niedziela, 31 grudnia 2006

Groby i cmentarze...

Bobowo, parafia św. Wojciecha, 1810 wiernych, dekanat starogardzki.
Na dawnym cementarzu koło kościoła, przy południowym, zewnętrznym murze świątyni, jest utrwalony grób ks. prob. Franciszka Bojanowskiego (1795-1875), społecznika i patrioty, oskarżonego przez Prusaków o udział w powstaniu starogardzkim 1846 r., a w 1864 r. przez 6 tygodni więzionego w Starogardzie za popieranie powstańców styczniowych, w 1866 r. współorganizatora kółka rolniczego i banku ludowego w Bobowie.

Czynny cmentarz parafialny jest usytuowany przy szosie do Skórcza, na wzgórzu, z którego roztacza się piękny widok na wieś i okolicę. Groby godne uwagi: Bernard Błendzki, zamordowany w więzieniu sądowym w Starogardzie 27 V1940 r., Franciszka i Teodor Wachowscy, Leokadia Janca, Wacław Żabiński, którzy padli od kuli hitlerowskiej, Józef Neubauer i 3 członków rodziny Olszewskich z Bobowa, którzy zginęli tragicznie podczas działań frontowych 5 III 1945 r.

Krzyże nagrobne, artystycznie wykonane z żelaza przez miejscowych rzemieślników. Cmentarz zadbany.

Dawny cmentarz choleryczny (resztki), położony w pobliżu toru kolejowego, ok. 300 m na zachód od kościoła, o wymiarach prostokąta ok. 60 m razy ok. 30 m., zapewne z końca XIX w. Trudno ustalić ilość pogrzebanych.

Pojedynczy grób żołnierza niemieckiego z 1945 r. Cmentarz zdewastowany, zaniedbany.

Za pozycją "Groby i cmentarze na Kociewiu" Józefa Milewskiego, wydało Towarzystwo Miłośników Ziemi Kociewskiej w 1993 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz