poniedziałek, 24 marca 2014

KRZYSZTOF TRAWICKI. Z takim społeczeństwem lepiej się współrządzi

Tradycyjnie na przełomie lutego i marca mieliśmy przepiękną uroczystość - Galę Wręczenia Nagród Wójta. Jeszcze raz chciałem bardzo gorąco podziękować wszystkim osobom i instytucjom zgłaszającym kandydatów do tej nagrody, kapitule za pracę i wybór, a wszystkim nominowanym i nagrodzonym za dokonania. Gratuluję nagród i wyróżnień - to Państwo odnosicie sukcesy i kształtujecie obraz naszej gminy w wymiarze materialnym jak i niematerialnym. Uroczystość tę zaszczyciła swoją obecnością Telewizja Polska Oddział Gdańsk, stąd mieliśmy przekaz medialny z tej imprezy w Panoramie Gdańskiej. Ukazały się również obszerne materiały o Gali w prasie regionalnej.


Mam z tej uroczystości rozmaite refleksje. Zauważyłem między innymi, że najbardziej wzruszeni przyznanymi wyróżnieniami i nagrodami byli rolnicy. Przy okazji wręczania im wyróżnień na scenie doszło do zabawnego lapsusu. Prowadzący kilka razy pomylił kategorię rolnictwa ze sportem, stąd moja dygresja podczas uroczystości, że to niewielki błąd, gdyż rolnictwo to szczególny rodzaj sportu, bo nigdy nie wiesz, jaka będzie pogoda i co wymyślą sędziowie. Nigdy nie wiadomo, co i ile wyrośnie i czy i za ile się sprzeda. Druga refleksja dotyczy szczególnego bogactwa naszej gminy, a mianowicie ludzi. Kapituła ciągle ma nad czym pracować, a ja mam możliwość wręczać co roku nagrody. Świadczy to o tym, że wśród nas żyją wspaniali obywatele - twórcy, przedsiębiorcy, sportowcy, rolnicy i inni - którzy nieustannie rozwijają swoje warsztaty i zdolności. Cieszy rosnąca liczba rozmaitych firm. Mimo że nasza gmina uznawana jest za rolniczą, to coraz większą rolę odgrywają przedsiębiorcy. Rozwijając swoje firmy zatrudniają coraz więcej ludzi i wzbogacają budżet naszej gminy. Dlatego jako włodarz gminy patrzę optymistycznie w przyszłość, jeżeli chodzi o nasz rozwój. Obszerną relację z Gali macie Państwo w tym numerze "Kuriera Zblewskiego".

Jesteśmy w trakcie zebrań wiejskich. Po ich zakończeniu podzielę się z Państwem refleksjami związanymi z tematami, jakie się podczas tych spotkań pojawiają. Napiszę też, do jakich nas te spotkania doprowadziły wniosków.


Koncert Orkiestry Strażacko-Gminnej z Pinczyna. Fot. Karolina Talaśka

Wacław Ossowski z rodziną i wójtem gminy Krzysztofem Trawicki po koncercie. Fot. Karolina Talaśka


Z wielkim sentymentem i radością uczestniczyłem w koncercie Orkiestry Strażacko-Gminnej z Pinczyna grającej pod batutą Wacława Ossowskiego. Był to koncert pełen profesjonalizmu, o trudnym repertuarze, co świadczy o ciągłym rozwoju tej orkiestry. Słuchaliśmy między innymi utworów New York, New York, Hello Dolly, Love Story, La bonita, Blue Night. W ogóle zdumiony jestem kondycją i zaangażowaniem dyrygenta, pana Wacława. Powiedziałem w słowie końcowym, dziękując po występie, że gdyby zorganizowano ogólnopolski konkurs na najbardziej przystojnego osiemdziesięciolatka, to nasz pan Wacław Ossowski nie miałby konkurencji. Trzeba tu wspomnieć o drugim osiemdziesięciolatku, który prowadzi zespół "Akord", utworzony przeze mnie przy Gminnym Ośrodku Kultury. Również i on koncertuje, i to z sukcesami, i w coraz ambitniejszym repertuarze. Cieszę się bardzo, że potrafimy wspólnie się bawić przy własnych zespołach, tworzonych przez współmieszkańców obdarzonych talentem. Mogę powiedzieć, że jako wójt mam szczęście, gdyż z takim społeczeństwem się lepiej dogaduje, lepiej się współrządzi, ponieważ tacy ludzie są pogodniejsi, wrażliwsi i umiejący działać w zespole. Wdzięczny jestem również szkołom za bardzo aktywne mobilizowanie młodzieży do pracy i za stwarzanie warunków dla rozwijania jej talentów. W efekcie tej pracy też powstają zespoły. Przykładem są tu SMILE i Brzady.


Drugą dziedziną, która również wpływa na dobrą atmosferę współpracy w naszej gminie, jest sport. W sobotę miałem możliwość oglądania turnieju drużyn zakładowych w piłkę nożną. Piękna rywalizacja o Puchar Wójta pokazała - pomijając kwestię całkiem niezłego poziomu gry i rywalizację o jak najlepsze miejsce - że potrafimy się świetnie bawić. Zaproponowałem, aby takie turnieje odbywały się częściej i nie w sobotę, a w niedzielę. Wtedy będą mogły uczestniczyć w takich wydarzeniach rodziny, koledzy i mieszkańcy gminy. Patrząc na grę naszych drużyn podziwiałem umiejętności piłkarskie zawodników i ich kondycję. Przekonany jestem, że to w dużej mierze efekt naszych Orlików, które są zapełnione od rana do wieczora. Z tego, co wiem, przyjeżdżają na nie także grupy chętnych z gmin sąsiednich, nieposiadających tak bogatego sportowego zaplecza. Nasza gmina należy do gościnnych i w miarę możliwości zaprasza wszystkich chętnych.

Doskonale zapowiada nam się tegoroczny Przegląd Orkiestr Dętych, a to z tego względu, że włączyło się w jego organizację Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, uznając nasz Przegląd za najlepiej organizowaną tego typu imprezę. Dzięki temu po raz pierwszy orkiestry zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi. Plac 700-lecia powinien być wypełniony po brzegi, gdyż Przegląd przypada na 1 czerwca, a więc na Dzień Dziecka. Już dzisiaj zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami i dziadkami na Plac 700-lecia, gdzie wszystkie urządzenia zabawowe - zjeżdżalnie, karuzele, dmuchańce itd. - będą zafundowane przez Urząd Gminy i współorganizatorów.


Kąpiel w jeziorze w Płaczewie. 22.03.2014 r.


Mamy wiosnę. Widziałem już bociana i kąpiących się w jeziorze ludzi (czego jeszcze nie polecam). Z okazji przyjścia wiosny życzę wiele pogody ducha, radości i słonecznego uśmiechu.

Krzysztof Trawicki

24.03.2014 r.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz