poniedziałek, 24 października 2011

KRZYSZTOF TRAWICKI. Zbliża się dzień refleksji

Mamy za sobą wybory do parlamentu polskiego. Dziękuję wszystkim, którzy poszli na wybory. Dziękuje również i tym, którzy oddali głos na kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego, i na mnie. Wyniki wyborów, oprócz tych, jakie osiągnął Ruch Palikota, nie są dla mnie zaskoczeniem. Martwi mnie tylko szalona dysproporcja we frekwencji pomiędzy obszarami wiejskimi, gdzie w wyborach uczestniczyło około 40 procent, a dużymi ośrodkach miejskimi (Gdańsk, Trójmiasto - ponad 60 procent). Trzeba to przeanalizować i zmienić, żeby obszary wiejskie miały zdecydowanie większą reprezentację w sejmie.


Ale przejdźmy do spraw przyziemnych, które interesują nas, mieszkańców gminy Zblewo, na co dzień. Zacznę od ponowienia moich życzeń dla pedagogów i pracowników oświaty z okazji Dnia Nauczyciela. Życzę Wam spełnienia wszystkich Waszych zamierzeń zawodowych, jak również wszystkiego co najlepsze w życiu osobistym i rodzinnym. Mile wspominam uroczystość o randze wojewódzkiej, jaka miała miejsce z tej okazji w I Liceum Ogólnokształcącym w Starogardzie Gdańskim. Podczas niej zostali wyróżnieni najwyższym wyróżnieniem oświatowym, jakim jest Medal Komisji Edukacji Narodowej, trzej dyrektorzy naszych placówek oświatowych: dyrektor Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie Iwona Loroch, dyrektor Gminnego Przedszkola w Zblewie Beata Cyrson i dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Bytoni Tomasz Damaszk. Serdecznie im gratuluję.

Koniec lata i początek jesieni są piękne pod względem pogody i przyjazne inwestycjom, jakie realizujemy. Z przyjemnością mogę stwierdzić, że wyprzedzamy harmonogram prac związanych z budową kanalizacji. Jest ona realizowana w kilku miejscach: przy ulicy Chojnickiej w Zblewie, w kierunku Miradowa, Białachowa i w Radziejewie (gdzie już kopią rów). W tym roku zostanie skanalizowane całe Zblewo. Oby taka była zima, bo jak pomyślę, ile środków wydaliśmy w dwóch poprzednich, boli mnie od razu głowa. Dziękuję tu mieszkańcom gminy za zrozumienie problemów, bo wiadomo, że takie inwestycje przysparzają sporo kłopotów. Staramy się, przy Państwa życzliwości, na bieżąco je likwidować.

Rozpoczynamy kolejne inwestycje - budowę dwóch placów zabaw. Powstaną one w Kleszczewie Kościerskim i Bytoni w ramach Programu "Radosna Szkoła".

Rozpoczęliśmy kontynuację modernizacji ulicy Nowodworskiej w Pinczynie na odcinku o długości 825 metrów i szerokości 4 metrów. Udało nam się pozyskać do realizacji tego zadania dofinansowanie w wysokości 50 procent kosztów z Urzędu Marszałkowskiego. Do 15 grudnia zostanie wykonany dalszy ciąg chodnika przy ulicy Pinczyńskiej w Zblewie o długości 600 metrów i szerokości 1,5 metra. To zadanie realizujemy wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Starogardzie Gdańskim. Starostwo przekazało nam 900 metrów kwadratowych kostki.

Przystąpiono do opracowania dokumentacji projektowej ulicy Gajowej w Pinczynie w celu uzyskania środków z programu schetynówek na 2012 rok.

Chciałem również podziękować, korzystając z mojego "okienka", starszemu brygadierowi mgr inż. Andrzejowi Rószkowskiemu - Pomorskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku za przekazanie środków (45 tys. zł z Komendy Wojewódzkiej) na wymianę bram wjazdowych do strażnicy OSP w Zblewie. Są to bramy całkowicie zautomatyzowane.

Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych - czas refleksji, zadumy, ale też spotkań rodzinnych. Oby ten dzień refleksji nad przemijaniem życia dał nam energię do jak najlepszego wykorzystania czasu, który został nam dany.

Krzysztof Trawicki
(Okienko Wójta - Kurier Zblewski)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz