sobota, 9 grudnia 2006

Bogdan Bieliński - katalog autorów

Notatka o książkach:

1.Przodkowie i potomkowie Jana i Marianny z Wiśniewskich Bielińskich
z Rzeżęcina gm. Morzeszczyn

2.Potomkowie Franciszka i Anny z Ornassów Tollik
z Rajków na KociewiuInspiracją do wydania pierwszej broszury był wcześniej zapowiadany i zorganizowany na dzień 26.VIII.2006 Zjazd potomków Jana i Marianny Bielińskich w Nowej Cerkwi. Opracowanie zawiera siedem skserowanych artykułów począwszy od opisu pięciu pokoleń Bielińskich /XVIII-XX w./, skróconej monografii Rzeżęcina - siedziby rodu, cmentarza parafialnego w Nowej Cerkwi, biografii księży i zakonnic oraz kilku przodków.
Materiał uzupełniono szeregiem tablic, wykresów i dodatkowych zdjęć.

W drugiej broszurze, o pochodzeniu Tollików, utrzymano tę samą konwencję. Zawiera jednak większą ilość artykułów /dziesięć/.

Autor przewiduje dalsze poszerzone wydania obu opracowań o nowe artykuły uwzględniające kolejne kręgi rodzin.
Obydwa opracowania były prezentowane przez Autora na zebraniu w dniu 13.09.2006 nr. Rady Naukowej Wydawnictwa Pomorskiego - wydawcy obu książek. Nadto wcześniej, bo 2.09.br., Autor referował pozycję o Tollikach na zebraniu Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków Kociewiaków Gdańsku - Oliwie.


Bogdan Bieliński o sobie
Urodziłem się w Gdyni w r. 1934., Studia prawnicze ukończyłem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Do emerytury pracowałem w Wojewódzkim Zarządzie Melioracji i Urządzeń Wodnych w Gdańsku, a dodatkowo jeszcze w Muzeum Narodowym w Gdańsku w charakterze radcy prawnego.
Podjąłem się opracowania genealogii o swojej rodzinie po mieczu i po kądzieli, a także o rodzinach z nimi skoligaconych. Tematy grupuję w artykułach i publikuję w wydawnictwach ukazujących się na Pomorzu.
Pierwszy z nich ukazał się w 1981 r. pt. "Wolny kmieć z Janowa nad Wisłą" z okazji 100-lecia śmierci Melchiora Tollika w Nowej Wsi z Olsztyna. Do "Kociewskiego Magazynu Regionalnego" Tczewie piszę od początku jego powstania w 1986r. W nr 1/1986 zamieszczony został art. "Jak gburski syn mieszczuchem zostal" /o moim dziadku Pawle Tolliku z Gniewa/. Łącznie w tym kwartalniku ukazało się moich 16 artykułów. W "Pomeranii" - organie Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku ukazała się "Saga Tollików".W "Jantarowych Szlakach" z Gdańska zamieszczono moje cztery pozycje, w tym minimonografię o rodzinnej wsi "Rzeżęcin" oraz o cmentarzach. W "Informatorze Pelplińskim" /miesięcznik Rady Miejskiej/ ukazało się siedem artykułów artykułów, w tym kilka o charakterze biograficznym /m.in. o pośle Bronisławie Mani z Rajków, o dwóch kupcach Bielińskich z Pelplina/. W "Nowinach Gniewskich" ukazały się moje dwa artykuły: Przodkowie Andrzeja Kleina-kupca z Gniewa oraz Maria z Bielińskich, żona dwóch kupców z Gniewa.
W "Słowniku Biograficznym Pomorza Nadwiślańskiego" zamieszczono kilka biogramów przeze mnie opracowanych, w tym mego ojca Kazimierza Bielińskiego i pradziadka Melchiora Tollika, a kilka dalszych jest w toku przygotowania do zamieszczenia w III suplemencie.
Częściowym ukoronowaniem dotychczasowych publikacji są dwa opracowania zbiorcze o Bielińskich i Tollikach. Na podstawie zebranego materiału zamierzam w dalszym ciągu poszerzać rozpoczęte opracowania.
Jestem członkiem niedawno powstałego Trójmiejskiego Klubu Kociewiaków z siedzibą w Oliwie. Złożyłem też zamiar wstąpienia do Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz