wtorek, 10 czerwca 2008

Dani Pelplina - ostatki

Tegoroczne obchody Dni Pelplina możemy uważać za zamknięte. Dopisała pogoda, zaangażowanie mieszkańców i fantastyczna atmosfera. Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia tegorocznego święta Miasta Pelplina.

Oficjalnym Sponsorem Dni Pelplina była firma GAMESA ENERGIA POLSKA.

W dniach 7-8 czerwca 2008 roku dla mieszkańców Pelplina i przyjezdnych gości organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji. W telegraficznym skrócie przedstawiamy najważniejsze z nich.


O godzinie 16.00 z Placu przed Urzędem Miasta i Gminy Pelplin wyruszył w stronę Targowiska Miejskiego uroczysty korowód. Przedstawiciele władz miejskich, w tym zastępca burmistrza Tadeusz Błędzki, przewodniczący Rady Miejskiej Adam Kaszowicz i sekretarz gminy Jolanta Ligmanowska, poseł Sławomir Nueman, młodzież szkolna, dzieci oraz mieszkańcy miasta, przeszli ulicami Pelplina przy dźwiękach pelplińskiej kapeli. Kolorowy pochód maszerował w stronę Targowiska Miejskiego, na którym odbyły się zaplanowane atrakcje. Odegrany przez trębacza hejnał Pelplina oraz słowo wstępne wiceburmistrza Tadeusza Błędzkiego, oficjalnie rozpoczęły tegoroczne święto miasta.


Na początku nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu wiedzy o Cystersach, ogłoszonego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Jak co roku do obchodów Święta Miasta włączyli się uczniowie ze szkół gminnych. W tym roku podczas występów przygotowanych pod kierunkiem swoich nauczycieli, zobaczyliśmy dzieci i młodzież z ZKiW w Kulicach, z ZS nr 1 w Pelplinie oraz z ZS nr 2 w Pelplinie. Młodzież zaprezentowała m. in. utwory śpiewane, pokaz tańca towarzyskiego i recytowała poezję. Byliśmy świadkami pięknie zatańczonego poloneza, który wprowadził nas w uroczysty klimat.


Podczas kiedy jedni zachwycali się pokazami tanecznymi, inni zmagali się z pokonaniem trasy IX Biegu Papieskiego, którego organizatorem był Klub Sportowy Wierzyca. W tym roku zawodnicy zmagali się ze sobą w następujących kategoriach: rocznik 98 i młodsi, rocznik 95-97, rocznik 92-94 oraz rocznik 91 i starsi. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, medale, puchary oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.


Podczas obchodów Dni Pelplina tradycją stał się Turniej Kół Gospodyń Wiejskich. Tym razem swój udział w zabawie zgłosiło aż 7 kół: Rudno, Rajkowy, Międzyłęż, Lignowy Szlacheckie, Pomyje, Bielawki i Wielki Garc. Panie rywalizowały ze sobą w czerech konkurencjach. Musiały między innymi wykazać się dobrym okiem podczas rzucania beretem do celu, sprawnymi rękami podczas obierania jabłek, refleksem podczas rozwieszania prania na czas oraz zręcznością podczas rzucania jajami. Śmiechu było co nie miara. Zabawa była naprawdę przednia Niestety, w każdym konkursie wygrać może tylko najlepszy. Tym razem bezkonkurencyjne okazało się Koło Gospodyń Wiejskich z Pomyj. Jednak u nas nie ma przegranych. Wszystkie Koła Gospodyń wiejskich otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Serdecznie gratulujemy!


W godzinach wieczornych odbyły się koncerty zespołów muzycznych. W tym roku było naprawdę rockowo. Jako pierwszy zagrał zespół działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Pelpinie - Mister Sinister, który w samym Pelplinie zdobył już grupę wiernych fanów. Potem usłyszeliśmy koncert zespołu West Ice z Malborka.


Gwiazdą świątecznego wieczoru był koncert zespołu BIG DAY. Zespół wykonał stare i nowe przeboje, w tym z najnowaszej płyty "Takie sobie piosenki" wydanej w lutym tego roku. Na bis zespól zagrał drugi raz swój największy przebój z 1993 roku "dzień gorącego lata".

Tuż po koncercie dla wytrwałych mieszkańców Pelplina zabawę taneczną poprowadził zespół Oktava z Gdańska.


Należy pamiętać, iż Dni Pelplina obchodzone są od 8 lat na pamiątkę pielgrzymki Jana Pawła II do Pelplina. W związku z tym nie mogło zabraknąć uroczystości o charakterze duchowym. W takim właśnie tonie upłynęła niedziela - drugi, a zarazem ostatni dzień największego Święta Pelplina.


W niedzielę w godz. od 9.00 do 16.00 mieszkańcy mogli oglądać wystawę uliczną, która mieściła się przy ul. Mickiewicza. Zbiór zdjęć zatytułowany "Był taki Pelplin" przedstawiał stare fotografie Pelplina, których zapewne wielu z nas nigdy wcześniej nie widziało. W samo południe oraz godzinę później z wieży dawnego domu Pielgrzyma, czyli wieży zegarowej, zagrany został na trąbce hejnał Pelplina.


Przede mszą świętą, którą odprawiono o godz. 12.00, dzieci z Przedszkola w Kulicach, z Przedszkola nr 1 w Pelplinie, Przedszkola nr 2 w Pelplinie oraz z Przedszkola w Rajkowach zaprezentowały program artystyczny "Pięć minut dla papieża Jana Pawła II". Jak podsumował ks. Proboszcz, było to piękne głoszenie słowa o nauce, którą zostawił nam ukochany Jan Paweł II.


O godz. 15.00 na Górze Jana Pawła II odbyło się Nabożeństwo Czerwcowe. W trakcie nabożeństwa wystąpiło Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze. W ich wykonaniu zebrani m.in. Ave Maria, a na zakończenie ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II "Barka". Po modlitwie wszystkie zebrane dzieci otrzymały baloniki, które zostały wypuszczone "do nieba" na znak łączności z Ojcem Świętym. Zaraz po nich w górę pofrunęło około stu gołębi. Oficjalne obchody Dni Pelplina 2008 zakończył dźwięk hejnału zagrany na trąbce przez Dariusza Grabowskiego z pelplińskiej orkiestry dętej.

(mok)


zdjęcia
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz