wtorek, 28 sierpnia 2007

Gala armwrestlingu zawodowego

WIECZÓR GWIAZD

GALA ARMWRESTLINGU ZAWODOWEGO
ORAZ
SHOW IVANA KOMARENKO

31 sierpnia 2007, godzina 20.00
Hala sportowo - widowiskowa OSiR w Starogardzie Gdańskim

31 sierpnia 2007 roku na hali sportowo - widowiskowej OSiR przy ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1 w Starogardzie Gdańskim o godz. 20.00 odbędzie się niecodzienna impreza sportowo - rekreacyjna: "Wieczór Gwiazd: Gala Armwrestlingu Zawodowego raz Show Ivana Komarenko".

Podczas około 3 godzinnej imprezy będziemy świadkami trzech sześciorundowych pojedynków na rękę prawą z udziałem czołówki światowego siłowania na ręce.

Na przeciw siebie staną miedzy innymi w kat. do 70 kg organizacji PAL aktualny Mistrz Polski - Piotr Bartosiewicz (Polska) vs Wice Mistrz Europy - Hristo Delidjakov (Bułgaria). Obaj zawodnicy spotkali już się w zeszłym roku w Gdyni (wrzesień 2006), kiedy to niewiele lepszym okazał się Bułgar (wynik końcowy 2:4).

Walczyć będzie również wice Mistrz Świata Normunds Tomson (Litwa) przeciwko Mistrzowi Europy Andrey Pushkarowi (Ukraina). Ci zawodnicy stoczą pojedynek w najcięższej kategorii organizacji PAL - super ciężkiej (powyżej 95 kg). Dla Litwina to debiut na zawodowym ringu, natomiast dla ukraińskiego armwrestlera to już piąte zawodowe starcie.

Jednak najbardziej oczekiwanym pojedynkiem będzie starcie aktualnego Mistrza Polski - Artura Głowińskiego (Polska) z Wice Mistrzem Świata, Mistrzem Ukrainy - Andreem Sharkovem (Ukraina).

Obaj zawodnicy to doświadczeni armwrestlerzy. To starcie na pewno będzie bardzo efektowne i emocjonujące. Tym bardziej, że będzie to już ich czwarty pojedynek. Wszystkie poprzednie były bardzo zacięte i dostarczyły widzom niezapomnianych wrażeń i emocji. Zarówno Głowiński, jak i Sharkov to typowi "showmani". Obaj też należą do zawodników, którzy nigdy się nie poddają. "Raczej kości mi popękają niż cofnę rękę" - te słowa Artura Głowińskiego najlepiej świadczą o tym, jak dużą wagę przywiązuje on do tego pojedynku. Chce się zrewanżować swojemu rywalowi za dwie wcześniejsze porażki, które - jak twierdzi Polak - wynikały raczej z braku doświadczenia przy zawodowym stole. Nie będzie jednak łatwo, bo ukraiński olbrzym też prestiżowo podchodzi do pojedynku z buńczucznym Polakiem. Sharkov, który należy do ścisłej czołówki armwrestlerów świata, wie, że ewentualna porażka splendoru raczej mu nie przyniesie. Ale z Głowińskim na pewno nie pójdzie mu łatwo, bo Artur, który dopiero co dobija się do tej czołówki, ambicje ma spore. "Chcę być mistrzem świata, a Sharkov jest tylko kolejnym szczebelkiem na długiej drabinie do tytułu. Grunt, aby ten szczeblek pokonać" - mówi Artur. Sharkov jednak nie pozostawia mu złudzeń. "Prędzej spadnie z tego szczebla niż go pokona" - mówi Ukrainiec. Jak będzie? Zobaczymy już 31 sierpnia.

Oprócz zawodowych walk armwrestlingowych międzynarodowej organizacji Professional Armwrestling League odbędzie się show piosenkarza Ivana Komarenko.

Rozpoczęcie imprezy godzina 20.00. Bilety w sprzedaży bezpośrednio przed imprezą (Normalny - 10 zł, ulgowy - 5 zł).

Organizatorzy
Mazurenko Armwrestling Promotion Sp. z o.o.
OSir Starogard Gdański
Tel.fax. 058 621 93 08
Kom. Paweł Podlewski 603 603 880
e-mail: redakcja@armpower.net
więcej szczegółów: www.armpower.net

PIOTR BARTOSIEWICZ (Polska) vs HRISTO DELIDJAKOV (Bułgaria))
Kat. do 70 kg, ręka prawa organizacji PAL


W pierwszym, sześciorundowym pojedynku w kategorii do 70 kg na rękę prawą organizacji PAL spotkają się: Piotr Bartosiewicz z Polski vs Hristo Delidjakov z Bułgarii.

Obaj zawodnicy znają się bardzo dobrze. Jest to ich bezpośrednie drugie, zawodowe starcie. Po raz pierwszy walczyli ze sobą w zeszłym roku w Gdyni (29 września 2006 roku, Centrum Rozrywki Gemini w Gdyni). Podczas sześciorundowego pojedynku lepszym okazał się Bułgar, wygrywając z Polakiem wynikiem 4:2. jednakże znawcy siłowania na ręce byli zgodni, iż Piotr Bartosiewicz był niewiele gorszy od swojego przeciwnika. Tegoroczny pojedynek w Starogardzie Gdańskim jest swoistą Vendettą Polaka nad swoim przeciwnikiem.

PIOTR BARTOSIEWICZ
Styl walki - HAK
Wiek - 22 lat Waga - 70 kg Wzrost - 178 cm Biceps - 39 cm Przedramię - 36 cm Kraj - POLSKA Osiągnięcia:- Mistrz Polski w 2005, 2006, 2007 r.
- Zdobywca Pucharu Polski 2006 r.
- Zdobywca Polskiej Ligi Armwrestlingu 2007 r.
HRISTO DELIDJAKOV
Styl walki - RÓŻNORODNY Wiek - 23 lat Waga - 70 kg Wzrost - 170 cm Biceps - 37 cm Przedramię - 33 cm Kraj - BUŁGARIA Osiągnięcia:- 2 miejsce Mistrzostwa Europy
- 3 miejsce Mistrzostwa Świata
- Mistrz Bułgarii

NORMUNDS TOMSON (Litwa) vs ANDREY PUSHKAR (Ukraina)
Kat. + 95 kg, ręka prawa organizacji PAL

W drugim, również sześciorundowym pojedynku, w kategorii super ciężkiej (powyżej 95 kg) na rękę prawą spotka się debiutant - Normunds Tomson z Litwy z doświadczonym już zawodnikiem z Ukrainy - Andreyem Pusharem.

Faworytem tego starcia jest oczywiście Andrey Pushkar. Tym bardziej, że ukraiński zawodnik, w odróżnieniu od swojego przeciwnika stoczył już cztery zawodowe pojedynki.

NORMUNDS TOMSON
Styl walki - RÓŻNORODNY Wiek - 27 lat Waga - 108 kg Wzrost - 180 cm Biceps - 46 cm Przedramię - 42 cm Kraj - LITWA Osiągnięcia: - 2 miejsce Mistrzostwa Świata
- 3 miejsce Mistrzostwa Europy
- Wielokrotny Mistrz Litwy

ANDREY PUSHKAR
Styl walki - W BOK Wiek - 21 lat Waga - 110 kg Wzrost - 193 cm Biceps - 46 cm Przedramię - 41 cm Kraj - UKRAINA Osiągnięcia: - Mistrz Europy
- Zdobywca Pucharu Świata Zawodowców 2005
- Wielokrotny Mistrz Ukrainy

ARTUR GŁOWIŃSKI (Polska) vs ANDREY SHARKOV (Ukraina)
Kat. + 95 kg, ręka prawa organizacji PAL


W ostatnim pojedynku - pojedynku wieczoru - spotkają się dwaj odwieczni rywale: Andrey Sharkov z Ukrainy i Artur Głowiński z Polski. Więcej o tym pojedynku powyżej na początku niniejszej informacji prasowej.

ARTUR GŁOWIŃSKI
Styl walki - HAK Wiek - 30 lat Waga - 98 kg Wzrost - 185 cm Biceps - 49 cm Przedramię - 41 cm Kraj - POLSKA Osiągnięcia:- Mistrz Polski 2007
- 5 miejsce na Pucharze Świata Zawodowców 2005
- 2 miejsce Polskiej Ligi Armwrestlingu 2007 r.

ANDREY SHARKOV
Styl walki - GÓRA Wiek - 31 lat Waga - 120 kg Wzrost - 178 cm Biceps - 51 cm Przedramię - 44 cm Kraj - UKRAINA Osiągnięcia: - 2 miejsce Mistrzostwa Świata 2002
- Zdobywca Pucharu Ukrainy
- Mistrz Ukrainy


Zawodowy Armwrestling w Polsce i na świecie:

Jedyna organizacja, zarówno w Polsce jak i na świecie, organizacja PAL (Professional Armwrestling League) umożliwia start zawodnikom w profesjonalnych, zawodowych starciach na rękę. Każdy sportowiec, aktywnie uprawiający siłowanie na ręce, dąży do doskonałości, by staczać pojedynki z najlepszą czołówką światowego armwrestlingu.

Zawodnicy walczą na prawą lub lewą rękę w zakontraktowanych sześciorundowych starciach przy armwrestlingowym stole (wszyscy zawodnicy w zawodowym Armwrestlingu walczą na stojąco - chyba, że jest to walka z udziałem zawodników niepełnosprawnych). W zależności od rangi zarówno walczących zawodników, jak i miejsca oraz czasu imprezy, walki odbywają się w następujących systemach: walki polskie lub międzynarodowe - punktacyjne (zawodnik polski lub z innego kraju & zawodnik polski lub zawodnik z innego kraju), walki o pas i tytuł Mistrza Interkontynentalnego organizacji PAL (zawodnik polski lub z innego kraju & zawodnik z innego kraju), lub też walki o pas i tytuł Mistrza Świata organizacji PAL (zawodnik polski lub z innego kraju & zawodnik z innego kraju).

Armwrestling w Polsce


Polska wkroczyła do światowej rodziny armwrestlingu niedawno, ale bardzo dynamicznie. Zorganizowano już wiele zawodów rangi krajowej i międzynarodowej, m.in.: Mistrzostwa Polski, Puchary Polski, cztery edycje Międzynarodowego Turnieju o Puchar "Złotego Tura", Mistrzostwa Europy, Puchar Świata Zawodowców oraz najbardziej prestiżowe zawody na świecie - Mistrzostwa Świata.

W XXII Mistrzostwach Świata, które odbyły się w Gdyni w 2001r., wzięło udział 560 zawodników z 29 krajów. Były to największe zawody w historii Światowej Federacji Armwrestlingu , a w Gdyni zostały uznane za najlepsza imprezę sportową 2001r.


Jedną z atrakcji Mistrzostw Świata była wizyta Amerykanina Deve"a Devotto - twórcy zawodowego armwrestlingu. To właśnie on wymyślił zasady armwrestlingu i zaczął organizować pierwsze turnieje. Dave Devotto był organizatorem turnieju OVER THE TOP, na bazie którego powstał film pod tytułem "Over the Top" (polski tytuł "Ponad wszystko") z Sylwestrem Stallone w roli głównej.
Stolicą polskiego armwrestlingu jest Gdynia. Działający tam klub "Złoty Tur", od 2000r. członek międzynarodowej federacji "World Armwrestling Federation", jest organizatorem większości imprez w tej dyscyplinie. W "Złotym Turze" odbywają się treningi najlepszych polskich zawodników, szkolenia sędziów i trenerów.

W Polsce istnieje ok. 30 klubów zrzeszających ponad 500 zawodników, m.in. w Warszawie, Kielcach, Lublinie, Lęborku czy Jaworznie. I z roku na rok powstaje ich coraz więcej.

"Złoty Tur" zajmuje się również sportem młodzieżowym. W Polsce powstało już ponad 20 uczniowskich klubów sportowych (UKS) w tej dyscyplinie.

Klub "Złoty Tur" jest wydawcą jedynego w Europie miesięcznika poświęconego w całości tematyce siłowania na ręce - "Armpower", który jest częścią magazynu "Kulturystyka i Fitness - Sport dla wszystkich" ukazującej się w nakładzie 35 000 egzemplarzy.

Na świecie armwrestling jest bardzo popularny, szczególnie w USA i Kanadzie i stamtąd właśnie "zaimportowano" go do byłego Związku Radzieckiego. Do Polski trafił za sprawą mieszkającego w Trójmieście Igora Mazurenko - Prezydenta Polskiej Federacji Armwrestlingu i Prezesa klubu "Złoty Tur".


Krótko o armwrestlingu

Armwrestling (siłowanie na ręce) to typowy sport walki. Walki trwają od kilku sekund do (nawet!) kilku minut. O zwycięstwie decydują: technika, taktyka, specyficzna siła, szybkość i psychika - podobnie jak w zapasach i judo. Walki odbywają się na stojąco przy specjalnym stole przymocowanym do podłoża. Do niedawna walczono również na siedząco, ale teraz powszechnie stosowana jest pozycja stojąca, która jest znacznie efektowniejsza i wymaga od zawodników zaangażowania wszystkich grup mięśniowych.

W zawodach startują kobiety i mężczyźni. Startujący podzieleni są na kategorie wagowe. Walki na lewą i prawa rękę odbywają się osobno, tak więc można być mistrzem, np. na prawą rękę, a na lewą wcale nie startować lub zająć odległe miejsce.
Najlepszym dowodem na to, że armwrestling to sport walki są zmagania w kategorii overall (czyli walki bez podziału na kategorie wagowe). Naprzeciw stukilkudziesięcio- kilogramowych atletów stają sportowcy ważący 60, 70 kilogramów i ... zdarza się, że odnoszą błyskawiczne zwycięstwo.

Ogromną zaletą armwrestlingu są niewielkie koszty jego uprawiania. Wystarczy niewielkie pomieszczenie i stół, który można zrobić samodzielnie lub kupić za kilkaset złotych. Do treningu potrzebne są jeszcze zwykłe sztangielki, drążek, wyciąg - i to wszystko. Armwrestling jest sportem bezpiecznym. Im wyższy poziom startujących, tym mniej kontuzji.

Zawody armwrestlingu są bardzo widowiskowe - to wspaniała walka, efektowne widowisko oraz emocje, których brakuje często w innych dyscyplinach sportu. Ich charakter przyciąga wielu widzów, którzy oglądając walki angażują się emocjonalnie w to co rozgrywa się przy stole. I jest to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju. Z jednej strony jest to dyscyplina sportowa z aspiracjami olimpijskimi, a z drugiej strony - armwrestling to swojego rodzaju subkultura.

Oficjalna strona internetowa Polskiej Federacji Armwrestlingu: www.armpower.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz