piątek, 23 września 2011

Ostatnie oświadczenie senatora Andrzeja Grzyba w kończącej się VII kadencji Senatu RP

Warszawa, dnia 14 wrzesień 2011


Do Marszałka Senatu

Bogdana Borusewicza

Do Sekretarza Generalnego

Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa

Dr hab. Andrzeja Kunerta

w sprawie uczczenia pamięci ofiar masowych zbrodni niemieckich

na Pomorzu Gdańskim


W 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej Senat Rzeczypospolitej Polskiej czci pamięć bohaterów i męczenników - ofiar masowych zbrodni niemieckich dokonanych na ludności cywilnej na Pomorzu Gdańskim - w obozie koncentracyjnym Stutthof, Lasach Piaśnickich, Lesie Szpęgawskim, w Mniszku i pod Klamrami, w obozie przesiedleńczym i pracy w Potulicach, w Lasach Barbarki i wielu innych miejscach.

Miejsca te, w których dokonano pierwszych na Pomorzu - Kaszubach, Kociewiu, Żuławach, Powiślu i Kujawach zbrodni ludobójstwa, pozostają szczególnym symbolem męczeństwa i martyrologii mieszkańców tego regionu.

Obóz Stutthof (1939-1945), który status "państwowego obozu koncentracyjnego" uzyskał dnia 7 stycznia 1942 r., w rzeczywistości został założony w chwili wybuchu II wojny światowej, w dniu 2 września 1939 r. W miejscu tym od pierwszych dni wojny osadzano ocalałych z pogromów (dokonywanych przez specjalne grupy operacyjne policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa) Polaków i Żydów. Szacuje się, że w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof zginęło od 63 000 do 65 000 ludzi. Więźniowie ginęli na skutek morderczej pracy, fatalnych warunków obozowego życia, egzekucji, w tym także w komorze gazowej, chorób, braku opieki lekarskiej, a także w wyniku ewakuacji obozu.

Wczoraj otwarto wystawę poświęconą ofiarom obozu Stutthof. Przypomnę kilku męczenników tego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Błogosławiony ks. Franciszek Rogaczewski urodzony 23 grudnia 1892 roku w Lipinkach k. Świecia. Uczeń Collegium Marianum i gimnazjum w Chełmnie. Studiował w Seminarium Duchownym w Pelplinie. W 1920 roku trafia do pracy duszpasterskiej na terenie Wolnego Miasta Gdańska w Gdańsku Wrzeszczu, a następnie do kościoła św. Brygidy i św. Józefa w Gdańsku. Rzecznik sprawy polskiej w Gdańsku - działacz polonijny - twórca 30 organizacji i stowarzyszeń polskich. 2 września dołączony do pierwszej grupy więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof. 11 stycznia 1940 roku z grupą gdańskich pocztowców i kolejarzy został rozstrzelany w przyobozowym lesie. Beatyfikowany przez bł. Jana Pawła II - 13 czerwca 1999 roku w Warszawie wśród 108 męczenników polskich z czasów wojny.

Błogosławiony ks. Bronisław Komorowski urodził się 29 maja 1889 roku w Barłożnie k. Skórcza. Uczeń Collegium Marianum, po zdaniu matury w Chełmnie studiował w Seminarium Duchownym w Pelplinie. W okresie międzywojennym organizator duszpasterstwa polonijnego w Wolnym Mieście Gdańsku, budowniczy polskich kościołów, twórca wielu organizacji religijno-narodowych Polonii Gdańskiej, harcerstwa i studentów. Jedyny Polak w Radzie Miejskiej Gdańska (1933-1934). Kandydat do Sejmu Gdańskiego. Aresztowany 1 września 1939 roku, 2 września przywieziony do budowy obozu koncentracyjnego Stutthof. W marcu 1940 włączony do karnego komando. W Wielki Piątek 1940 roku rozstrzelany w lesie opodal obozu. Beatyfikowany przez bł. Jana Pawła II.

Ksiądz Feliks Bolt poseł i senator Rzeczpospolitej. Całe jego życie było walką o polskie Pomorze. Ks. Feliks Bolt uznawany za autorytet oraz wzór osobowości pomorskiej - tworzył w Chełmnie Związek Filomatów Pomorskich oraz Bractwo Pomorskie w Toruniu, a także Towarzystwo Badania Ruchu Niepodległościowego na Pomorzu. Po wybuchu II wojny światowej aresztowany przez gestapo i osadzony w Dębowej Łące, skąd przez obóz w Chełmnie trafił do obozu koncentracyjnego Stutthof, gdzie zmarł wycieńczony chorobą 7 kwietnia 1940 r.

Ksiądz senator Alfons Schulz zasłużony w walce o polską granicę zachodnią. Od początku swej pracy kapłańskiej brał udział w działalności polskich organizacji społeczno-kulturalnych. Był proboszczem w Konarzynach oraz Subkowach. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Organizacji Wojskowej Pomorza. Ksiądz Schulz zginął męczeńską śmiercią w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Jedną z ofiar niemieckich siepaczy jest Piotr Szturmowski - Pomorzanin z Kociewia, rolnik, społecznik, działacz narodowy, wybitny patriota, trzykrotny poseł na Sejm RP (1922-1935). Z wielkim zaangażowaniem piętnował agresywną, antypolską politykę Hitlera. Jego nazwisko znalazło się na jednej z pierwszych list do aresztowania. Zginął 12 września 1939 roku bestialsko zamordowany przez hitlerowców w lesie (niedaleko Kobyla) pod Pogódkami.

W Lasach Piaśnickich, Lesie Szpęgawskim i Mniszku w okresie od jesieni 1939 r. do wiosny 1940 r. hitlerowcy ze szczególnym okrucieństwem zamordowali ok. 30 000 osób, w tym przedstawicieli miejscowej inteligencji, zwłaszcza duchowieństwa oraz działaczy polskiego ruchu narodowego.

W czasie pomorskiej Krwawej Jesieni i okupacji 1939-1945 Niemcy wymordowali nauczycieli, księży, kupców, robotników, ziemian i rolników, często za to tylko, że byli Polakami. Pamięć Im i cześć!

Senat i Sejm Rzeczypospolitej Polskiej od wielu lat oddaje hołd bohaterom i męczennikom - ofiarom zbrodni niemieckich na Pomorzu Gdańskim, obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej. Zasadne więc jest wsparcie rozpoczętych prac nad ich uczczeniem poprzez pomnik Ofiar Masowej Zbrodni na Pomorzu Gdańskim.

Andrzej Grzyb

Senator RP

Kazimierz Kleina

Senator RP


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz