środa, 19 listopada 2008

Debata w gminie Skarszewy

SPRAWDŹ, CO ZROBIŁ W BIEŻĄCYM ROKU TWÓJ SAMORZĄD

"Stowarzyszenie Koło Mieszkańców na Rzecz Rozwoju Wsi Kamierowo", Uczestnik akcji MASZ GŁOS MASZ WYBÓR "Fundacji im. Stefana Batorego" i "Stowarzyszenia Szkoła Liderów", ORGANIZUJE


Dn. 20 listopada 2008 roku o godz. 18 w Zespole Szkół Rolniczych w BOLESŁAWOWIE

DEBATĘ PUBLICZNĄ

Podsumowującą działania w ramach akcji

MASZ GŁOS MASZ WYBÓR

Na debacie będziecie Państwo mogli zasygnalizować

swoje najpilniejsze potrzeby dotyczące spraw samorządowych, a także wyrazić zadowolenie lub dezaprobatę dla działań naszego SAMORZĄDU GMINNEGO jak również

BURMISTRZA SKARSZEW

WYKAŻCIE SIĘ OBYWATELSKĄ POSTAWĄ l BĄDŹCIE

OBECNI

PAŃSTWA GŁOS W SPOŁECZNYM DIALOGU JEST NAJWAŻNIEJSZY


Wyjaśnienie
Za "Gazetą Kociewską"

Gmina Skarszewy. Chcą patrzeć władzy na ręce, znać jej obietnice i działania, zerwać ze stereotypem, że aktywność społeczno-polityczna to tylko raz na 4 lata wizyta w lokalach wyborczych.

Pierwsza w gminie debata publiczna!

Stowarzyszenie "Koło mieszkańców na rzecz rozwoju wsi Kamierowo" powstało w ubiegłym roku. W czerwcu odbyło się spotkanie komitetu założycielskiego, a w październiku organizacja została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego i rozpoczęła oficjalną działalność. Zasadniczy cel głównej akcji stowarzyszenia - aktywizowanie tych z mieszkańców, którzy wobec lokalnej polityki zachowywali się apatycznie (a tych jest znakomita większość).


Pierwsza w gminie taka inicjatywa

Na zebraniu założycielskim, które miało bardziej charakter spontanicznego spotkania niż celowej debaty dotyczącej statutu - pisze do nas prezes stowarzyszenia Mieczysława Krzywińska - mieszkańcy Kamierowa uznali, że warto stworzyć organ, który będzie nie tylko całkowicie samodzielny, posiadający osobowość prawną, ale także taki, w ramach którego można będzie wykazywać się inicjatywą i wspólnie realizować się dla swojej społeczności. Entuzjazm był duży. Być może dlatego, że po raz pierwszy kamierowiacy tworzyli coś całkowicie swojego. Powód do dumy stanowił również fakt, że była to pierwsza tego typu inicjatywa w gminie Skarszewy - posiadająca od samego początku ściśle obywatelski charakter.


Konkretne dokonania

Stowarzyszenie istnieje od ponad roku. W tym czasie odbyło się kilka imprez okolicznościowych dla dorosłych i dzieci, nawiązano kontakt z Fundacją Doroty Stalińskiej "Nadzieja", dzięki czemu udało się dostać pakiety odblaskowe dla dzieci z Kamierowa i Kamierowskich Pieców. Z likwidowanej biblioteki w Godziszewie udało się uzyskać spory księgozbiór, który w przyszłości zostanie wykorzystany na utworzenie małego punktu bibliotecznego w Kamierowie. Dzięki organizowanym imprezom zgromadzono pewne fundusze, które organizacja przekazała na rzecz modernizacji świetlicy wiejskiej w Kamierowie.


Akcja "Masz głos, masz wybór"

Od początku bieżącego roku stowarzyszenie uczestniczy w Akcji "Masz głos, masz wybór" odbywającej się pod patronatem Fundacji im S. Batorego i Stowarzyszenia Szkoła Liderów. Zasadniczym celem akcji jest zaktywizowanie mieszkańców - tych najzwyklejszych, szarych obywateli, których aktywność społeczno- nazwijmy ją -polityczna polegała dotąd głównie na tym, że raz na cztery lata odwiedzali lokale wyborcze w swoim rejonie i oddawali swój głos na mniej lub bardziej znane osoby. Celem akcji jest nie tylko przybliżanie mieszkańcom osób sprawujących funkcje w samorządzie lokalnym, ale także aktywizowanie tych z mieszkańców, którzy wobec lokalnej polityki zachowywali się apatycznie. Mechanizm akcji jest prosty - polega w głównej mierze na monitoringu zobowiązań zarówno przedwyborczych, jak i bieżących, składanych przez przedstawicieli lokalnej władzy.


Debata w Bolesławowie

Akcję wieńczy debata publiczna organizowana przez jej uczestników, czyli w tym konkretnym przypadku Stowarzyszenie "Koło mieszkańców na rzecz rozwoju wsi Kamierowo". Na debatę zostali zaproszeni radni gminy, burmistrz i wiceburmistrz, przedstawiciele prasy lokalnej oraz wszyscy mieszkańcy gminy Skarszewy. Pierwsza w gminie Skarszewy debata publiczna, organizowana przez organizację powstałą z oddolnej inicjatywy odbędzie się w dniu 20 listopada o godzinie 18 w Zespole Szkół Rolniczych w Bolesławowie. Frekwencja na debacie będzie swoistym probierzem aktywności obywatelskiej mieszkańców Gminy Skarszewy.Teraz strategia informacyjna gminy

W przyszłym roku Stowarzyszenie "Koło mieszkańców na rzecz rozwoju wsi Kamierowo" ma nadzieję kontynuować uczestnictwo w Akcji "Masz głos, masz wybór", ale już na tak zwanej rozszerzonej ścieżce, gdzie oprócz realizacji zadań akcji takich jak w bieżącym roku, organizacja uczestnicząca wspólnie z samorządowcami powinna współpracować w celu opracowania strategii informacyjnej gminy. Myślę, że członkowie Kamierowskiego Stowarzyszenia są na taką współpracę gotowi. Na ile gotowi są na nią samorządowcy Skarszew - czas pokaże.

Na zdjęciach imprezy w Kamierowie zorganizowane przez stowarzyszenie.

KOMENTARZ

Debaty powinny być obowiązkowe


W czerwcu zamieściliśmy w "GK" reportaż o pani prezes pt. "Walcząca czarownica z blogiem na Onecie". Pisaliśmy m.in. "Uparta kobieta burzy święty spokój burmistrza Skalskiego...". Kiedy Mieczysława Krzywińska wyjaśniła, o co jej i stworzonemu przez nią stowarzyszeniu chodzi, padła taka oto wymiana zdań:

- Teraz może się pani spodziewać najróżniejszych opinii...

- Już są. Wiceburmistrz, który mieszka w Kamierowie (o, z mojego okna zobaczy pan jego dom), powiedział mi: "Chodziłem po Kamierowie i wie pani co? Pani nikt nie lubi?". No to ja mu odpowiedziałam: "Witamy w klubie".

- Może teraz powiedzą, że jest pani dziwaczką. Bo na przykład trudno było mi nie zwrócić uwagi, że ma pani dużo psów. Właściwie... za dużo.

- Osiem.

- No właśnie. I to jest dziwne.

- Ale płacę podatki. I płacę za szczepienie, i leczenia... Kotów też mam dużo. I dwie kozy. I jeszcze piszę wiersze, i czytam książki. I daję bezpłatne korepetycje z języka polskiego, choć z wykształcenia jestem socjologiem.

- Hmm.... To wszystko jest dziwne. A przez te zwierzęta to mogą się od pani odwrócić, a nawet zwrócić przeciwko pani.

- To prawda. Czarownicę już ze mnie zrobili. (śmiech).

Dzisiaj cieszymy się, że pani Mieczysławie udało się doprowadzić trudną w naszych realiach (powszechnych układów i układzików, zależności np. w pracy, korupcji) akcję do końca. Będzie to trzecia autentyczna społeczno-polityczna debata w powicie starogardzkim. Pierwsza miała miejsce w Starogardzkiej Telewizji Kablowej w 1994 r., druga w gminie Zblewo - w 2002 r. Debata, podczas której władza ma się spowiadać ze swojej działalności. Co niezwykle istotne, tym razem ta debata nie odbywa się w okresie wyborczym. A może takie debaty powinny być obowiązkowe? Naszym zdaniem tak. Przy optymistycznym założeniu, że naprzeciw władzy ktoś jeszcze ma odwagę usiąść...

Pmad


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz