niedziela, 19 września 2010

LLKS Smętowo. Sukces Wenta. Awanse na Mistrzostwa Polski!

Takiego scenariusza podczas Mistrzostw Makroregionu Młodzików nie spodziewał się nikt. Sukces, wielkie emocje, radość i jednocześnie duży niedosyt! Tak w kilku słowach można opisać dwudniowe zawody, które odbyły się na stadionie miejskiego klubu lekkoatletycznego w Toruniu
w weekend 11-12 września.

Pierwszego dnia rywalizacji, której stawką były awanse na Mały Memoriał im. Janusza Kusocińskiego (niegdyś wybitnego biegacza, pierwszego polskiego olimpijczyka), przystąpili Tomasz Kotowski na 600m i Dawid Went w biegu na 2000m. Tomasz w mocno obsadzonej stawce zajął VII m-ce z wynikiem nieco gorszym od rekordu życiowego 1:31,94.

Już wtedy wiedzieliśmy, że dyspozycja danego dnia jest kluczową w odegraniu znaczącej roli
w walce o jak najwyższe lokaty. Sprawdziło się to, gdy na starcie stanął Dawid Went, który debiutując w najdłuższym dla młodzików dystansie niespodziewanie stanął na najniższym stopniu podium, powtarzając swój sukces z makroregionu w biegach przełajowych z Włocławka w marcu tego roku, kiedy to także zdobył brązowy medal wśród młodzików na 2km. Czas Dawida to 6:08,20 i mieści się w pierwszej dziesiątce w kraju.

Podbudowani sukcesem klubowego kolegi, drugiego dnia zmagań zawodnicy mieli spory apetyt na kolejne medale. Dokonać tego miały medalistki z Mistrzostw Okręgu w biegu na 1000m, Kinga Mollus i Daria Kufta. Bieg rozgrywał się w idealnym dla naszych reprezentantek tempie. Po 500 metrach, wychodząc z wirażu, Kinga przewróciła się, tracąc do konkurentek ponad 6 sekund. Mimo to zawodniczce udało się dobiec na VII m-ce ze świetnym czasie 3:15,67.

Bardzo dobrze spisali również biegacze na 1km. Wojciech Braun przybiegł na IV m-cu z nowym rekordem życiowym 2:48,02, tuż przed klubowym kolegą Filipem Siudą (2:49,19 ) w dobrym stylu powracającym po kontuzji. Do medalu zabrakło niewiele ponad 0,5 sekundy. Bardzo dobrze spisała się także Dagmarz Openkowska, która startując poza konkursem, poprawiła o 1 s. życiówkę na 300m do poziomu 47,05.

Mimo, że zawodnicy LLKS Smętowo nie wywalczyli miejsc premiowanych bezpośrednio kwalifikacją, to Zarząd Pomorskiego Związku LA uznał sukcesy za znaczące i z puli miejsc dodatkowych, zakwalifikował Wenta, Mollus i Brauna oraz Kuftę i Siudę, którzy to wezmą udział
w krajowym czempionacie już 25 i 26 września, także na toruńskim stadionie.

Rok 2010 obfituje w największe dla naszego klubu sukcesy. Powoli wkraczamy na krajowe stadiony. Potwierdzają to nasi zawodnicy w najważniejszych startach sezonu. Życzymy zawodnikom powodzenia i jak największych sukcesów na miarę swoich możliwości podczas nadchodzących mistrzostw polski.