wtorek, 6 marca 2007

Charakterystyka gminy Bobowo

URZĄD GMINY BOBOWO
83-212 Bobowo, ul. Gdańska 12
tel. (058) 562 17 66, fax (058) 562 17 23
www.bobowo.bipjst.pl, e-mail: ug.bobowo@wp.pl

Charakterystyka: Gmina Bobowo jest najmniejszą gminą powiatu starogardzkiego, położona w południowej części woj. pomorskiego, Powierzchnia gminy wynosi 51,67 knf. Liczba ludności wynosi 2.900 osób, Przez obszar gminy przepływa rzeka Węgierrnuca. Wspaniałe krajobrazy z lasami i niewielkimi oczkami wodnymi to niewątpliwa atrakcja dla turystów szukających odpoczynku w ciszy i spokoju, na łonie natury, Dobra komunikacja zarówno z Trójmiastem jak i Borami Tucholskimi to dodatkowy walor tej gminy. Lasy gminy Bobowo, mirno że stanowią tylko 7% powierzchni gminy, stanowią prawdziwą atrakcję dla myśliwych i zbieraczy runa leśnego, a dwa czyste rybne jeziora: Grabowo i Rusek to raj dla wędkarzy. Ciekawostki przyrodnicze to: "Szwajcaria Kociewska" czyli tereny leśne i malownicze zakola rzeki Węgiermucy w okolicach Grabowca oraz miejsca lęgowe 8 gatunków ptaków (m.in. czapla siwa) na jeziorze Rusek. Projektowane jest utworzenie Parku Krajobrazowego (tereny: Mysinka, Grabowca, Smoląga, Ruska i Grabowa) oraz Rezerwat Przyrody Grąd (Mysinek).
Sołectwa na terenie gminy: Bobowo, Grabowiec, Grabowo, Jabłówko, Smoląg, Wysoka.
Co warto zobaczyć: Kościół św. Wojciecha w Bobowie (przebudowany w 1906 r). Zbudowany z muru pruskiego Kościół w Grabowie z XVIII w. z póżnorenesansowym ołtarzem, rokokową amboną i chrzcielnicą. Dwór myśliwski Mysinek z XIX w. Szwedzki Szaniec - grodzisko z X-XI w. w Grabowie. Poniatówki w Srnolągu. drewniane budownictwo z przełomu XIX i XX w.
Atrakcje i rekreacja: Cykliczne imprezy sportowo-rekreacyjne w Bobowie (Bobowski Bieg Uliczny, Dożynki Gminne, "Pożegnanie Lata"]. Nauka jazdy konnej w czterech gospodarstwach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz