wtorek, 24 sierpnia 2004

Oczyszczalnia gotowa

OSIEK. W czwartek (5.08) została uruchomiona oczyszczalnia, natomiast od poniedziałku (9.08) przyjmowane są już ścieki. Osoby trudniące się wywozem nieczystości otrzymały karty magnetyczne, uprawniające je do zrzucania ścieków do oczyszczalni.

Oczyszczalnia kosztowała około 2 mln zł. - Zdecydowana większość tych pieniędzy pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Prace wykonał "Ekoklar" z Piły - informuje wojt gminy Janusz Kaczyński.
Oczyszczalnia jest w stanie przyjąć 300 m3 nieczystości na dobę. To już daje gminie duży zapas. Ale jest przygotowane miejsce pod ewentualną rozbudowę. Po niej obiekt przyjmie nawet do 600 m3.
- Jako gmina mamy obowiązek położenia głównej linii kanalizacyjnej (rurociągu). Jeśli chodzi o przyłącza, to albo robi to gmina, oczywiście jak posiada środki, albo koszty z tym związane ponoszą mieszkańcy. Tak jest w tym przypadku. Już położenie tej głównej linii powoduje wzrost wartości sąsiadujących z nią działek. W związku z tym gmina nalicza opłatę tzw. adjacencką, wynikającą ze wzrostu wartości działki. Aktualnie wynosi ona około 1600 zł. Ludzie w tej chwili wpłacają na poczet tej opłaty. Do dzisiejszego dnia deklaracje zostały oddane do Urzędu Gminy w 50 procentach. Pojedyncze wpływają nadal. Nie do końca jestem z tego zadowolony. Zdaję sobie sprawę, że to są duże pieniądze, ale jest możliwość spłacania na raty. Są przypadki, że zmniejszyliśmy ratę do 50 zł tym, którym 100 zł miesięcznie jest za dużo. Po prostu będą płacić mniej, ale spłacać dłużej.
Teraz przez przynajmniej rok oczyszczalnia będzie chodziła na dowożonych ściekach, gdyż kanalizacja będzie realizowana w przyszłym roku. Jej całkowite zakończenie planowane jest na październik 2005 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz