wtorek, 28 września 2010

Kronika strażacka - 20.09 - 26.09.2010 r.


Starogard Gdański, 2010-09-27


Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres od 20.09.2010 - 26.09.2010 r.

1. 21.09.2010 r., Barłożno, autostrada A1 - miejscowe zagrożenie
Na miejscu zdarzenia zastano plamę oleju na pasie awaryjnym autostrady A1 na długości około 7 km. Ruch na pozostałych pasach odbywał się bez zakłóceń. Zabezpieczono teren działań. Strażacy-ratownicy przystąpili do usuwania plamy wraz z służbami autostradowymi za pomocą sorbentu oraz neutralizatora. W pierwszej kolejności nawierzchnię spryskano neutralizatorem, następnie niektóre miejsca posypano sorbentem. Padający deszcz zmniejszał skuteczność neutralizacji. Po uprzątnięciu nawierzchni wycięto otwór w zbiorniku pojazdu, do którego wsypano sorbent celem nie dopuszczenia do wycieku resztek paliwa. Po odjeździe pojazdu posprzątano nawierzchnię w miejscu jego postoju.

2. 22.09.2010 r., Zelgoszcz - miejscowe zagrożenie
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy, który uderzył w autobus. Osobę poszkodowaną zabrała obsada karetki Pogotowia Ratunkowego. Policja obecna była na miejscu zdarzenia. Strażacy zabezpieczyli teren działań, a następnie ratownicy odłączyli akumulator pojazdu. Po czynnościach dochodzeniowych Policji pojazd załadowano na lawetę Pomocy Drogowej. Autobus został zabrany przez holownik PKS, a jezdnię posprzątano
z pozostałości powypadkowych.

3. 22.09.2010 r., Starogard Gdański, ul. Mickiewicza - miejscowe zagrożenie
Na miejscu zdarzenia zastano kolizję dwóch pojazdów. Na miejscu zdarzenia znajdowała się już Policja oraz karetka Pogotowia Ratunkowego. Zabezpieczono miejsce zdarzenia. Obsada Pogotowia Ratunkowego zajęła się uczestnikami zdarzenia. Po zakończeniu czynności dochodzeniowych Policji za pomocą sorbentu strażacy usunęli plamę olejową oraz usunęli z jezdni zabrudzenia pokolizyjne. Uszkodzone pojazdy przesunięto na pobocze jezdni.

4. 24.09.2010 r., Starogard Gdański, ul. Lubichowska - pożar
Na miejscu zdarzenia zastano palące się okno w kotłowni. Strażacy zabezpieczyli teren działań. Następnie strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej podali jeden prąd wody
w natarciu na palące się okno oraz miał znajdujący się w kotłowni. W tym samym czasie odłączono zasilanie elektryczne budynku. Po przygaszeniu pożaru wyrzucono na zewnątrz budynku część miału, który przelano wodą. Na miejsce zdarzenia przybyła Policja. Pomieszczenie kotłowni oddymiono za pomocą agregatu oddymiającego.

5. 24.09.2010 r., Starogard Gdański, Al. Jana Pawła - miejscowe zagrożenie
w gimnazjum
Na miejscu zdarzenia strażacy zastali salę chemiczną w trakcie przewietrzania po ewakuacji dzieci do świetlicy szkolnej. W dwóch salach chemicznych i na zapleczu nie stwierdzono obecności substancji chemicznej. Strażacy zabezpieczyli teren działania. Młodzieży uskarżającej się na trudności w oddychaniu (9 osób) udzielono wsparcia psychicznego i zastosowano tlenoterapię. Na miejsce zdarzenia zadysponowano służby medyczne, którym przekazano im osoby poszkodowane. Jednocześnie ze względu na brak identyfikacji substancji zarządzono ewakuację całej szkoły. Ewakuowano 467 dzieci i 42 pracowników szkoły. Po przeliczeniu dzieci na miejscu zbiórki stwierdzono brak 8 dzieci, które udały się do domu.


Zobowiązano wicedyrektor szkoły Panią Jolantę Łobocką do sprawdzenia czy dzieci dotarły do domów oraz powiadomienia rodziców brakujących dzieci o możliwych objawach złego samopoczucia na wskutek zdarzenia. W trakcie działań ustalono, że najprawdopodobniej substancja została rozpylona przez dzieci, znaleziono pojemnik, z nieznaną substancją w plecaku jednego z uczniów. Dalsze czynności podjęła Policja. Po ponownym sprawdzeniu pomieszczenia zezwolono na kontynuowanie zajęć lekcyjnych. O zaistniałym zdarzeniu powiadomiono Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Starogardzie Gd.

6. 25.09.2010 r., Szpęgawsk - pożar
Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano palący się w całości budynek dróżniczy. Budynek był wyłączony z eksploatacji. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i podjęli czynności gaśnicze na palący się obiekt. Po zlokalizowaniu pożaru, przystąpiono do rozbiórki nadpalonej konstrukcji dachu. Pogorzelisko przelano wodą.


Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz