środa, 25 czerwca 2008

Mirotki. Prawko w wieku 10 lat

Prawo jazdy dla 10-latka Aby zdać egzamin na prawo jazdy, trzeba fatygować się aż do Trójmiasta. Walczymy o przywrócenie możliwości zdawania tego egzaminu w Starogardzie. A tu okazuje się, że można zdać egzamin na prawo jazdy nawet na wsi
Na przyjęcinowych rowerach

Mirotki to wioska leżąca na trasie wiodącej do jedynego w powiecie wjazdu na autostradę A1, który będzie oddany do użytku prawdopodobnie już w listopadzie bieżącego roku. W centrum wioski, przy szosie, stoi okazały budynek z czerwonej cegły. Szkoła.

- Nasza szkoła ma już 102 lata - mówią z dumą napotkani uczniowie w szkolnych, "Giertychowych" mundurkach. Wszyscy prowadzą rowery. - Mamy dzisiaj egzaminy na prawo jazdy - informują. - Teoretyczne i praktyczne.

- Jesteśmy dobrze przygotowani przez panią Mariolę Wiklent, naszą nauczycielkę techniki - mówi Ewelina Dejna. - Nauczyłam się jeździć rowerem, kiedy miałam 5 lat. Dotychczas jeździłam tylko po podwórku albo po boisku. Gdy zdobędę prawo jazdy, to będę mogła bezpiecznie jeździć po ulicy. Mam fajny rower. Dostałam go na przyjęciny.

- Ja też dostałem rower na przyjęciny. Prawie wszyscy mamy rowery przyjęcinowe - mówi z dumą Krystian Cichoń. - Mieszkam w Barłożnie. To około 3 kilometry od Mirotek. Do szkoły dojeżdżam autobusem szkolnym. Kiedy już dadzą mi prawo jazdy, to będę mógł dojeżdżać rowerem. Dla zdrowia i kondycji. Jak dorosnę, chciałbym być piłkarzem.

Na boisku szkolnym wygospodarowano spory placyk na Miasteczko Ruchu Drogowego. Wąskie, kręte ścieżki wiją się wśród równo skoszonej trawy. Przy ścieżkach poustawiano mnóstwo znaków drogowych.

- I tak każdego roku - mówi Eugeniusz Laskowski, pracownik szkoły. - Wytyczam ścieżki, koszę trawę, naprawiam znaki drogowe i ustawiam je przy ścieżkach. Wszystko robię sam. Lubię to robić.

Debiut aspiranta

Zakończyły się właśnie egzaminy teoretyczne i kandydaci na rowerzystów ustawiają się w kolejce do egzaminu praktycznego.

- Do egzaminów na swoje pierwsze prawo jazdy przystąpiło 23 uczniów. Wszyscy uczniowie IV klasy - informuje Mariola Wiklent. - To nasza coroczna tradycja. Zawsze na egzaminie jest policjant z posterunku w Skórczu.

- Dzisiejsze egzaminy to mój debiut egzaminatorski - mówi młodszy aspirant Wojciech Pepliński. - Jestem dzielnicowym miasta Skórcz. Już zakończyły się egzaminy teoretyczne. Wypadły dobrze. Dzieci świetnie znają znaki drogowe i podstawowe zasady ruchu. Teraz sprawdzam, czy potrafią teorię pogodzić z praktyką. Już po pierwszych przejazdach widzę, że wszyscy powinni zdobyć dzisiaj swoje pierwsze prawo jazdy.

Tekst i foto: Stanisław Sierko- Wytyczam ścieżki, koszę trawę, naprawiam znaki drogowe i ustawiam je przy ścieżkach. Wszystko robię sam. Lubię to robić - mówi Eugeniusz Laskowski- Dotychczas jeździłam tylko po podwórku albo po boisku. Kiedy zdobędę prawo jazdy, to będę mogła bezpiecznie jeździć po ulicy. Mam fajny rower - mówi Ewelina Deja. Zakończyły się właśnie egzaminy teoretyczne i kandydaci na rowerzystów ustawili się w kolejce do egzaminu praktycznego.

4.

- Dzieci świetnie znają znaki drogowe i podstawowe zasady ruchu. Teraz sprawdzam, czy potrafią teorię pogodzić z praktyką - mówi młodszy aspirant Wojciech Pepliński instruując Krystiana Cichonia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz