wtorek, 6 marca 2007

Charakterystyka Miasta Starogard Gd

URZĄD MIEJSKI
w STAROGARDZIE GDAŃSKIM
83-200 Starogard Gdański, ul. Gdańska 6
tel. (058) 530 60 06, fax (058) 530 60 00 www.starogard.pl, e-mail: ratusz@starogard.pl

Charakterystyka: Starogard znajduje się w południowej części woj. pomorskiego, 50 km od Gdańska, na trasie Berlin - Królewiec. Jest ośrodkiem Kociewia, obszaru etnicznego liczącego ok. 3.000 km". Jego położenie uatrakcyjnia malownicza dolina rzeki Wierzycy. Przez miasto przebiega linia kolejowa, tącząca Śląsk z Wybrzeżem. Starogard jest jedną z najstarszych miejscowości Polski Północnej, wykształconą z osady neolitycznej i leżącą w pobliżu Szlaku Bursztynowego, Gród obronny i osada otwarta powstały w VIII-IX w. Pierwsza wzmianka historyczna pochodzi z 1198 r., gdy książę pomorski Grzymislaw odda) lewobrzeżną część Castrum Starigrod zakonowi Joannitów. W 1305 r. Starogard kupili Krzyżacy, którzy w 1348 r. nadali mu prawa chełmińskie. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło burzliwe dzieje, nie ominęły go liczne zarazy, pożary i wojny. Pomimo niewoli, wiek XIX zaznaczył się rozwojem przemysłu. 29.01.1920 r. miasto odzyskało niepodległość, Obecnie miasto liczy ok. 50.000 mieszkańców zajmuje obszar 2.527 ha, z tego na tereny zabudowane przypada 35 %.
Co warto zobaczyć: Gotycki kościół famy św. Mateusza z XIV w. Trzy baszty obronne z XIV w. Poewangelicki kościół św. Katarzyny z XVIII-XIX w. Starówka z ruinami murów obronnych i ratuszem staromiejskim. Bożnica z pocz. XIX w., jedyna na Kociewiu synagoga żydowska. Kompleks dawnych młynów i Pałac Wichertów z XIX w. Modernistyczny kościół św. Wojciecha z l po), XX w. Kamieniczki mieszczańskie z XVIII-XIX w. Stary Rynek ze średniowiecznym układem urbanistycznym. Szpital w Kocborowie z lat 1884-85. Stado Ogierów z 1897 r. (zbiór powozów, szor i rzędów końskich). Groby masowe w Szpęgawsku (ok.7kmodStarogardu).
Atrakcje i rekreacja: Starogardzkie Centrum Kultury. Muzeum Ziemi Kodewskiej. Cykliczne imprezy kulturalne (np. Festiwal Kolędniczy, Turnieje Tańca Towarzyskiego, Dni Starogardu, Konkurs Wokalistów "Integracja", Noc Bardów, Wieczory Jazzowe, Naj Star Koncert, Wystawy Malarstwa, Festiwal Gry Na Instrumentach Unikatowych i Byle Czym, Młodzieżowe Igrzyska Euraregionu "Bałtyk"). Ośrodek Sportu i Rekreacji. Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny z halą im. A, Grubby, Hala sportowa KS Agro-Kociewie. Sptywy kajakowe .Brak komentarzy:

Prześlij komentarz