wtorek, 6 marca 2007

O gminie Osiek

URZĄD GMINY OSIEK
83-221 Osiek, ul. Kwiatowa 30 tel. (058)582 1281, fax(058)582 12 11
www.osiek.gda.pl, e-mail; urzad@osiek.gda.pl


Charakterystyka: Gmina Osiek to najbardziej wysunięta na południe część woj. pomorskiego, granicząca od zachodu i południa z woj. kujawsko-pomorskim. Leży na Równinie Tucholskiej, na Pojezierzu Pomorskim, w rejonie etniczno-kulturowym Kociewie. Jest to obszar o urozmaiconym krajobrazie, w całości położony w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Bory Tucholskie. Powierzchnia gminy: 156 krn2, liczba mieszkańców: ok. 2,500 osób. Wyjątkowe walory przyrodnicze oraz znakomite warunki do wszelkich forrn turystyki aktywnej. Większość obszaru zajmują lasy (11,000 ha) stanowiące 72 % powierzchni gminy. Kolejne 7 % zajmują24 jeziora, o łącznej pow. ok, 1.000 ha, będące rajem dla wędkarzy i żeglarzy. Największym z jezior jest Kałębie, o pow. 466 ha i głębokości 21 m, zwane Morzem Kociewskim. Największąrzekąjest Wda, zwana inaczej CzarnąWodą która ze względu na czystość wody i malowniczość terenów jest atrakcyjnym szlakiem kajakarskim. Dużym atutem gminy jest brak na jej terenie zakładów przemysłowych zanieczyszczających środowisko. Gęste lasy osieckie, bogate w jelenie, sarny, lisy, dziki, zające, są atrakcję dla myśliwych i grzybiarzy. Cztery rezerwaty przyrody: faunistyczne "Czapli Wierch" nad jeż. Słonym (kolonia czapli siwej) i "Zdrójno" nad rzeką Brzezianek, krajobrazowy "Krzywe Koło w Pętli Wdy" oraz florystyczny "Jezioro Udzierz".
Sołectwa na terenie gminy: Bukowiny, Cisowy, Jeżewnica, Karszanek, Kaspanjs, Lisówko, Markocin, Osiek, Radogoszcz, Skórzenno, Suchobrzeźnica, Wycinki.
Co warto zobaczyć: Głaz narzutowy o długości ponad 2 m, nad jeż. Kałębie. Resztki murów pałacu na fragmencie fundamentów zamku krzyżackiego. Kościół neogotycki. Drewniane, podcieniowe chaty ludowe z XIX w. Drewniano-ceglany kościół pw. św, Józefa w Kasparusie z 1926 r, Drewniana plebania o konstrukcji wieńcowej z połowy XIX w. w Kasparusie.
Atrakcje i rekreacja: Trzy szlaki turystyczne (wokół jeż, Kałębie, wokół jeż. Czarne, odcinek szlaku Jezior Kociewskich). Kociewski Dom Kultury. Amfiteatr. Ośrodek reha-bilitacyjno-wypoczynkowy na Dobrym Bracie. Pola namiotowe (350 miejsc), obozowiska harcerskie, agroturystyka, zajazd Osiek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz