sobota, 15 marca 2014

Z POLICJI. Z nożem na kobietę, złodzieje torów kolejowych, podpity cyklista, skopali auto

14.03. STAROGARD GD. - POLICJA OSTRZEGA, UWAGA NA ZŁODZIEI

Policjanci przypominają, że złodzieje wykorzystają każdą nadarzającą się okazję. Ich łupem padają najczęściej telefony komórkowe, torebki, saszetki, portfele czy dokumenty. Kradzieże te są w znacznym stopniu wynikiem nieostrożności i nieuwagi samych okradzionych. Pamiętajmy, że pozostawiona w widocznym miejscu torebka czy aktówka jest zachętą dla złodzieja.

Złodzieje wykorzystują wszystkie sytuacje, które mogą sprzyjać kradzieży: otwarte okna w mieszkaniu czy domku letniskowym, sen wypoczywających turystów, nieuwaga. Przypominamy, nie wolno pozostawiać plecaków, torebek np. na plaży, w restauracjach czy na dyskotece bez nadzoru. Taką lekkomyślność właścicieli często wykorzystają złodzieje.

Włamywacze wybierają np. porę przedpołudniową, kiedy dorośli wychodzą do pracy a dzieci do szkoły. To daje czas na działanie - właściciele orientują się, że doszło do włamania kiedy wracają po południu lub wieczorem. Bywa, że włamywacz wcześniej obserwuje mieszkanie które chce okraść, poznaje zwyczaje domowników. Ale są także i takie sytuacje, kiedy sprawdza mieszkanie tuż przed dokonaniem przestępstwa np. dzwoni domofonem i sprawdza, czy ktoś przebywa w mieszkaniu, podaje się za roznosiciela ulotek lub kuriera.Niekiedy złodzieje po prostu korzystają z "okazji" pozostawionych przez właścicieli mieszkań - bywa, że domownicy będąc w mieszkaniu pozostawiają drzwi nie zamknięte na zamek, a w przedpokoju torebki, klucze do samochodu, telefony komórkowe, dokumenty, portfele. To często wystarczy, żeby złodziej skorzystał z nieuwagi i skradł pozostawione rzeczy.

Policjanci apelują aby nie wpuszczać obcych do swoich mieszkań i przypominają o zachowaniu ostrożności. Pamiętajmy. Poprośmy sąsiadów, aby na czas naszej nieobecności zwrócili uwagę, czy obcy nie kręcą się po posesji. Dokładnie zamykajmy okna i drzwi, jeśli możemy to opuśćmy rolety i nie zostawiajmy żadnych kosztowności na wierzchu.14.03. STAROGARD GDAŃSKI - ODPOWIEDZĄ PRZED SADEM ZA ZNISZCZENIE AUTA

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali dwóch wandali, którzy uszkodzili osobowego volkswagena. Sprawcy tego przestępstwa byli nietrzeźwi. Złapani przez policję chuligani trafili do policyjnego aresztu. Za zniszczenie cudzego mienia grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj kilka minut po godz.: 21.00 dyżurny ze starogardzkiej komendy otrzymał zgłoszenie o mężczyznach, którzy na ulicy Pelplińskiej uszkodzili osobowego volkswagena. Sprawcy kopiąc w samochód zniszczyli karoserię auta. Wstępne straty oszacowano na kwotę 2 tys. zł.

Dyżurny natychmiast skierował znajdujący się w pobliżu patrol. Funkcjonariusze, którzy dotarli na miejsce ustalili kierunek w jakim oddalili się wandale. Przeszukujący pobliską okolicę mundurowi zatrzymali 19 i 25-letniego mieszkańca Starogardu Gdańskiego, którzy ukryli się w pobliskich krzakach.

Badanie alkomatem wykazało, że chuligani byli nietrzeźwi. Starszy z nich miał ponad promil, a młodszy ponad pół promila alkoholu w organizmie.

Osoby te trafiły do policyjnego aresztu. Teraz śledczy przedstawią w tej sprawie zarzuty. Za przestępstwo zniszczenia mienia grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

OSIEK - ZATRZYMANY NIETRZEŹWY KIEROWCA

Policjanci zatrzymali 73-letniego motorowerzystę, który na widok radiowozu zjechał na pobocze i stracił panowanie nad pojazdem. Mężczyzna upadł na jezdnię. Badanie alkomatem wykazało, że był nietrzeźwy. W najbliższym czasie cyklista stanie przed sądem, gdzie odpowie za popełnione przestępstwo drogowe.

Wczoraj po południu policjanci patrolujący gminę Osiek zauważyli jadącego motorowerzystę. Kierujący jednośladem mężczyzna na widok radiowozu gwałtownie zjechał na pobocze, stracił panowanie nad pojazdem i przewrócił się. Mieszkaniec powiatu starogardzkiego upadł na jezdnię. Nic mu się nie stało.

Podczas rozmowy policjanci wyczuli wyraźny zapach alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, że 73-letni motorowerzysta był nietrzeźwy. Mundurowi udaremnili mu możliwość kontynuowania dalszej jazdy.

Niebawem mężczyzna usłyszy zarzut dotyczący kierowania motorowerem w stanie nietrzeźwym. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

STAROGARD GDAŃSKI - NAPADŁ Z NOŻEM NA KOBIETĘ

Policjanci ze Starogardu Gdańskiego zatrzymali 19-latka, który w miniony wtorek nad ranem usiłował dokonać rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia. Starogardzianin strasząc swoją ofiarę nożem zażądał wydania pieniędzy. Gdy doszło do szarpaniny wystraszony napastnik uciekł w nieznanym kierunku.

Do zdarzenia doszło kilka minut po godzinie 5:00 na ulicy Traugutta. Po otrzymaniu zgłoszenia w tej sprawie dyżurny starogardzkiej komendy natychmiast skierował w ten rejon pobliskie patrole. Policjanci, którzy przybyli na miejsce ustalili bliższe okoliczności zdarzenia.

Napastnik zaczepił idącą chodnikiem kobietę i strasząc nożem zażądał wydania pieniędzy. Gdy doszło do szarpaniny napadnięta kobieta wyrwała przestępcy nóż, a ten spłoszył się i uciekł w nieznanym kierunku.


Zebrane przez interweniujących w tej sprawie policjantów informacje oraz zabezpieczone dowody pozwoliły na ustalenie personaliów sprawcy tego przestępstwa.

Funkcjonariusze zapukali do drzwi mieszkania, w którym ukrywał się 19-letni starogardzianin. Mężczyzna był zaskoczony wizytą mundurowych. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy. Z mieszkania trafił prosto do policyjnego aresztu. Dzisiaj 19-latek usłyszał zarzuty. Jutro sąd zadecyduje o jego tymczasowym aresztowaniu.


STAROGARD GDAŃSKI - ZATRZYMANO ZŁODZIEJA TORÓW KOLEJOWYCH

Policjanci z Lubichowa zatrzymali 22-letniego gdańszczanina, który minionej nocy w pobliżu miejscowości Osieczna demontował tory kolejowe. Złodziej wpadł na gorącym uczynku i trafił do policyjnego aresztu. Dzisiaj usłyszy zarzuty. Grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Policjant z posterunku w Lubichowie wracając po służbie do domu zauważył ciężarowego mercedesa na gdańskich numerach rejestracyjnych. Funkcjonariusz postanowił sprawdzić, w jakim celu kierowca tego samochodu przyjechał o tak późnej porze do miejscowości Osieczna. Policjant ruszył za podejrzanym pojazdem. Po przejechaniu kilkuset metrów ciężarowy mercedes zatrzymał się na poboczu. Wówczas funkcjonariusz przekazał tę informację będącym na służbie kolegom, którzy szybko dotarli na miejsce.


Podczas kontroli pobliskiego rejonu policjanci usłyszeli odgłosy dobiegające od strony torowiska kolejowego. W pewnej chwili funkcjonariusze dostrzegli dwóch mężczyzn demontujących szyny kolejowe. Osoby te na widok mundurowych zaczęły uciekać w głąb lasu. W wyniku podjętego pościgu policjanci zatrzymali 22-letniego mieszkańca Gdańska. Jak się okazało, mężczyzna wraz ze swoim wspólnikiem demontował nieczynne torowisko kolejowe.

Policjanci zabezpieczyli 38 kawałków pociętych szyn kolejowych o długości od 1 do 3 metrów, powykręcane śruby i podkładki. Część z tych przedmiotów była już popakowana w worki. Mundurowi zabezpieczyli również butle gazowe oraz narzędzia, jakimi posługiwali się sprawcy. Wstępna wartość strat oszacowana została na kwotę 20 tys. zł. Wiadomo już, że 22-letni gdańszczanin był już wcześniej zatrzymywany za podobne kradzieże.

Samochód, którym przyjechali sprawcy, trafił na policyjny parking. Jak wynika ze wstępnych ustaleń mundurowych, mercedes, którym poruszali się złodzieje, był wynajęty z jednej z trójmiejskich wypożyczalni samochodów.

Zatrzymany złodziej trafił do policyjnego aresztu. Dzisiaj śledczy przedstawią w tej sprawie zarzuty. Za popełnienie tego przestępstwa grozi kara do 5 lat więzienia.

asp. Marcin Kunka

Oficer Prasowy
KPP w Starogardzie Gdańskim
tel. 58 737 02 33

www.starogardgdanski.policja.gov.pl

BIP KPP Starogard Gd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz