czwartek, 5 stycznia 2006

Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

W Gminie Smętowo Graniczne w okresie ostatnich kilku lat działało tylko jedno Koło Gospodyń Wiejskich - we wsi Lalkowy, pod czujnym okiem Pani Marianny Wojtaś, która z wielkim zaangażowaniem i swoją pracą rozpropagowała ideę działania Kół Gospodyń Wiejskich nie tylko w naszej gminie.

I właśnie w tym Kole zrodziła się inicjatywa, aby przywrócić do życia organizację w innych sołectwach naszej Gminy. Takim impulsem powodującym odradzanie się w naszej gminie idei działania Kół Gospodyń Wiejskich stał się zorganizowany w tym roku przez KGW w Lalkowach -"Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich".

Powyższa impreza zorganizowana została w dniu 25 Listopada 2005 roku w gościnnych progach Szkoły w Lalkowach, przy współudziale reprezentacji kół ze wsi Czerwińsk, Leśna Jania, Bobrowiec i Kopytkowo oraz pomocy Władz Gminy Smętowo Gr., a także sołtysów z sołectw uczestniczących w Turnieju.

Turniej KGW zaszczyciło duże grono zaproszonych gości, wśród których znaleźli się: Przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim - Pan Jerzy Komorowski, Wójt Gminy Smętowo Graniczne - Pan Jerzy Zieliński, Przewodniczący Rady Gminy Smętowo Graniczne - Pan Wiesław Ołowski, Przedstawiciel ODR -Pan Jan Właszyn a także członkowie komisji konkursowej: Pani Barbara Kalinowska, Pani Elżbieta Zając i Pan Stanisław Zając Vice Przewodniczący Rady Gminy, który wraz z przewodniczącym Komisji Konkursowej - Panem Jerzym Komorowskim mieli "Trudny orzech do zgryzienia" - punktując poszczególne konkurencje.

Turniej otworzył Wójt Gminy - Pan Jerzy Zieliński.
Następnie rozpoczęła się rywalizacja konkursowa pomiędzy drużynami z poszczególnych Kół. Wśród zadań konkursowych znalazły się następujące konkurencje: składanie serwetek na czas, dekorowanie sałatek, liczenie pieniędzy a także konkurs wypieczonych ciast, wbijanie gwoździ, konkurs szałowego makijażu i weselnych przyśpiewek ludowych.

Cały turniej podzielony został na dwie części. Rywalizacja zawodników i atmosfera była bardzo gorąca, jeszcze bardziej podgrzewana przez zgromadzoną w szkole widownię oraz prowadzącą - Panią Sołtys Irenę Muszyńską.

Po zakończeniu pierwszej części, wszyscy uczestnicy, zaproszeni goście i kibice turnieju zaproszeni zostali na kawę i degustację ciast, które przygotowane zostały specjalnie na ten uroczysty konkurs przez organizatorów Turnieju.
Następnie rozpoczęła się dalsza rywalizacja, która po przeprowadzeniu 7 konkurencji zakończona została podsumowaniem wyników.

W klasyfikacji końcowej Turnieju Koła Gospodyń Wiejskich uplasowały się na następujących miejscach:
KGW Lalkowy
KGW Kopytkowo
KGW Leśna Jania
KGW Czerwińsk
KGW Bobrowiec

Po oficjalnym ogłoszeniu wyników wszystkie drużyny otrzymały upominki i nagrody rzeczowe, które wręczył uczestnikom Przewodniczący Rady Gminy - Pan Wiesław Ołowski.
A zwycięska drużyna reprezentować będzie Naszą Gminę na Turnieju Powiatowym. Następnie wszyscy uczestnicy Gminnego Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich udali się na wcześniej zaplanowaną kolację przygotowaną także przez Organizatora Turnieju.
Cała impreza przebiegała w miłej, sympatycznej i przyjacielskiej atmosferze.


Cały projekt nie odbyłby się, gdyby nie pomoc finansowa między innymi; Gminy Smętowo Gr., Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Pana Wojtaś Tadeusza oraz innych sponsorów prywatnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz