niedziela, 31 grudnia 2006

Niby zwykły ludź


Czytam ostatnio "Boże igrzysko. Historię Polski" Normana Daviesa. Ten przesympatyczny Anglik, który zdaje się jest zafascynowany wielonarodowością i wielokulturowością dawnej Polski, potwierdza moje przeczucie, że jesteśmy z wielu różnych miejsc, a nie jacyś jednolicy, jednordzenni i jednopolscy, jak to by chcieli uparcie widzieć niektórzy.

Wie o tym też doskonale moja znajoma, która wysypała na stół najstarsze oryginalne zdjęcia, jakie widziałem nie tylko w Starogardzie i nie tylko ostatnio, a gdziekolwiek i kiedykolwiek.
Generalnie znajoma wygląda jak Polka, Kociewianka, starogardzianka - zwykły, symaptyczny ludź. Ale kiedy zaczęła opowiadać te zdjęcia, robiłem się coraz mniejszy i mniejszy, i zaczałem spoglądać na nią jak na osóbkę przerzuconą wehikułem czasu z bardzo daleka i z bardzo starych czasów.
- Wczytywałam się dalej w to ogromne drzewo genealogiczne - mówiła Zosia. - Na początku, czyli na znacznej głębokości drzewa (VIII-X w.) mnóstwo jest kniaziów, książąt, są nawet carowie i królowie. Jak w bajce. Jest między innymi Kazimierz Odnowiciel, Bolesław Śmiały, Władysław Herman. Wszyscy pochodzą od Rurykowicza, który przybył na Ruś z Waregami (ludy skandynawskie). Co ciekawe, mój najstarszy brat ożenił się z Dunką i mieszka obecnie w Danii. A więc tak jakby powrócił do korzeni. Pewnie Rurykowi zawdzięczamy rudo-kasztanowe włosy.
Po chwili pokazała mi owalne zdjęcie.
- To jest najstarsza pamiątka zdjęciowa. Przedstawia rodziców księżnej Pauliny Massalskiej (która wyszła za mąż za Stefana Kuczyńskiego) - księcia Tomasza i Katarzynę Massalskich, moich pra, pra, pradziadków. Zostało wykonane w 1859 roku. Wątpię, by ktoś w powiecie starogardzkim miał tak stare zdjęcie.
Ja też wątpię. Teraz mam już te zdjęcia zeskanowane w swoim komputerze. Materiał na co najmniej dwie strony.
Telefon. Pytanie, czy bedzie w tym numerze "Kociewiaka".
- Niestety, się nie zmieściło. Pójdzie za tydzień... Jaśnie Pani, Księżno Kociewska, Królowo Wierzycy, Caryco nasza Ziemi Kociewskiej...
Tadeusz Majewski
t.majewski@prasa.gda.pl
biuro@kociewiacy.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz