środa, 4 stycznia 2006

UM Starogard - informacje

Serwis prasowy Urzędu Miejskiego w Starogardzie Gdańskim z 25 stycznia 2006 r.


W środę, 18 stycznia, Prezydent Miasta Stanisław Karbowski wraz z Przewodniczącym RM Stefanem Milewskim, osobiście złożyli gratulacje Poseł Danieli Chrapkiewicz, goszcząc w biurze poselskim w starogardzkim Ratuszu.

W sobotę, 21 stycznia Prezydent Miasta Stanisław Karbowski uczestniczył w Zjeździe Samorządowców w Malborku. Spotkanie dotyczyło zmiany ordynacji wyborczej do samorządów na większościową z jednomandatowymi okręgami wyborczymi.

Prezydent Miasta, Stanisław Karbowski serdecznie zaprasza starogardzian, w dniu 29 stycznia 2006 r. na godz. 11.30 pod Pomnik Niepodległości przy ul. Paderewskiego, gdzie odbędą się uroczyste obchody 86. rocznicy powrotu Starogardu do Macierzy.
Następnie zebrane delegacje kombatantów, samorządowców i zakładów pracy przemaszerują do kościoła pw. św. Mateusza, gdzie o godz. 12.15 odprawiona zostanie uroczysta Msza św.
*Apelujemy wszystkich instytucji, zakładów pracy i mieszkańców miasta o uczczenie tego dnia poprzez wywieszenie flag.

W niedzielę, 29 stycznia, w starogardzkim kinie "Sokół" odbędzie się wręczenie nagród Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych WIERZYCZANKI 2005 oraz wręczenie nagród za najpiękniejszą świąteczną wystawę sklepową. Uroczystość prowadzić będzie Sławomir Siezieniewski. Wieczór uświetni koncert zespołu KROKE. To jeden z najlepszych zespołów muzyki żydowskiej w Europie, utworzony w 1992 roku przez absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W języku jidysz "kroke" oznacza Kraków. W twórczości i życiu muzyków
określa zarazem fundamentalny punkt odniesienia dla ich tożsamości kulturowej i artystycznej. Grając własne kompozycje muzycy nie zrywają kontaktu z klasycznym klezmerskim muzykowaniem. Na bazie tradycyjnych motywów żydowskich improwizują i budują oryginalne aranżacje tworząc pasjonujący spektakl wciągający każdego wrażliwego na muzykę
słuchacza. Są to utwory bardzo plastyczne, melodyjne, dynamiczne, lecz (i to jest ich zaletą)
trudne do sklasyfikowania w obrębie jakiegokolwiek gatunku. Swój pierwszy zagraniczny koncert muzycy zagrali w 1993 roku w Jerozolimiena zaproszenie Stevena Spielberga. Obecnie Kroke ma w dorobku występy na liczących się muzycznych scenach Europy i udział w wielu prestiżowych
festiwalach, między innymi "Womad" (na zaproszenia Petera Gabriela), czy "North Sea Jazz Festival", gdzie występował obok takich artystów jak Pat Metheny, Al Jarreau, Chick Corea czy Adam Makowicz. Zespół dużo koncertuje. Odwiedził między innymi kilkakrotnie Niemcy, Hiszpanię, Wielką Brytanię, Szwecję, Francję, Austrię, nie wspominając o licznych koncertach w kraju. To jeden z najlepszych zespołów muzyki żydowskiej w Europie, utworzony w 1992 roku przez absolwentów Akademii Muzycznej w Krakowie.
Skład zespołów nominujących do Nagrody Prezydenta Miasta "Wierzyczanka "05" w poszczególnych kategoriach:

Gospodarka:
- Marek Frydrychowski
- Jerzy Jakubus
- Daniela Świeczkowska
- Zbigniew Gulgowski - zdobywca Wierzyczanki "04

Inicjatywy społeczne:
1. Mirosław Kalkowski
2. Magdalena Wąsowicz
3. Mariusz Popławski - zdobywca Wierzyczanki "04

Kultura:
1. Hanna Bielang
2. Tadeusz Dobrogoszcz
3. Dominik Rebelka
4. Dorota Jabłoński-Mazurek - zdobywca Wierzyczanki "04
5. Tadeusz Kubiszewski - zdobywca Wierzyczanki "04

Wnioski o nominacje wpłynęły od: Starogardzkiego Klubu Gospodarczego, Stowarzyszenia "Porozumienie dla Starogardu", Komitetu Organizacyjnego 125-lecia Starogardzkiego Ogólniaka, uczestników Uroczystości Jubileuszowych z okazji 125-lecia Starogardzkiego Ogólniaka, Ogniska Pracy Pozaszkolnej i Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej "Jazz Fan Club" oraz swoje propozycje zgłosiły także zespoły nominujące.

Nominowani do nagrody Prezydenta Miasta Starogard Gdański za 2005 rok w dziedzinie gospodarki są:

1. Przedsiębiorstwo-Transportowo-Handlowe "Broker" - właściciel Pan Mariusz Szwarc.

Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe "Broker" to firma rodzinna założona w 1991 r. Dziś do rodziny należą pracownicy, klienci i konsumenci. Podstawowa działalność - dystrybucja materiałów budowlanych, pochodzących od najlepszych producentów krajowych i zagranicznych. Podstawowa dewiza -t przyjazna cena przy zagwarantowanej najwyższej jakości. Firma posiada rozbudowaną sieć siedmiu hurtowni materiałów budowlanych na terenie województwa pomorskiego. Punkty sprzedaży znajdują się w Starogardzie Gdańskim, Tczewie, Straszynie, Czersku oraz w Gdańsku przy Trójmiejskiej Obwodnicy.
Przedsiębiorstwo jest liderem na rynku lokalnym w zakresie prowadzonej działalności. Wieloletnie doświadczenie w tej branży pozwala w pełni zaspokajać wysokie wymaganie klientów poprzez jakoś, estetykę oraz elastyczność.
Firma proponuje także bogaty zakres usług transportowych, poprzez stworzoną oraz stale rozwijającą się silną bazę transportową. Rodzinna firma "Broker Trans" działa zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Park świadczonych usług transportowych składa się z nowoczesnej bazy samochodów ciężarowych w ruchu międzynarodowym oraz samochodów ciężarowych i dostawczych w ruchu krajowym.

Obecnie firma zatrudnia około 130 osób. W roku 2005 firma została wyróżniona przez Dziennik "Puls Biznesu", poprzez włączenie do prestiżowego grona Gazel Biznesu 2005 - przedsiębiorstw osiągających bardzo dobre wyniki finansowe, dynamicznie rozwijających się oraz będących rzetelnym partnerem biznesowym.
Firma od wielu lat angażuje się w działania sponsorujące miasto, wspiera liczne imprezy sportowe i wydarzenia kulturalne.
Stały rozwój firmy pozwala na podejmowanie nowych działań. Wypracowany kapitał przeznaczany jest na ciągły rozwój. W roku 2002 zostały wybudowane w miejscowości Kokoszkowy dwa budynki mieszkalne o charakterze apartamentowym. Obecnie trwa budowa kolejnych apartamentowców w miejscowości Starogard Gdański.
W trakcie realizacji jest nowoczesny kompleks handlowo-usługowo-mieszkalno-restauracyjnego położony w centrum Starogardu Gdańskiego, którego przewidywany termin zakończenia został wyznaczony na pierwszy kwartał 2009 roku. Powyższe przedsięwzięcie inwestycyjne stanowić będzie nowoczesne centrum usługowo-biurowe z wyznaczoną częścią hotelowo-rekreacyjną. Przedmiotowa inwestycja z pewnością przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy, co spowoduje zmniejszenie panującego bezrobocia. Przy Trójmiejskiej Obwodnicy w dynamicznym tempie powstaje kolejna inwestycja związana z budową nowego punktu sieci hurtowni "Brokera".

2. Przedsiębiorstwo Projektowo-Realizacyjne "DOM" sp. z o.o. - Dyrektor Pani arch. mgr inż. Maria Kiełb-Stańczuk
Firma powstała w lipcu 1991 r., przekształcając się z samodzielnej pracowni Biura Planowania Przestrzennego w Gdańsku w spółkę z o.o. Główna siedziby firmy mieści się w Starogardzie, a filia do niedawna znajdowała się w Gdańsku
Spółka prowadzi działalność w zakresie: projektowania w planowaniu przestrzennym; projektowania urbanistycznego i architektonicznego; kompleksowego, wielobranżowego projektowania obiektów budownictwa ogólnego i przemysłowego; doradztwa w zakresie realizacji inwestycji (pomocy w procesach inwestycyjnych) oraz obrotu nieruchomościami.
Spółka Dom jest jedną z największych firm projektowych w województwie pomorskim.
Firma na bieżąco współpracuje z zespołem specjalistów z różnych branż zapewniających profesjonalną jakość opracowań i analiz.
Zdecydowana większość prac projektowych i planistycznych dla naszego miasta i regionu pochodzi z Pracowni "Dom" i są one wysoko oceniane w środowisku architektów i urbanistów.
Dobra marka firmy i wysoko oceniane projekty na rynku przyczyniają się do podnoszenia prestiżu Starogardu Gdańskiego.

3. Przedsiębiorstwo "Koltel" s.c.- właściciele Maryla i Tadeusz Kolbusz

Przedsiębiorstwo "KOLTEL sc M. i T. Kolbusz" powstało w 1991 r. jako spółka cywilna dwóch osób fizycznych Tadeusza Kolbusza i Elzbiety Tomczyk. Podstawową działalnością utworzonego przedsiębiorstwa był wywóz odpadów komunalnych. Pierwszym odbiorcą usług była od 1.01.1992 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa "KOCIEWIE". Przedsiębiorstwo dysponowało wówczas jednym samochodem specjalistycznym oraz zatrudniało 2 osoby na pełnym etacie i jednego pracownika na umowę zlecenie. Z uwagi na posiadaną rezerwę zdolności usługowych wspólnicy poszukiwali nowych odbiorców, których znaleźli na terenie powiatu starogardzkiego i gminy Czersk. Rok 1998 to zmiana wspólnika - w miejsce Pani Elżbiety Tomczyk wspólnikiem została Maryla Kolbusz. Od tego czasu spółka funkcjonuje w nie zmieniającym składzie dwóch osób i pod obecną nazwą. Dzisiaj Przedsiębiorstwo z siedzibą przy Drodze Owidzkiej 3 w Starogardzie Gdańskim posiada zezwolenie na odbiór z następujących miast i gmin: z terenu Miasta Starogard, Elbląg, Malbork i gmin - Starogard, Zblewo, Kaliska, Czarna Woda, Czersk, Osieczna, Bobowo, Lubichowo, Skarszewy i obsługę 28 tysięcy osób. Zatrudnia 13 osób w pełnym wymiarze czasu pracy, posiada 6 pojazdów do odbioru odpadów w tym 2 pojazdy do odbioru odpadów gromadzonych w kontenerach. Zajmuje się odbiorem odpadów komunalnych oraz selektywnym odbiorem szkła opakowaniowego, tworzyw sztucznych i gruzu.. Pod względem ilości zebranego i przekazanego do recyklingu szkła, tworzyw i makulatury zajmujemy 50 miejsce w kraju! (w 2005 - 141 ton szkła, 57,7 ton opakowań z tworzyw sztucznych i 21 ton makulatury). Od 2004 r. trwa budowa bazy transportowej z zapleczem socjalnym dla załogi.

4. Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe "Pestar" - właściciel Pan Eugeniusz Piechowski

Przedsiębiorstwo Techniczno-Handlowe "Pestar" istnieje od roku 1991 prowadząc działalność w zakresie nowoczesnej techniki biurowej. Początkowo jej właściciel Pan Eugeniusz Piechowski samodzielnie zajmował się produkcją przeciwzakłóceniowych kaset zasilających sprzęt komputerowy, zastawów czyszczących "Magic" oraz ochroną antyelektrostatyczną podzespołów elektronicznych. Wówczas zatrudniał dorywczo 2 osoby. Od 1996 r. "Pestar" prowadzi działalność usługowo-handlową realizując w ramach biuroserwisu i systemów informatycznych kompleksową obsługę techniczną firm w tym instalację i serwis kserokopiarek, komputerów, sieci komputerowych, systemów fiskalnych, central telefonicznych, urządzeń i aplikacji biurowych, rozwiązań internetowych, wdrożenie i serwis oprogramowań, jak również dostawy papieru, artykułów biurowych, specjalistycznych materiałów eksploatacyjnych.
"Pestar" corocznie odnotowuje wzrost obrotów i zatrudnienia. W ostatnich latach obroty zwiększyły się średnio o ok. 20% rocznie. Aktualnie kadra firmy to 26 pracowników, są to osoby młode (średnia wieku to 28 lat), kreatywne, wykształcone i stale podnoszące swoje kwalifikacje. We wrześniu 2005 r. został oddany do użytku nowoczesny i funkcjonalny obiekty przy ulicy Iwaszkiewicza 15. W maju 2005 r. firma uzyskała certyfikat na zgodność Systemu Zarządzania Jakością oraz Systemu Zarządzania Środowiskowego z normami ISO 9001:2001 i ISO 14001:2004. "Pestar" uznaje postawy i zasady przyjazne środowisku, m.in. poprzez udział w pilotażowym europejskim projekcie EMAS - Zweryfikowany System Zarządzania Środowiskowego.Firma wspiera lokalne szkoły oraz instytucje pożytku publicznego, m.in. poprzez sponsorowanie imprez, konkursów, zakup pomocy naukowych.


Nominacje za inicjatywy społeczne:

1. Ks. Mariusz Drogosz - "Caritas" Parafii Świętego Wojciecha

Parafialny Zespół "Caritas" przy parafii p.w. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim powstał w 2001 r. Aktywnie pracuje na rzecz pomocy dzieciom z rodzin ubogich, osób starszych i innych potrzebujących; w tym celu współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Jednym z głównych zadań Zespołu jest aktywizacja środowiska do "samopomocy".
Stałe formy pracy "Caritasu" to kolonie letnie, zimowiska, ogólnopolska akcja "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom", paczki w okresie Świąt Wielkanocnych, zbiórki odzieży i żywności.
Od pięciu już lat. działa świetlica środowiskowa, która cieszy się wielkim powodzeniem u dzieci, które coraz częściej przyprowadzają na zajęcia swoich rówieśników.
Caritas jako organizator wypoczynku daje ofertę dla dzieci i młodzieży, która w dużej mierze (ok. 50%) pochodzi ze środowisk ubogich cywilizacyjnie (ubóstwo materialne, duchowe, patologie społeczne). Część dzieci z rodzin najuboższych bierze udział w koloniach nieodpłatnie.Istotnym czynnikiem w organizacji letniego wypoczynku jest duży udział wolontariuszy, w tym starszej młodzieży i dużej grupy nauczycieli. Nauczyciele i starsi wychowawcy wnoszą potrzebne doświadczenie i rozwagę, natomiast młodsza kadra zapał i entuzjazm co w efekcie stwarza ciepłą i radosną atmosferę podczas wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży i owocuje na cały rok pracy.

2. Stanisław Osowski - nauczyciel wychowania fizycznego Publicznego Gimnazjum Nr 1

Pasjonat młodzieżowej piłki siatkowej i turniejowych zmagań swoich podopiecznych.
Od 35 lat nauczyciel i trener.
W 2005 r. po raz piętnasty zorganizował w Starogardzie Gdańskim Międzynarodowy Turniej z udziałem drużyn polskich i międzynarodowych. Średnio w turniejach udział bierze od 20 - 24 zespołów - ok. 350 osób. Starogardzianie kibicowali zespołom z Estonii, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Rosji (Kaliningrad, Moskwa), Szwecji, Niemiec, Czech, Białorusi, Austrii i Belgii.
Z ogromną determinacją i skutrecznością organizuje corocznie wyjazdy (4 - 5 wyjazdów) młodych siatkarzy na turnieje zagraniczne.

3. Komitet Organizacyjny 125-lecia Starogardzkiego Ogólniaka w składzie: Daniela Świeczkowska, Regina Sulikowska, Marian Łukaszewski.

Obchody rocznicowe, które odbyły się w dniach 8 - 11 września 2005 r., z ich bogatym, urozmaiconym programem, zostały przyjęcie z uznaniem przez wszystkich uczestników Zjazdu Absolwentów oraz starogardzian. Złożyło się na ten program wiele imprez o charakterze sportowym, kulturalnym, towarzysko-integracyjnym, nie wyłączając uroczystości oficjalnych i religijnych. Nie sposób nie wspomnieć 125 dębów posadzonych wzdłuż bulwaru nad Wierzycą, okolicznościowego jubileuszowego albumu, wystawy Mariana Mokwy, akademii okolicznościowej z wyjątkowym programem artystycznym i frekwencją! Na stałe w Szkole pozostaną darowane - z inicjatywy Komitetu - portrety patronów Szkoły, granitowa tablica pamiątkowa, cenne wydawnictwa dla biblioteki. Niewymierne są wszystkie radości i wzruszenia związane z obchodami rocznicowymi uczestników i mieszkańców miasta.
Tak wielu, zawdzięcz tak niewielu - Komitetowi Organizacyjnemu 125-lecia Starogardzkiego Ogólniaka, a zwłaszcza Pani Danieli Świeczkowskiej, Pani Reginie Sulikowskiej, Panu Marianowi Łukaszewskiemu. To Oni - po raz drugi! - poświecili wiele miesięcy własnego czasu i energii, by absolwenci znów byli razem w Starogardzie.

4. Opieka nad zwierzętami: Ogólnopolskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami - Schronisko w Starogardzie Gdańskim oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt OTOZ opiekę nad schroniskiem w Starogardzie Gdańskim sprawuje od 1 stycznia 2002 roku. Cel nadrzędny to zapewnienie godnych warunków życia naszym podopiecznym i poszukiwanie dla nich prawdziwego domu.
OTOZ ze środków własnych przeprowadziło modernizację obiektu, który wcześniej funkcjonował jako punkt przetrzymywania zwierząt. Dzięki zrozumieniu władz miasta Starogardu Gdańskiego dla problematyki ochrony zwierząt, placówka obecnie pełni funkcję schroniska. Pracownicy schroniska stworzyli ambulatorium i salę zabiegową. Swoim podopiecznym zapewniają opiekę weterynaryjną: szczepienia profilaktyczne i leczenie. Polepszono warunki bytowania psiaków.
Stowarzyszenie dzięki poparciu lokalnych mediów, prowadzi aktywny program adopcji zwierząt. Akcja ta jest na tyle skuteczna, że większość psiaków znajduje nowy dom. Prowadzona jest szeroko rozumiana akcję edukacji humanitarnej - dzięki której można uczulać dzieci, młodzież i dorosłych na los bezdomnych i pokrzywdzonych zwierząt. W tym celu uczniowie starogardzkich szkół i ich rodzice są zachęcani do współpracy w charakterze wolontariuszy.
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt jest członkiem Światowej Organizacji Ochrony Zwierząt w Londynie, w skład której wchodzi 300 Towarzystw z 72 krajów. Posiada również Certyfikat Brytyjskiej Organizacji Ochrony Zwierząt (2001).
Schronisko w Starogardzie Gdańskim robi wszystko, aby żyjące w nim psiaki czuły się kochane - aby jak najszybciej trafiały do nowych domów i ludzi. I nigdy nie wracały do schroniska.

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce działa 141 lata, a Oddział w Starogardzie Gdańskim od maju 2002 r. Początkowo liczył 11 członków, w styczniu 2005 r., osiągnęło liczbę 34 członków. Towarzystwo działa na rzecz humanitarnego traktowania zwierząt oraz ochrony środowiska, kształtowania właściwego stosunku do zwierząt. Aby zrealizować te cele Towarzystwo organizuje akcje informacyjne oraz powołało Inspektorat do zwalczania przejawów niehumanitarnego traktowania zwierząt. W 2005 r. Oddział starogardzki zorganizował "Łapę 2005". Impreza składała się z wystawy psów z elementami edukacji humanitarnej i konkursu plastycznego "Moje zwierzę". Szczególnie plenerowa część przesięwzięcia spotkała się z ogromnym zainteresowaniem i została życzliwie przyjęta zarówno przez posiadaczy psów jak i sympatyków czworonogów.


Nominacje w kulturze:

1. Zbigniew Domachowski

Pan Zbigniew Domachowski jest Prezesem Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej "Jazz Fan Club", które powstało w maju 2003 r. Osobiste starania Pana Domachowskiego zapewniają udział w koncertach czołówki polskich muzyków jazzowych oraz promocję młodych polskich jazzmanów. W 2005 r. odbyło się 13 koncertów, w których wystąpili tak znani muzycy jak: Krystyna Stańko, Piotr Lemańczyk, Maciej Grzywacz, Krzysztof Paul, Romuald Sławiński, Leszek Kułakowski, Jacek Pelc, Dominik Bukowski, Marek Napiórkowski, Krzysztof Ścierański, Adam Wendt, Grzegorz Nadolny, Emil Kowalski. Koncerty znalazły już swoje miejsce w życiu kulturalnym miasta i wśród miłośników jazzu, także tych spoza Starogardu.Dla wzbogacenia oferty kulturalnej koncerty często odbywają sie w połączeniu z wystawami malarstwa lub prezentacją dorobku literackiego kociewskich twórców.

2. Danuta Farysej
Od trzydziestu lat działa na rzecz kultury i edukacji artystycznej Starogardu Gdańskiego szczególny nacisk kładąc na popularyzację twórczości plastycznej wśród dzieci i młodzieży. Jej praca charakteryzuje się dużym zaangażowaniem i poświęceniem. Jest zawsze gotowa na współpracę i pomoc każdemu, kto się o to zwróci. W trakcie swej wieloletniej działalności stała się pomysłodawczynią wielu działań, między innymi konkursów plastycznych obejmujących zasięgiem nie tylko Starogard Gdański, lecz także cały region Kociewia. Wśród nich należy wymienić Kociewski Konkurs na Szopkę Bożonarodzeniową, Kociewski Konkurs "Anioł", Krzyże i Kapliczki Kociewia w Fotografii, Krzyże i Kapliczki Kociewia w Rzeźbie z wernisażem i wystawą we Wdzydzach Kiszewskich.
Regularnie organizuje wystawy prac konkursowych odbywające się w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, w Galerii Mariackiej w Gdańsku, w Szkole Podstawowej w Jabłowie w czasie Rodzinnego Śpiewania Kolęd, podczas Wieczerzy Wigilijnej dla bezdomnych, w starogardzkich parafiach.
W trakcie pracy artystyczno-edukacyjnej Pani Danuty, prowadzona przez nią młodzież otrzymała liczne nagrody w konkursach na teranie Polski i poza jej granicami. Do najważniejszych należą: cztery nagrody na Międzynarodowym Konkursie Twórczości Dziecięcej w Portugalii, Grand Prix w Konkursie Twórczości Sakralnej w Tczewie.
Jest organizatorem pleneru plastycznego dla dzieci i młodzieży w Łebie. W 2005 roku doprowadziła do wydania kalendarza opartego na pracach biorących udział w Kociewskim Konkursie "Anioł".

3. Andrzej Grzyb

Polonista, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Pisarz i publicysta urodzony w miejscowości Złe Mięso na Kociewiu, zamieszkały w Czarnej Wodzie.
Jako poeta debiutował w 1975 roku na łamach czasopisma "Pomerania".
W dotychczasowym dorobku pisarskim posiada 15. tomików poezji, w których "Prozy małe i mniejsze" (2002) nagrodzono I nagrodą w kategorii literackiej na III targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej "Costerina 2002".
Rok 2005 był dla Pana Andrzeja Grzyba wyjątkowo owocny, gdyż opublikował tomik poezji "Wołanie z otchłani. Zjawienia dusz czyśćcowych" oraz książkę "W krainie zapomnianej baśni", a także był również autorem zdjęć i utworów do albumu fotograficzno-poetyckiego "Kociewie - serdeczne świata strony".
Publikuje w wielu czasopismach. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.
Atutem Pana Andrzeja Grzyba jest bogate doświadczenie zawodowe, świadczące o tym, że jest człowiekiem otwartym, ale też niepokornym i pełnym uroku. W swojej poezji Pan Andrzej widzi tę stronę życia człowieka, która jest następstwem rozwoju cywilizacji. Jego twórczość nie powstaje wyłącznie na skutek emocji, chociaż sam przyznaje, że są one nieraz impulsem do pisania.

4. Jan Majewski

Urodził się w styczniu 1924 r. w Łukowie na Podlasiu. Zaczął pisać mając 17 lat. Wiersze, opowiadania i czteroaktowy dramat z okresu okupacji - zaginęły. Po wojnie uczył się, studiował medycynę, pracował jako lekarz. W 1955 r. rozpoczął pracę w szpitalu psychiatrycznym w Kocborowie, gdzie był długoletnim ordynatorem. Od 1969 do 1974 r. pracował w Szczytnie jako kierownik Poradni Zdrowia Psychicznego. W 1974 r. ponownie podjął pracę w szpitalu w Kocborowie.
Autor wrócił do pisania będąc już na emeryturze. W 1994 r. opublikował tomik pt. "Wiersze starego psychiatry", dwa lata później "Berło z leszczyny" ze wstępem Krzysztofa Lisowskiego, w 2000 r. "Pana pejzażu" jako 9-tą pozycję biblioteki dwumiesięcznika literackiego "Topos" z posłowiem Krzysztofa Kuczkowskiego, a w 2002 r. "Podmiot i figura. Wiersze".
2005 r. to "Pacierz biedronki i inne wiersze".
O wierszach Jana Majewskiego pisze Karol Maliszewski: "należy im się większa uwaga, szczególna troskliwość i zdumione zapatrzenie w wytknięty przez autora cel. Postanowiono tutaj ("Podmiot i figura. Wiersze") bowiem zdać sprawę z niezwykłego stanu ducha, jaki osiągnięty został przez poetę i bohatera tych wierszy w późniejszym okresie życia, w dojrzałości będącej zwieńczeniem bogatej w doświadczenie egzystencji." A Aneta Krawczyk dodaje: "Jego wiersz bywa znakiem i wtajemniczeniem - matrycą dla tego, co niepoznawalne, intuicyjne, jak nieprzepowiadane prawdy świata. Dochodzi barwa chwili /.../" (posłowie do "Pacierza biedronki").

Konkurs na najpiękniejszą, świąteczną wystawę sklepową

Przedmiotem konkursu jest wybór najpiękniejszej wystawy sklepowej o tematyce świątecznej na terenie miasta Starogard Gdański. Wystawa sklepowa mogła być wykonana dowolną techniką i w dowolnym stylu. Przy wyłanianiu laureatów była brana pod uwagę przede wszystkim oryginalność pomysłu, estetyka wykonania, walory estetyczne wystawy.

Nagroda - statuetka w kształcie choinki z herbem miasta
Projekt Józef Olszynka (z porozumieniu z p. Badziochem)
Wykonanie: Studio Szkła "Wiktoria", ul. Owidzka 20 (p. Badzioch)
ZIMA 2006 - OFERTA NA AKTYWNE FERIE

Od 30 stycznia do 10 lutego w województwie pomorskim trwać będą ferie zimowe. Dla uczniów, którzy nie wyjeżdżają z miasta na ferie, starogardzkie szkoły podstawowe i gimnazja przygotowały szereg zajęć rekreacyjnych, sportowych i naukowych. Poniżej przedstawiamy propozycje spędzenia zimowych ferii w poszczególnych szkołach.

Zespół Szkół Publicznych PSP Nr 6 i PG Nr 4 - od 30 stycznia do 3 lutego, w godzinach od 9:30 do 13:30 w szkole odbywać się będą zajęcia świetlicowe, humanistyczne i sportowe dla uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum.
W drugim tygodniu, a więc od 6 lutego do 10 lutego, w godzinach od 9:30 do 13:30 w szkole będą odbywały się zajęcia świetlicowe, taneczne, sportowe oraz zajęcia na basenie dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.
Szczegółowy harmonogram zajęć podczas ferii zimowych wraz z wykazem nauczycieli prowadzących zajęcia znajduje się na szkolnej tablicy ogłoszeń.
Nieodpłatne zajęcia na basenie - we wtorek, 7 lutego PSP Nr 6 i środa 8 lutego PG Nr 4 , w godzinach 10:45 - 13:00 (zapisy w ZSP).


PSP Nr 1 - od 30 stycznia do 10 lutego, w godzinach od 10:00 do 13:00 w szkole odbywać się będą zajęcia świetlicowe, informatyczne i sportowe. Dodatkowo w ramach zajęć sportowych w poniedziałek 30 stycznia i wtorek 31 stycznia zaplanowano wyjścia do OSiR-u na turniej koszykówki, 8 i 9 lutego na turniej piłki nożnej.
Zajęcia na basenie - poniedziałek 30 stycznia w godzinach 10:45 - 13:00 i piątek 10 lutego od 10:00 do 11:30 (zapisy w PSP 1).

PSP Nr 2 - od 30 stycznia do 10 lutego, w godzinach od 10:00 do 13:00 w szkole odbywać się będą zajęcia świetlicowe, plastyczne, projekcje bajek, zajęcia informatyczne i sportowe. W ramach zajęć sportowych we wtorek 31 stycznia i środę 1 lutego zaplanowano wyjścia do OSiR-u na turniej koszykówki i mini siatkówki, 8 i 9 lutego na turniej piłki nożnej.
Zajęcia na basenie - piątek 3 lutego w godzinach 10:45 - 13:00 (zapisy w PSP 2).

PSP Nr 3 - od 30 stycznia do 10 lutego, w godzinach od 10:00 do 13:00 w szkole odbywać się będą zajęcia świetlicowo-ruchowe i sportowe, a w godzinach 10:00 - 12:00 zajęcia komputerowe. Dodatkowo w ramach zajęć sportowych we wtorek 31 stycznia i w środę 1 lutego zaplanowano wyjścia do OSiR-u na turniej koszykówki, 8 i 9 lutego na turniej piłki nożnej.
Zajęcia na basenie - poniedziałek, 6 lutego, w godzinach 10:45 - 13:00.

PSP Nr 4 - od 30 stycznia do 10 lutego, w godzinach od 9:00 do 12:00 w szkole odbywać się będą zajęcia świetlicowe, informatyczne i sportowe. Dodatkowo w ramach zajęć sportowych we wtorek 31 stycznia zaplanowano wyjście do OSiR-u na turniej koszykówki, 8 i 9 lutego na turniej piłki nożnej, w piątek 10 lutego, godz. 17:00 Gala sportu.
Zajęcia na basenie - w czwartek, 2 lutego, w godzinach 10:45 - 13:00.

PG Nr 1 - od 30 stycznia do 10 lutego, w godzinach od 10:00 do 14:00 w szkole odbywać się będą zajęcia świetlicowe, informatyczne i sportowe (tenis stołowy). Dodatkowo w poniedziałek 30 stycznia "ABC krajów niemieckojęzycznych", we wtorek 31 stycznia zaplanowano mecz siatkówki i rajd pieszy doliną Wierzycy, 1,2,7 i 9 lutego "ABC historii".
30, 31 stycznia, 1,2,3 lutego w godzinach 10:00 - 12:00 seanse filmowe, 10:00 - 13:00 zajęcia plastyczno-techniczne. Dodatkowo 30 stycznia, 14:00 - 15:00 wyjście do Muzeum Ziemi Kociewskiej, 31 stycznia do Biblioteki Miejskiej i 1 lutego spacer do lasu.
Zajęcia na basenie - wtorek 31 stycznia w godzinach 10:45 - 13:00.


PG Nr 3 - od 30 stycznia do 3 lutego, w godzinach od 8:00 do 13:00 w szkole odbywać się będą zajęcia rekreacyjno-sportowe.
Będą to: zajęcia w świetlicy szkolnej, zajęcia komputerowe, treningi minihokeja.
Zaplanowano również udział uczniów w turnieju koszykówki w OSiR.
W drugim tygodniu, a więc od 6 lutego do 10 lutego, w tych samych godzinach odbywać się będą zajęcia komputerowe, szkolny turniej tenisa stołowego (na sali gimnastycznej).
Zajęcia na basenie - w czwartek, 9 lutego, w godzinach 10:45 - 13:00.


PG Nr 2 - zajęcia świetlicowe w czasie ferii zimowych nie odbędą się ze względu na remont pomieszczeń.
30 stycznia, w godzinach 9:00 -13:30 - turniej koszykówki w OSiR, 2 i 3 lutego w tych samych godzinach turniej siatkówki w OsiR, tak samo 6 i 7 lutego turniej piłki nożnej.
Zajęcia na basenie - w środę, 1 lutego, w godzinach 10:45 - 13:00.

UWAGA

Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania w czasie ferii ze starogardzkiej pływalni. Decyzją Prezydenta Miasta, Stanisława Karbowskiego, przez dwa, wolne od zajęć szkolnych tygodnie, od poniedziałku do piątku - wejścia na basen w godzinach 13:45, 14:30 oraz 15:15, będą kosztowały dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów tylko 2 zł, natomiast dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów tylko 4 zł.
Wszystkich serdecznie zapraszamy.
***
Ferie z harcerzami
Jak co roku, starogardzcy harcerze, w pierwszym tygodniu tegorocznych ferii zaplanowali 5-dniowy wypoczynek na terenie Kociewia (w szkole w Zelgoszczy). Koszty dzięki dofinansowaniu z Urzędu Miejskiego w Starogardzie zostały ograniczone do minimum, aby umożliwić wyjazd jak największej ilości dzieci i obecnie zostały skalkulowane na 60 zł od osoby. Zimowisko odbędzie się pod hasłem "Zima w Dolinie Muminków" i zapowiada się bardzo ciekawie, niestety więcej szczegółów nie możemy zdradzić. Równolegle z zimowiskiem będzie się odbywać szkolenie kadry wychowawczej ZHP, która ma w przyszłości poprowadzić starogardzkie drużyny harcerskie. Po powrocie w drugim tygodniu ferii w naszej Stanicy Harcerskiej od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 do 14:00 będą odbywały się ogólnodostępne zajęcia świetlicowe dla dzieci. Zapraszamy.
Więcej informacji Komenda Hufca ZHP Starogard u. Hallera 19b tel. 058 562 20 02

***
Akcja Zima z Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym

W okresie ferii zimowych Międzyszkolny Ośrodek Sportowy zorganizuje "Akcje Zima" dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Składać się ona będzie z 5 turniejów, które rozgrywane będą w hali powiatowej przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Starogardzie Gdańskim. Początek wszystkich imprez o godzinie 9:30. Zespoły, które będą brały udział w turniejach nie muszą składać się uczniów jednej szkoły. Obowiązuje strój sportowy i zamienne obuwie.
Imprezy te odbywać się będą według następującego planu:
- 01.02.2006 - Turniej koszykówki chłopców,
- 03.02.2006 - Turniej koszykówki dziewcząt,
- 06.02.2006 - Turniej piłki siatkowej chłopców,
- 07.02.2006 - Turniej piłki siatkowej dziewcząt,
- 09.02.2006 - Turniej halowej piłki nożnej.

***
Wakacyjna akcja "Wesoła zima - 2006 ", organizowana i prowadzona będzie na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej "Kociewie" za pośrednictwem własnych placówek :
- od 30.01 do 11.02.2006, Świetlica Spółdzielczego Domu Kultury w os. 60 - lecia ONP 14, tel. 562 89 14
- od 30.01 do 03.02.2006 oraz od 06.02 do 10.02.2006, Spółdzielczy Dom Kultury, ul. Reymonta 1, tel. 562 89 40
- od 30.01 do 12.01.2006, Świetlica Spółdzielczego Domu Kultury, Al. Wojska Polskiego 16, tel. 56 331 77
Imprezy i zajęcia wakacyjne Spółdzielni prowadzone będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 - 15:00. Szczegółowe plany mogą przewidywać dodatkowe zajęcia, których realizacja prowadzona będzie poza tymi terminami.
Akcje te przeznaczone są głównie dla dzieci i młodzieży młodszych klas szkół podstawowych i gimnazjalnych spółdzielni oraz miasta, która z różnych względów nie wyjeżdża na kolonie czy zimowiska, a czas ferii zimowych spędza w miejscu zamieszkania i najbliższym otoczeniu.
Realizacja zadań programowych, oprócz zabawy, rozrywki i bezpiecznego spędzania czasu ferii, powinna spowodować większe zainteresowanie dzieci środowiskiem swojego zamieszkania i najbliższego otoczenia, pogłębić ich wiedzę o mieście, regionie i kraju oraz zwiększyć ich wiedzę z zakresu ekologii, ochrony przyrody i zwierząt.
Szczegółowe informacje na temat rodzaju i realizacji zajęć dostępne będą w w/w placówkach Spółdzielni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz