środa, 1 sierpnia 2007

Umowa z Hiszpanią

W gminie Zblewo miało miejce niecodzienne zdarzenie. Mianowicie podpisano umowę z Hiszpanią!W styczniu 2006 r. gmina Zblewo otrzymała pismo z Departamentu Programów Regionalnych, informujące o możliwości skorzystania z linii finansowania Studium Wykonalności Instrumentu Finansowego Hiszpańskiej Polityki Gospodarczej. Pojawiła się możliwość pozyskania pieniędzy na Studium Wykonalności dotyczące energii odnawialnej, oczyszczania wód i zarządzania gospodarką wodną, między innymi wytwarzania i dystrybucji gazu i elektryczności. W związku z tym napisano pismo do ambasady Hiszpanii. Przede wszystkim zwrócono uwagę na kompleksowe uporządkowanie pozostałej części gminy pod kątem gospodarki ściekami. Pierwsza odpowiedź była negatywna. Wójt gminy Zblewo na tym nie poprzestał, dlatego poprosił, aby Hiszpanie odwiedzili gminę. Jak Hiszpanie zobaczyli wieś, to przyznali gminie środki.
30 lipca miał miejsce wielki finał. Gmina otrzymała dokument: Studium Wykonalności o nazwie "Kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej w gminie Zblewo". Studium ma pokazać, w jaki sposób optymalnie można uporządkować gospodarkę ściekową w gminie. Bez niego nie można się ubiegać o środki strukturalne, unijne, na dalsze prace, a więc na wykonanie projektu technicznego, który też będzie kosztował około 1 mln zł, a potem już na całość robót - w granicach 10 mln zł. Innymi słowy, dzięki takiemu początkowi cała gmina Zblewo zostanie skanalizowana w latach 2007 - 2013 ze środków, jakie w tym czasie ma dostać z Brukseli. Do tego musi być zmodernizowana oczyszczalnia. Studium będzie gotowe do końca roku.
-W poniedziałek miał miejsce wielki finał - mówi wójt gminy Zblewo Krzysztof Trawicki. - W tym dniu gmina otrzymała Studium Wykonalności. Na niego rząd Hiszpanii daje 275 tys. euro. Tego dnia spotkali się: przedstawiciel firmy Apia, która będzie wykonywała zadania; radca handlowy z ambasady Hiszpanii i wójt gminy Zblewo.
Krzysztof Trawicki nadmienił, iż chciałby kontynuować dalej współpracę z Hiszpanią. Powiedział, że ma taką naturę, iż stara się rozszerzyć tę współpracę. Najczęściej współpracuje się z Niemcami, a Krzysztof Trawicki chce z Hiszpanami.
-Dzisiaj patrząc na możliwości komunikacyjne odległość nie ma znaczenia - dodaje wójt gminy Zblewo. - Chciałbym poszerzyć współpracę o działalność kulturową i wymianę młodzieży. Było to miłe spotkanie, po którym wraz z gośćmi odwiedziliśmy kwaterę agroturystyczną Kręgski Młyn. Pokazaliśmy, że potrafimy poszerzać znajomości. Co ciekawe, radca prawny ambasady Hiszpanii powiedział, że pierwszy raz spotkał się z tak sprawną realizacją ze strony gminy. Wszystko to było możliwe dzięki olbrzymiej determinacji!
MK
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz