czwartek, 2 sierpnia 2007

Tu każdy może zostać perkusistą

Skórcz. Pomimo chłodów w miasteczku jest gorąco. Sporo tu się dzieje

Tu każdy może zostać perkusistą

Sporo się dzieje w kulturze i rekreacji - dzięki paniom z Miejskiego Domu Kultury (MOK).
14 lipca w sali domu kultury aktorzy z teatru "Zielony Wiatrak" z Sopotu grali spektakl "Drapacze chmur". Laureaci festiwalu "O bursztynową maskę" w "Drapaczach chmur" (scenariusz - Marek Brand) poszukiwali "swojego kawałka nieba na ziemi" i przyczyn, które uniemożliwiają jego znalezienie. Sztuka opowiadała też o przyczynach ucieczki Polaków z kraju.
Tu uwaga od nas. Olbrzymia dzisiejsza emigracja to dziś temat tabu w ogólnopolskich mediach. Zdumiewające, no nie? I rusza go teatr na w spektaklu na prowincji. Brawo!
15 lipca po południu w skórzeckim parku odbył się wakacyjny festyn "Lato na Kociewiu". Jego współorganizatorem był oczywiście MOK. Każdy miał coś dla siebie. Sportowcy - turniej siatkówki plażowej, dzieci - sztukę teatralną "Bocian i Żabka" w wykonaniu aktorów z Krakowa oraz konkursy sprawnościowe. Na scenie królowała muzyka taneczna, którą wykonywali: Sandra Kuczma, zespół "Carmin", zespół Kasi Wiśniewskiej i "Bambino" z Lubichowa (też wykonywał przeboje dla starszego pokolenia). Ale największym powodzeniem cieszył się zespół "Adriano i przyjaciele" - cygańskie gwiazdy. Ufff, jakże oni potrafią poderwać do tańca! Ostrą muzykę zaprezentował po nich lokalny "Kursk". Potem dyskoteka. Trwała do późnego wieczora.
Większość wykonawców to siły ze Skórcz i sąsiedztwa (Lubichowo). Widać, że sukces imprezy niekoniecznie wiąże się z obecnością megagwiazdy.
26 lipca MOK przeprowadził kampanię "Zachowaj Trzeźwy Umysł". Dzieci i młodzież w asyście policjanta uczestniczyli w marszu trzeźwości. Skandowały: "Precz z nałogami". Marsz zakończono na stacji benzynowej. Tam dzieci naklejały naklejki na szybę z napisem "Za kółkiem zachowuję trzeźwy umysł". Do tego kierowcy otrzymywali listem zobowiązujący do prowadzenia samochodu z trzeźwym umysłem. Młodzież przekazywała też sprzedawcom plakaty i listy z apelem, by nie sprzedawać alkoholu nieletnim.
W czwartek do MOK-u przyjechał Andrzej Kościelny. - Gratis - jak nam powiedziała dyr. MOK Jolanta Aleksandra Ciechowska - uczył podstaw zasad gry na instrumentach perkusyjnych. W ramach akcji "I Ty możesz zostać perkusistą".

Ruch w Skórczu widać nie tylko w kulturze i rekreacji. Również w inwestycjach. Wreszcie wyasfaltowano pełną dziur ulicę 27 Stycznia - Gen. Hallera (groteskowo teraz wygląda starożytny chodnik). Dalej - sensacja!: z rozmachem remontowany jest stojący w centrum Skórcza zabytkowy budynek po młynach. Nie będzie tu - o czym mówił były burmistrz Tadeusz Zieliński - domu kultury. Nie będzie też obiektu muzealnego z demonstracją, jak produkuje się mąkę (stare urządzenia zostały sprzedane). Życie jest prozą, a najpiękniejsza proza jest napisana na banknotach. Obiekt będzie pierwszym tzw. loftem w powiecie, czyli zaadaptowanym na mieszkania budynkiem poprzemysłowym. Na dole znajdą też miejsce sklepy i magazyny. Jest też remontowany straszliwie szpecący centrum budynek stojący naprzeciw fontanny, z PRL-owskim freskiem reklamowym.
Lato nie jest gorące, ale widać, że w Skórczu się tym nie przejmują. I pomyśleć, że w książce o Kociewiu z lat 70. napisano, że to miasteczko nie ma szans na rozwój.
Tadeusz Majewski

1. Tego lata każdy dzieciak może zostać perkusistą. Nic to nie kosztuje! Fot. MK
2. Gra zespół "Carmin". Widać, że porządną imprezę można zrobić własnymi siłami. Fot. MK
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz