niedziela, 31 grudnia 2006

Groby i cmentarze... Borzechowo

Borzechowo, parafia św. Anny, 1600 wiernych, dekanat zblewski.
Cmentarz parafialny został założony po wyzwoleniu 1945 r., ma walory krajobrazowe, artystyczne (płaskorzeźba nad bramą wejściową) i historyczne. Na uwagę zasługują np. groby z napisem: "Wspomnij dusze zaginione na wojnie Bolesława, Pawła, Wiktora, Wincentego Piechowsfcich" czy Marii Osowskiej z inskrypcją:

Są łzy, co gorzko palą,
Są serca, co nikomu się nie żalą.
Są winy, dla których nie ma sędziego,
Więc gdy ktoś płacze, nie pytaj dlaczego.

Parterowy grobowiec-rotunda-mauzoleum ks. Jana Pranisa (1886-1977), rodem z Litwy, organizatora i proboszcza parafii, (w latach 1836-1945 ewangelickiej) uprzednio duszpasterzu]ącego w Pieszkowie diecezji warmińskiej, w Grzegorzu koło Chełmży i w Lalkowach w starogardzkiem, od 1974 r. emeryta, odznaczonego m. in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W Osowie Leśnym, na południe od wsi, po zachodniej stronie szosy do Ocypla, jest grób samotny z drewnianym krzyżem żołnierza Wehrmachtu, poległego na przełomie lutego i marca 1945 r., pielęgnowany przez miejscową ludność.

Dawne cmentarze ewangelickie (resztki) w Radziejewie przy drodze do Sumina, ostatnio zalesiony, oraz w Osowie Leśnym z przełomu XIX-XX w. na północ od wschodnich wylotów wsi.

Menhir z II w.n.e. na wysokim, prawym brzegu Wdy miedzy zabudowaniem Pólka a leśniczówką Sowi Dół jako pozostałość z okresu wpływów rzymskich po kręgu pionowo ustawionych kamieni w celach grzebalno-kultowych czy innych.

Za pozycją "Groby i cmentarze na Kociewiu" Józefa Milewskiego, TMZK, 1993 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz