate i płodne życie Artysty, który 23 września obchodziłby swoje 74 urodziny. Odejście tak znakomitego kompozytora i wykonawczy zmusza do refleksji nad Jego twórczością wszędzie, a szczególnie w środowisku muzycznym. Nie ma lepszej okazji, ani nawet formy wyrażenia wdzięczności i oddania zmysłowemu Artyście hołdu, jak przywołanie jego bogatej spuścizny utworów, które wzruszały i nadal wzruszają całe pokolenia ludzi. Zaangażowanie wykonawców w gdański koncert będzie okazaniem wdzięczności za bogate i twórcze życie Ray"a Charlesa, który wpisuje się w cykliczne imprezy: "Gospel w św. Janie" w Gdańsku.

The Shekinah Singers pracują z Clive"em od kilku lat. Są bardzo utalentowanym zespołem młodych ludzi, utworzonym ze studentów, nauczycieli i ludzi innych profesji, którzy mają wiele wspólnego, ale przede wszystkim łączy ich oddanie Bogu. Wszyscy pochodzą z Wielkiej Brytanii z chórów i zespołów gospelowych.

Clive Brown

Clive Brown"a można określić jedynie jako elektrownię, zaopatrującą w energię poprzez swoje posłannictwo w muzyce. Jest on niezwykle utalentowanym kierownikiem chóru i aranżerem muzycznym, zainspirowanym przez Boga "posiadającym zdolność przekształcenia melodii lub harmonii w melodyjny dźwięk muzyki, która podnosi na duchu i wzbudza w słuchaczu strach przed Bogiem. Został on wychowywany w duchu tradycyjnej religii Zielonoświątkowej. To Pan Bóg przekształcił jego wielki talent w coś co okazało się być dzisiaj cudem. W nagrodę za swoją oddaną służbę Bogu, został obdarowany naturalną umiejętnością czerpania nowych sił z każdego muzycznego projektu jaki napotykał. Jest on pełen inspiracji i posiada silną determinację dla tego co chce osiągnąć dla swojej muzyki, śpiewaków i muzyków.
Pokazał on, że dyrygowanie i śpiew są dwiema głównymi dziedzinami, w których się nadal rozwija, doskonali i w których celuje.

Gospel Sunrise

Gospel Sunrise jest chórem, działającym przy Radzie Osiedla Nadodrze, powstałym we wrześniu 2001 roku. Prowadzony przez absolwenta szkoły muzycznej we Wrocławiu, obecnie studenta Wrocławskiej Akademii Muzycznej, Macieja Wojciechowskiego, W skład chóru wchodzi 30 osób w wieku od 17, do 26 roku życia, Większość stanowią osoby zamieszkałe we Wrocławiu, oraz uczniowie wyżej wspomnianej, szkoły muzycznej przy ul. Łowieckiej. Jest to chór śpiewający muzykę sakralną w aranżacji gospel. Oprócz śpiewającego chóru, jest również obszerny zespół grający jazzowo-funkowy, w skład którego wchodzi min. pianino, perkusja, gitara, bas, w rozbudowanym składzie jest również sekcja dęta oraz kwartet smyczkowy.

MAREK BAŁATA
Wiodący polski wokalista jazzowy. Specjalizuje się w improwizacjach scatem, tworząc instrumentalne brzmienia od tenora do falsetowego sopranu. Wykonuje głównie swoje oryginalne kompozycje. Jego rozległy repertuar zawiera również standardy, transkrypcje utworów F. Chopina, piosenki Z. Koniecznego, K. Komedy, W. Młynarskiego, A. Waligórskiego i A. Osieckiej, które łączy jazzowa interpretacja.

"Squad of Thad"
Błażej Chochorowski- Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, znany ze współpracy z zespołami akompaniującymi w programie TVN "Droga do gwiazd"
Filip Woźniak- Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Współpracował z Shakin Dudim, W.Torzewskim oraz przebojowym "Siwym dymem" w jego najlepszych latach.
Tadeusz Leśniak- pianista, kompozytor i aranżer - współkompozytor

Zbigniew Makłowicz

Dyrygent, kompozytor, pianista; studiował w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii muzyki, w zakresie dyrygentury symfoniczno-operowej (1981-1986).
Jeszcze podczas studiów prowadził Młodzieżową Orkiestrę Kameralną przy Teatrze Wielkim w Warszawie, z którą to w 1984 r. zdobył pierwszą nagrodę ,,Złotą Strunę" na Międzynarodowych Impresjach Muzycznych w Bydgoszczy.
W latach 1986-1984 pracował jako dyrygent w Teatrze Muzycznym ,,Roma" w Warszawie, gdzie dyrygował bieżącym repertuarem (musicale, operetki, rewie) orz nagrywał dla potrzeb teatru i telewizji. Z teatrem tym odbywał również tournee po Niemczech, Austrii i Szwajcarii.


Dariusz Tokarzewski - żona Mariola, dwie córki Katarzyna i Agnieszka oraz pies Gucio -,muzyk, kompozytor, kształcił się w Średniej Szkole Muzycznej w Lublinie oraz na UMCS - Inst. Artystyczny, który ukończył z tytułem magistra. Muzyk, był wiolonczelistą Włościańskiej Orkiestry Symfonicznej w Zamościu oraz w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Pracował jako kierownik muzyczny w Teatrze Lalki i Aktora w Lublinie i Agencji Artystycznej "Estrada" w Lublinie.

Janice Harrington

Janice Harrington pracowała z takimi artystami jak Billy Daniels, Lloyd Bridges, Frank Sinatra junior, Sammy Davis, Loionel Hampton, który powiedział jej, że "Dwie arie nie powinny pracować razem i ona powinna mieć swój własny show", co też uczyniła przenosząc się do Europy w 1980 roku.

Opole Gospel Choir
Opole Gospel Choir powstał w 2001 roku. Jego założycielem jest Jacek Mełnicki, były członek grupy wokalnej "Studio Singers" (uważanej za najlepszą formację wokalną soul i gospel w Polsce).
Pomimo faktu, iż Chór jest młodą grupą wokalną, jego członkowie posiadają duże doświadczenie sceniczne. Większość z nich jest zwycięzcami ogólnopolskich festiwali i programów telewizyjnych.
Wiosną 2002 roku chór wszedł do studia Radio Opole i nagrał swoją pierwszą płytę "Radio live". W sierpniu 2002 roku chór wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel, Camp Meeting Osiek 2002.

"Szumiący Jesion"
Wrocławski chór "Szumiący Jesion" istnieje od 1986 roku. Założony jako międzyuczelniany chór duszpasterstw akademickich Wrocławia z inicjatywy znanego wychowawcy młodzieży ks. Stanislawa Orzechowskiego i prof. Zofii Urbanyi-Krasnodębskiej. Pod jej opieką śpiewający w chórze ówcześni studenci uczelni wrocławskich (głównie Uniwersytetu, Politechniki, Akademii Medycznej i Akademii Muzycznej) osiągnęli wysoki poziom artystyczny, zdobywając między innymi wyróżnienie na Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce (1989).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz