niedziela, 30 października 2011

GRAŻYNA KOŚCIELNA podsumowuje projekt dotyczący wypieku chleba

W Mirotkach zakończyliśmy realizację projektu "Chlebowe pyszności dla mieszkańców Mirotek i gości"

Publiczna Szkoła Podstawowa w Mirotkach wraz z grupą nieformalną "Miłośnicy szkoły" od 1 lipca do 30 października br. realizowała projekt "Chlebowe pyszności dla mieszkańców Mirotek i gości" w ramach Programu Działaj Lokalnie.
Projekt zakładał wybudowanie pieca chlebowego z grillem oraz wiele imprez i spotkań temu towarzyszących...Grupa nieformalna wraz z dyrekcją szkoły i nauczycielami podjęła decyzję o wystąpieniu o środki finansowe na wybudowaniu pieca chlebowego - pomysłu sprzed siedmiu lat. Napisaliśmy projekt, który został pozytywnie oceniony i otrzymaliśmy pieniądze.Oprócz wielu spotkań roboczych i trwającej od sierpnia budowy pieca w naszej szkole odbyły się ciekawe imprezy:

1. Szkolenie na temat "Zdrowa żywność. Zdrowe odżywianie"(29 lipca), które poprowadził dr hab. Wacław Laskowski, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie - absolwent szkoły w Mirotkach.

2. Spotkanie dla rolników na temat: "Cztery zboża i orkisz" (20 września). O długo niedocenianych wartościach orkiszu opowiedziała zebranym Pani Elżbieta Flatau - mieszkanka Mirotek i radna Rady Gminy Skórcz, a jej mąż - Pan Wiesław Flatau pokazał nam chleb pieczony z różnych rodzajów mąki, w tym z orkiszowej.

3. Spotkanie Seniorów z wnuczętami. 30 września nasz piec był już wypalony i mogliśmy upiec taki chleb, który piekły nasze babcie. Przy tym chlebie zasiedli seniorzy, błogosławiąc go i krojąc wcześniej z prawdziwym namaszczeniem. Nasi goście przywoływali z pamięci czasy swojego dzieciństwa oraz czas, kiedy ostatni raz piekli chleb w swoich domach w piecu chlebowym, w którym mieściło się tyle chleba, aby wystarczyło go na cały tydzień.

4. Warsztaty pieczenia chleba odbyły się 5 października. Pan Wiesław Flatau prowadzący warsztaty korzystał z naczyń wykonanych przez Pana Piotra Tyborskiego - artysty rzeźbiarza ze Skórcza. W "kopónce" do rozczynu wyrośniętego z zakwasem dodawał mąki, wody, soli - wyrabiał ciasto chlebowe. W osobnym naczyniu rozczyniony został chleb orkiszowy. Zebrani na warsztatach podczas wyrastania ciasta mogli raczyć się dużymi bochenkami chleba oraz okrągłymi na trzonie upieczonymi dzień wcześniej. Chleb ten ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz swojskim masłem okazał się prawdziwym rarytasem. A co się działo, gdy świeży chleb został wyjęty z pieca?! …Nie został ani okruszek.

5. Biesiada "Dzień pieczonej bulwy" przy angielskim stole. 19 października wraz z grupą nauczycieli i uczniów Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych w Owidzu pogłębiliśmy naszą wiedzę na temat ziemniaków, dowiedzieliśmy się w jaki sposób nakrywa się stół angielski, upiekliśmy "bulwy" w piecu chlebowym, uroczyście przekroiliśmy nasz szkolny chleb i degustowaliśmy pyszne potrawy z ziemniaków przygotowane przez naszych gości, a wśród nich nasze absolwentki.

6. Książeczka "Przepisy z zeszytu babci". Nasi uczniowie wraz z panią Mariolą Wiklent opracowali książeczkę, w której zamieszczone są przepisy na wypiek chleba oraz inne potrawy z zeszytów ich babć i prababć.
Grażyna Kościelna

ZDJĘCIA
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz