Tym razem K. Kowalkowski z właściwą sobie dokładnością analizuje historię wsi Obozin, leżącej na wschód od Skarszew, w powiecie starogardzkim. Nie tylko przedstawia jej początki, losy kolejnych właścicieli, trudny okres powojenny, mozolny rozwój szkolnictwa, ale też ukazuje współczesne oblicze wsi: chociażby znany Piknik Country czy działalność Koła Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia Miłośników Obozina i Kociewia. Autor analizuje świadectwa historyczne, dokumenty, mapy, maszynopisy i wiele relacji ustnych. Na ich podstawie podaje kilka hipotez, nie tylko o historii Obozina, ale też dotyczących okolicznych osad: Janina, Jastrzębia, Karolewa i Kaźmierowa. Ciekawe są też ustalenia dotyczące kościoła filialnego p. w. św. Michała Archanioła, zwłaszcza daty jego budowy.
Co warto podkreślić, K. Kowalkowski dowodzi, że każda historia "małej ojczyzny" jest wpisana w historię ojczyzny właściwej, co widać chociażby w rozdziale poświęconym szkolnictwu. Pokazuje, że to, co stanowi o duchu każdej "małej ojczyzny" to ludzie, którym na sercu leży dobro mieszkańców i idea łączenia tradycji z nowymi trendami tworzącymi współczesny, specyficzny charakter Obozina.
Z dziejów Obozina
Obozin wieś nad jeziorem Duży Mergiel w gminie Skarszewy powiecie starogardzkim w województwie pomorskim. W książce została zaprezentowana historię wsi i majątku ziemskiego Obozin od dnia jego założenia do dnia dzisiejszego. Opisana została historia kościoła i jego kolejne przebudowy. W kolejnym rozdziale przedstawiona została historia działającej tu do 1969 roku szkoły oraz krótkie informacje o jej nauczycielach. Zaprezentowane zostały także organizacje społeczne działające na terenie wsi. Kilka stron poświecono rysowi historycznemu osad należących kiedyś i dziś do sołectwa Obozin. Na ostatnich stronach zamieszczone są biografie właścicieli i zarządców majątku Obozin na przestrzeni dziejów. Gdynia 2011, wydawnictwo REGION Gdynia. Stron 136, format B-5, wiele zdjęć czarno-białych w tekście.
Promocja książki odbyła się podczas IV Pikniku Country w Obozinie!
Wszystko o Autorze - przejdź
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz