piątek, 25 maja 2007

Festiwal zespołów folklorystycznych

LGD Chata Kociewia już konkretnie działa. - Opracowaliśmy 8 działań stowarzyszenia - mówi prezes M. Firgon. - Jednym z nich jest wsparcie i popularyzacja folkloru kociewskiego ze szczególnym uwzględnieniem organizacji przeglądów zespołów folklorystycznych.


Sumin - najładniejsza, a raczej najbardziej energiczna wieś w województwie - po kilkuletnich zmianach, jakie zachodziły tu w ramach Programu Odnowy Wsi - wygląda całkiem ciekawie. Sporo zieleni, tabliczki na starszych domach, które informują, jaką kiedyś pełniły funkcję, znaki informacyjne przy ulicach, a przede wszystkim zrewitalizowany, czyli doprowadzony do dawnej świetności park przydworski - to wszystko może się podobać. Nic więc dziwnego, że coraz częściej odbywają się tu imprezy. Dwa tygodnie temu pod egidą Lokalnej Grupy Działania "Chata Kociewia" zorganizowane dwie połączone: Powiatowy Dzień Strażaka i Przegląd Zespołów Folklorystycznych 2007. Dzień Strażaka rozpoczął się rano, przegląd po nim. Dzięki temu Sumin miał imprezę przez cały dzień.
Cóż można powiedzieć o Dniu Strażaka. Przebiegł jak zwykle uroczyście, z mszą, wręczono sporo medali (z pewnością jest to "dyscyplina", w której tych medali można zdobyć najwięcej). Po drugie - okazało się, że część naszych włodarzy to strażacy i naprawdę trudno ich było rozpoznać w mundurach. Całkiem nas zaskoczył strażak Edmund Stachowicz. Później, na spotkaniu w remizie, powie, że od dawna był członkiem OSP Rokocin, ale w związku z tym, że teraz jest prezydentem Starogardu, przeszedł do OSP Starogard. Ile Rokocin dostał za ten transfer, prezydent nie wie.
Przegląd Zespołów Folklorystycznych był już ściśle związany przyjętym przez LGD "Chata Kociewia" programem działania.
- Opracowaliśmy osiem działań naszego stowarzyszenia - mówi prezes LGD "Chata Kociewia" Marian Firgon. - Jednym z nich jest wsparcie i popularyzacja folkloru kociewskiego ze szczególnym uwzględnieniem organizacji przeglądów zespołów folklorystycznych. W ramach tego działania zorganizujemy dwa szkolenia na 40 osób dotyczące folkloru i 6 festynów - przeglądów w różnych miejscowościach naszego powiatu. W działaniach tych chodzi oczywiście o wypromowanie Kociewia jako marki kulturowej. Pierwszy z tych przeglądów, dla zespołów z gmin Starogard i Bobowo, odbył się właśnie w Suminie. Po czterech następnych 8 września w Skórczu odbędzie się finał, w którym wystąpią zwycięskie zespoły z tych 5 mniejszych przeglądów. Z kolei zwycięzca skórzeckiego finału w nagrodę wyjedzie na cztery różne przeglądy krajowe.
Na deskach sceny w Suminie, ustawionej oczywiście w parku, walczyły zespoły KGW Koteże, KGW Grabowo, KGW Krąg i Rokockie Kociewiaki. Zespół Pieśni i Tańca Kociewie oraz młodzieżowy zespół instrumentalny z Finlandii wystąpiły poza konkursem (ach, jaki ten ich folklor był inny od naszego!). Kto wygrał?
- Na razie nie określiliśmy zwycięzcy - mówi Firgon. - Określimy dopiero po czterech pozostałych małych przeglądach, kiedy zobaczymy, co pokażą inne zespoły.
Trudno się dziwić, że jurorzy nie podjęli decyzji. Warto tu nadmienić, że w Suminie walczyły czołowe zespoły wojewódzkie: KGW Grabowo dzielnie przecież występowało na wojewódzkim przeglądzie zespołów KGW rok temu, a KGW Koteże na takim przeglądzie zajęło II miejsce w tym roku. Szkoda by było już na wstępie "wycinać" z festiwalu jeden z tych dwóch zespołów.
Tadeusz MajewskiZdjęcia
1. W tym dniu swój jubileusz 100-lecia obchodziła też OSP Sumin. Fot. Tadeusz Majewski

2.
Jest barwnie. Przed sceną tańczą Rokockie Kociewiaki. Wśród nich, a jakże - prezes i sołtys Sumina Marian Firgon. Tez w stroju kociewskim. Fot. Tadeusz Majewski

3.
Co to za strażak tak dyskutuje z paniami z KGW? Przecież to nasz pan prezydent Edmund Stachowicz. Fot. Tadeusz Majewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz