poniedziałek, 3 listopada 2008

Mój dziadek wysyła nagrania do YouTube

Jest ogółem 15485 kont w serwisie nasza-klasa.pl zawierających wyraz "Starogard" jako miejsce zamieszkania. Czyli tylu mniej więcej starogardzian aktywnie korzysta z internetu.

A mój dziadek wysyła nagrania do YouTube


To było tydzień temu. Całą rodzinę podekscytowała sensacyjna wiadomość. "Dziadek wysyła swoje nagrania do internetu" - stwierdziła babcia Jadzia w rozmowie telefonicznej.

Wkrótce na YouTube zaśpiewają kociewskie ptaki.

- To niesamowite - opowiadała moja żona w rozmowie z teściową. - Dziadek ma już 85 lata. Nie dość na tym, że opanował obsługę komputera i internetu. Wczoraj dowiedziałam się od wujka Michała, że wysyła swoje nagrania do serwisu YouTube.

- Ale co dokładnie wysyła?! - dopytywała się teściowa.

- Nagrania swego śpiewu - przecież ciągle ćwiczy arie operowe i to wszystko nagrywa!

Kilka dni później odwiedziliśmy babcię i dziadka. Dziadek wszedł do pokoju z tajemniczym uśmiechem.

- Tak, wysyłam nagrania do internetu - powiedział, odpowiadając na pytanie, którego jeszcze nie zdążyliśmy zadać. - Szkoda, że jest tam tak mało nagrań śpiewaków operowych. Bogusław Kaczyński ma przecież takie unikatowe nagrania... Zupełnie nie rozumiem, dlaczego ich nie udostępnia na tej stronie.

W tym momencie przez nasze głowy przebiegła jedna i ta sama myśl: "Czy Bogusław Kaczyński umie obsługiwać komputer i czy w ogóle wie co to jest YouTube?".

- A jak skończę przesyłać moje nagrania śpiewu, to wyślę tam jeszcze swoje nagrania głosów ptaków - ciągnął dziadek. - Szukałem trochę w internecie, ale tak dobrego nagrania śpiewu zaganiacza i paszkota nigdzie nie znalazłem. Coś tam odszukałem, ale nic praktycznie nie było słychać.

Nie ulegało wątpliwości, że dziadek dokonał czegoś nadzwyczajnego. Byliśmy dumni. Zacząłem się zastanawiać: czy nasz dziadek jest najstarszym internautą na Kociewiu?... I przystąpiłem do badań...


Nasza-klasa.pl (nie) wszystko Ci powie...

Bo właściwie gdzie można sprawdzić, ilu Kociewiaków korzysta z sieci? Może by się udało odpowiedzieć na to pytanie poprzez kontakt z dostawcami internetu. Ale jak zbadać, w jakim są wieku? Gdzie można znaleźć prawie każdego internautę? Oczywiście w serwisie nasza-klasa.pl. Już dawno przestał on być wykorzystywany do wyszukiwania znajomych i zaczął służyć do wyszukiwania wszystkich: znajomych i nieznajomych. Ostatnio dostałem dwa listy w sprawie mojej hodowli motyli, którą opisywałem kiedyś w "Gazecie Kociewskiej" i na stronach portalu kociewiacy.pl. Co prawda nie podałem tam adresu e-mail, ale to nie było problemem dla zainteresowanych tematem. Wystarczyło imię, nazwisko i nasza-klasa.pl...

Loguję się w naszej-klasie, przechodzę do wyszukiwania znajomych. Okazuje się, że nie mogę szybko wyszukać mieszkańców Kociewia. Wszyscy wpisują swoją miejscowość jako miejsce zamieszkania, a nie nazwę regionu. Chociaż znalazły się 23 takie konta. Większość dotyczyła osób prywatnych, ale były także konta instytucji, w tym konto pracowników Specjalistycznego Szpitala Św. Jana w Starogardzie Gdańskim.


Starogard to nie całe Kociewie, ale...

Szukam dalej... Nie da się przez "Kociewie", to może poprzez "Starogard". Starogard to nie całe Kociewie, ale pewnie da jakiś wgląd w sytuację. Tutaj pojawia się nowa trudność - wyszukiwarka informuje, że jest zbyt dużo wyników. Spróbujmy więc ograniczyć wiek...

Wędruję po kolei wybierając zakresy wieku. Jest ogółem 15485 kont zawierających wyraz "Starogard" jako miejsce zamieszkania. Oczywiście część z nich to konta fikcyjne, a część reprezentuje całe instytucje, a nie pojedyncze osoby. Najwięcej kont założyły osoby w wieku 21 lat. Jest ich 623. Dla kontrastu na przykład osób w wieku 32 lat zamieszkałych w Starogardzie jest zaledwie 383. Ilość kont spada więc znacznie z wiekiem. Co ciekawe, generalnie więcej kont zakładają Kociewianki niż Kociewiacy. Widać to także w przypadku mniejszych miejscowości: "Zblewo" (534 kobiety/360 mężczyzn), "Skórcz" (691/497), "Lubichowo" (342/291). Ale co ze starszymi mieszkańcami Kociewia?

Znowu wracam do słowa "Starogard" i wybieram kolejne zakresy wieku. Wiek od 60 do 69 lat: 163 konta,

70-79 lat: 34 konta,

80 - 89 lat: 7 kont i... uwaga!

- 90 - 100 lat: 36 kont!

Dlaczego ten wzrost? Okazuje się, że tę najstarszą grupę okupują głównie konta fikcyjne, konta instytucji (jest nawet konto szpitala w Kocborowie), klanów rodzinnych, małoletni dowcipnisie, a czasami także kobiety, które widocznie mają dość pytań o swój wiek. Trudno powiedzieć, które konta są autentyczne. Czasami postacie na zdjęciach wyglądają jednak trochę młodziej niż wskazywałby na to wpisany przez nie wiek. Trudno też powiedzieć, czy te osoby rzeczywiście same założyły konta, czy też zrobiła to za nie ich rodzina. Zresztą nie wszyscy starsi internauci mają konta w serwisie nasza-klasa.pl. Nasz dziadek może być tego przykładem. Pomijając te fakty można przyjąć, że najstarsza starogardzka internautka ma 81 lub 83 lata. Inne miejscowości Kociewia mogą jednak pobić jego stolicę, na przykład najstarsza internautka ze Zblewa ma 90 lat. W przypadku panów jeszcze trudniej ustalić prawdziwy wiek, zwłaszcza gdy nie ma zdjęcia. Można ostrożnie zaryzykować twierdzenie, że najstarsi starogardzianie zakładający konta w naszej klasie mają od 70 do 91 lat.

Jak widać moje śledztwo nie dało jednoznacznego wyniku - ciągle nie wiemy z całą pewnością, kto jest najstarszym kociewskim internautą. Czekamy na listy do redakcji w tej sprawie...

Piotr Madanecki

gazetakociewska@wpomorskie.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz