poniedziałek, 19 września 2011

TOMASZ DAMASZK. Cieszy kolejny obiekt sportowo-rekreacyjny

Szanowni Państwo, drodzy uczniowie!

Znakomita polska poetka Wisława Szymborska pisała: "każdy przecież początek, to tylko ciąg dalszy". Tymi słowami pragnę przywitać wszystkich gości, nauczycieli i Was - uczniowie na ceremonii rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Jest on bowiem w pewnym sensie kontynuacją czegoś, co już wszyscy zapoczątkowaliśmy, jest kolejnym etapem naszego życia. Jesteśmy tu dziś, znów razem, z uśmiechem na twarzy, pełni obaw, ale i motywacji do działania. Działania, które podejmiemy wraz z pierwszym dzwonkiem...

Przed nami nowy rok szkolny 2011/2012 jako nowy czas, który:
- budzi ciekawość tego, co czeka każdego z nas,
- daje nadzieję, że teraz będzie inaczej i lepiej,
- otwiera nas na nowe, którego jeszcze nie znamy.

Miło mi widzieć wszystkich po wakacjach, wypoczętych i uśmiechniętych. Wakacje niestety bezpowrotnie skończyły się.

Dzisiejszy dzień jest szczególny dla tych, którzy przekraczają próg naszej szkoły po raz pierwszy - dla pierwszoklasistów i dzieci z oddziałów przedszkolnych. Was, moi drodzy, witam w sposób szczególny. Rozpoczynacie swoją przygodę ze szkołą. Mam jednak nadzieję, że Wasi starsi koledzy pomogą i wesprą Was w tych pierwszych chwilach w murach naszej szkoły i sprawią, że będzie to dla was niezwykły i niezapomniany czas.


Pamiętajcie, "przezwyciężenie strachu, to początek mądrości ", a wiedza daje pokorę wielkiemu człowiekowi, który wie, że trzeba być przede wszystkim pożytecznym i służyć innym ludziom.

Drodzy uczniowie! Wierzę, że naładowani pozytywną wakacyjną energią podołacie szkolnym obowiązkom z uśmiechem na ustach. Podążając za maksymą rzymskiego poety Lucjusza "Non omnia possumus omnes" - "nie wszyscy możemy wszystko", wiem, że nie ze wszystkimi przedmiotami możecie radzić sobie równie dobrze. Jestem jednak przekonany, że w każdej trudnej sytuacji spotkacie się z wszechstronną pomocą nauczycieli i wychowawców. Pomogą Wam oni również ukształtować Waszą osobowość, rozwinąć zainteresowania i wskazać dalszą ścieżkę rozwoju. W tym miejscu muszę się również zwrócić do naszych pedagogów, by mieli na uwadze słowa Alberta Einsteina, który stwierdził, że "szkoła powinna dążyć do tego, by młody człowiek opuszczał ją jako harmonijna osobowość, a nie specjalista". Wierzę, że "złotym środkiem" do sukcesów naszych uczniów, a także radości z chodzenia do szkoły będzie dalsza szeroko pojęta współpraca pomiędzy nauczycielami, rodzicami, samorządem gminnym i wszystkimi partnerami szkoły, którym nieobojętny jest jej los. Pragnę, aby każdy uczeń i nauczyciel czuł się w naszej szkole dobrze i identyfikował się z nią jako miejscem twórczego rozwoju, zdobywania wiedzy oraz nowych, pożytecznych doświadczeń.

Przed nami 10 miesięcy intensywnej, ale także ciekawej i twórczej pracy. Od nas tylko zależy, jak wykorzystamy wiedzę i doświadczenie, które zdobywamy. Bardzo chciałbym, żebyście docenili fakt, że dziś możecie uczyć się w normalnych warunkach, w pokoju i spokoju, gdzie jedynym zmartwieniem może być gorzej napisana klasówka czy nieodrobiona praca domowa.

Pamiętamy, że 72 lat temu nie było rozpoczęcia roku szkolnego, gdyż wybuchła tragiczna dla naszego kraju i całego świata - II wojna światowa. Takie jednak wydarzenia wciąż nas uczą, że konsekwencja w dążeniu do celu, trwanie przy własnych ideałach, twórczy bunt to cechy, które wydobywają człowieczeństwo.

Mam nadzieję, że właśnie takie postawy pomoże Wam ukształtować nasza szkoła, bo przecież nie przyszliście tu tylko po wiedzę. Polski poeta i noblista Czesław Miłosz, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku napisał w jednym ze swoich wierszy: "Co zdążysz zrobić, to zostanie". Myślę, że warto zastanowić się nas sensem tych słów i odnieść je do własnego życia, również tego "szkolnego".

W czasie wakacji zadbaliśmy, byście wrócili do szkoły odświeżonej, czystej, w części wymalowanej. Tradycyjnie gościliśmy sportowców i artystów, którzy wzbogacili naszą wieś - przekazali obrazy eksponujące piękno okolic, szopkę bożonarodzeniową, i hafty. Realizujemy projekt "Kasztelania Bytońska - śladami historii i legend w Bytoni"- niebawem przy nowym placu zabaw zostaną umieszczone tablice informacyjne o przeszłości wsi, a prezentacja artystyczna uczniów rozbudzi dumę, że mamy to szczęście, iż tu mieszkamy, tu pracujemy, tu żyjemy, bo to nasze miejsce na Ziemi.


Od wczesnej wiosny byliśmy świadkami budowy Centrum Sportowo-Rekreacyjnego. Dziś, za chwilę nastąpi jego otwarcie. Gmina Zblewo zrealizowała kolejny etap tej inwestycji, o której marzyliśmy od 10 lat, kiedy mieszkańcy Bytoni wypowiedzieli się na temat swoich potrzeb, a Grupa Odnowy Wsi ten projekt umieściła w strategii rozwoju miejscowości. Wcześniej powstał plac zabaw dla dzieci, potem cieszyliśmy się z siłowni i chodnika z oświetleniem przy drodze do szkoły. A teraz cieszy kolejny obiekt sportowo-rekreacyjny. Jestem przekonany, że cieszy wszystkich mieszkańców wsi, a "próby wytrzymałościowe" w wykonaniu młodzieży to już przeszłość wakacyjna. Czas pomyśleć o ciekawym, pomysłowym i wartościowym wykorzystaniu tego pięknego miejsca.

Rozwija się wieś, rozwija się szkoła i uczniowie. Jestem pewny, że ten rok szkolny będzie kolejnym rokiem naszego wspólnego sukcesu - wspaniałych wyników w nauce, wysokich osiągnięć w różnych konkursach i przeglądach, a także w działaniach dla dobra naszej społeczności.

Kończąc, chciałbym gorąco życzyć wszystkim uczniom samych sukcesów w nauce, 5 i 6 w dziennikach i na świadectwach, a przede wszystkim zadowolenia ze zdobywanej wiedzy. Także tego, aby szkoła oprócz miejsca obowiązkowej nauki, była miejscem do którego przychodzicie z przyjemnością, by spotkać się z kolegami, koleżankami, nauczyć się ciekawych rzeczy. Rodzicom życzę jak najwięcej radości ze swoich pociech i ich edukacyjnych postępów; nauczycielom satysfakcji z pracy zawodowej i wytrwałości. Wszystkim obecnym z całego serca życzę optymizmu i uśmiechu na co dzień, realizacji planów i zamierzeń oraz wszelkiej pomyślności osobistej.

Niech kolejny rok szkolny będzie dla nas wszystkich kolejnym cennym wyzwaniem!

Drodzy uczniowie, Szanowni Rodzice i Goście, Koleżanki i Koledzy Nauczyciele -

Rok szkolny 2011/2012 uważam za otwarty!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz