wtorek, 6 marca 2007

Charakterystyka Gminy Kaliska

URZĄD GMINY KALISKA 83-260 Kaliska, ul. Nowowiejska 2
tel. (058) 588 92 01, fax (058) 588 92 06
www.kaliska.pl, e-mail: sekretariat@kaliska.pl


Charakterystyka: Gmina Kaliska liczy 5150 mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi 110,5 krn2. Leży na skraju Borów Tucholskich, W jej skład wchodzi 8 ukrytych w sosnowym borze sołectw. Lasy stanowią 72% powierzchni gminy, bogate w runo leśne i zwierzynę towną. Brak uciążliwego przemysłu, piękna okolica i czyste powietrze zachęcają do przyjazdu o każdej porze roku. Łatwo tu dojechać drogą krajową nr 22 lub koleją na trasie Tczew-Chojnice. Głównymi kierunkami rozwoju są:
-usługi dla turystów i osób przejeżdżających drogąnr 22:
-przerób drewna wrazzgospodarkąleśną,
-produkcja elementów budowlanych oraz usługi budowlane świadczone na rynku regionalnym.
Sołectwa na terenie gminy: Bartel Wielki, Cieciorka, Czarne, Dąbrowa, lwiczno, Kaliska, Piece, Studzienice.
Co warto zobaczyć: Kryta strzechą chata kociewska z 1885 r. w Piecach. Neogotyckie kościoły poewangelickie w Kaliskach i Płocicznie. Kościół parafialny z 1911 r. z cha­rakterystyczną wieżą w Piecach. Osiedle tartaczne - drewniane domki robotnicze wybudowane w latach międzywojennych w Kaliskach, Izba pamięci Izydora Gulgowskiego w lwicznie (etnografa, pisarza, twórcy pierwszego w Polsce skansenu we Wdzydzach Kiszewskich).
Atrakcje i rekreacja: Jeziora zarówno do kąpieli, jak i uprawiania wędkarstwa -9 powyżej 6 ha, najpopularniejsze to Trzechowo, Kazub i Wygonin, wykorzystywane jako kąpieliska; Ośrodki wczasowe (ok. 80 miejsc) Czarne, Czechowo. Kazub; 9 Kwater agroturystycznych (ok. 60 miejsc); Imprezy, m.in.: "Lato na Kociewiu" (lipiec), Leśne Spotkania (sierpień), wernisaż "Sami swoi"; Gwara kociewska w Bartlu Wielkim; Szlaki turystyczne: piesze (Izydora Gulgowskiego i fragment Szlaku Kociewskiego), wodne (spływy kajakowe rzeką Wdaj oraz rowerowe (projektowana część Międzyregionalnej Trasy Tysiąca Jezior); Stadion gminny w Kaliskach; korty tenisowe, boiska do piłki nożnej (skomputeryzowany system nawadniania), boiska do piłki ręcznej i koszykowej, zaplecze socjalne z dwiema szatniami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz