sobota, 11 września 2010

LISTY. "Tradycja rodzinna sięga XVI wieku i czasów reformacji..."

Do wiadomości: Pan Redaktor Tadeusz Majewski.
Szanowny panie Redaktorze. Przypadkiem, dzięki mapom, dotarłem na Państwa niezwykle interesującą stronę. Moje korzenie też w znacznym stopniu znajdują się na Kociewiu. Jeżeli ktoś z Państwa interesuje się historią Waszej Ziemi w takim aspekcie, to chętnie podzielę się mailowo informacjami o historii pewnej rodziny kociewskiej z okolic między Skórczem a Kościelną Janią. Wdzięczny będę za Pańską/Państwa odpowiedź. Z poważaniem, Ł.Lewandowski.

W odpowiedzi

Witam.

Jak Pan zapewne zauważył, w portalu Kociewiacy.pl jest mnóstwo materiału o rodzinach - ich historii i tym, co i gdzie robili. Każda informacja na ten temat jest dla mnie oraz dla użytkowników mojego portalu niezwykle cenna i staje się przyczynkiem do swoistej niekończącej się historii... Między Skórczem a Kościelną Janią? Może chodzi o Ryzowie, Miryce, Mirotki, Barłożno? Proszę przysłać informacje - będę bardzo wdzięczny. Jeżeli ma Pan też do tych informacji stare zdjęcia, to też bym prosił.

Serdecznie pozdrawiam

Tadeusz Majewski


Witam uprzejmie, Panie Tadeuszu, jeżeli tak wolno mi do Pana się zwracać. Dzień dobry.

Dziękuję bardzo za Pański odzew na moje zapytanie. Jeżeli moje informacje mogą być użyteczne, to będzie mi miło. Chodzi o Mirotki w parafii Barłożno. I rodzinę Gerszewskich (w pewnych dokumentach występują także i jako Gierszewscy). Przepraszam za styl bardziej narracyjny, mniej chronologiczny. Rzecz będzie oparta w dużej mierze na tradycji rodzinnej i własnych prywatnych badaniach genealogicznych. Przy okazji może pytanie: czy zabytkowy modrzewiowy dworek z gankiem w Mirotkach jeszcze stoi? Wiele lat temu odwiedziłem tamto miejsce wśród piasków i lasów z moim obecnie już nieżyjącym ojcem. Wtedy mieszkał tam rolnik Pan Krzyżanowski... Zastanawia mnie podane w jednym z turystycznych informatorów o Kociewiu sprzed wielu lat datowanie powstania dworu na lata ok.1854-1858... Historia rodu zatacza w pewnych momentach koło, z powrotem do korzeni... Tradycja rodzinna sięga XVI wieku i czasów reformacji. Czy życzy Pan Sobie, abym kontynuował opowieść w następnych wiadomościach? Może jest także obecnie na Kociewiu Ktoś z Rodziny Gerszewskich, zainteresowany historią rodu i mający może komplementarne wiadomści? Chętnie bym z Państwem współpracował, znam kilka języków europejskich, czytam gotyk niemiecki i znam ten język na tyle, aby tłumaczyć z niego na j. polski. Jestem zawsze gotów do współpracy i otwarty na wszelkie propozycje w tej materii. Życzę Panu i Państwu dobrej niedzieli i łączę wyrazy szacunku. Ł. Lewandowski

E-mail w posiadaniu redakcji. Jeżeli ktoś jest zainteresowany kontaktem z Panem Ł. Lewandowskim (np. historycy, mieszkańcy Mirotek, nauczyciele), prosimy nadsyłać e-maile na adres: biuro@kociewiacy.pl.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz