środa, 19 listopada 2008

Śpiewali w Filharmonii Narodowej

Sukces zespołu z Pinczyna

Sukcesy odnosili bez medialnego szumu. Ich uwieńczeniem był występ w stolicy podczas II Festiwalu Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych. Towarzyszyła im Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Czas ich przedstawić...Szkolny Chór Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie. Zespół istnieje od 2000 r., a w programie "Śpiewająca Polska" uczestniczy od 2006 r. Obecnie śpiewa w nim 29 uczennic szkoły podstawowej i gimnazjum w Pinczynie. Wykonuje utwory a cappella o zróżnicowanej tematyce oraz pieśni regionalne z akompaniamentem kociewskich instrumentów ludowych (występuje też w strojach kociewskich). Występami uświetnia uroczystości i imprezy szkolne, gminne, powiatowe oraz wojewódzkie. Najważniejsze osiągnięcia chóru to: Srebrny Dyplom na II Pomorskim Przeglądzie Chórów w ramach Ogólnopolskiego Programu "Śpiewająca Polska" w Sopocie (2006), srebrny Dyplom na III Pomorskim Przeglądzie Chórów w ramach Ogólnopolskiego Programu "Śpiewająca Polska" w Gdańsku (2007), II miejsce w Międzywojewódzkim Konkursie Zespołów Kociewskich w Lubichowie (2008), Złoty Dyplom i Puchar Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku na IV Pomorskim przeglądzie Chórów w ramach Ogólnopolskiego Programu "Śpiewająca Polska" w Gdańsku (2008). W Filharmonii był jako jeden z dwóch reprezentantów Pomorza.


Chórzystki z Pinczyna w Warszawie

Chór z Pinczyna śpiewał w Filharmonii Narodowej!

10 listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbył się II Festiwal Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych pod nazwą "Śpiewająca Polska". W tym roku przyjął on nazwę "Kocham Cię, Polsko" i został połączony z uroczystymi obchodami Dnia Odzyskania Niepodległości. Podczas festiwalu wystąpiły chóry z własnym repertuarem oraz takie, które zaśpiewały wspólnie dziesięć utworów patriotycznych, historycznych, żołnierskich, harcerskich i współczesnych. Razem wystąpiło około 1200 chórzystów. Wszystkim wykonawcom towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Program "Śpiewająca Polska" funkcjonuje już od trzech lat i wspiera rozwój chórów przedszkolnych oraz szkolnych: szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W jego ramach opiekunowie mogą liczyć na dofinansowanie godzin lekcyjnych oraz opiekę metodyczną. Obecnie w ramach "Śpiewającej Polski" działa 408 szkół z całej Polski.

Podczas koncertu galowego w Filharmonii Narodowej wystąpiły chóry, które okazały się najlepsze w swoim regionie. Okręg gdański reprezentowany był przez dwa zespoły: chór LO im. A. Mickiewicza w Miastku oraz Szkolny Chór Zespołu Kształcenia i Wychowania w Pinczynie.

Szkolny Chór z Pinczyna (gm. Zblewo) istnieje od 2000 r., a w programie "Śpiewająca Polska" uczestniczy od 2006 r. Tym bardziej należy się cieszyć, że w tym roku przyszedł tak wielki sukces. Chór śpiewa nie tylko pieśni współczesne oraz patriotyczne, ale także regionalne. Występuje na uroczystościach szkolnych, gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich. Reprezentuje swoją gminę także w innych regionach Polski. Przepustką do Warszawy okazało się zdobycie w 2008 r. Złotego Dyplomu i Pucharu Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku na IV Pomorskim Przeglądzie Chórów.

W Filharmonii Narodowej...

Chórem od początku opiekuje się Wojciech Leszczyński - nauczyciel muzyki w pinczyńskiej szkole. Ponieważ w tym roku szkolnym pan Wojtek nie uczy, w jego zastępstwie dzieci do występu przygotowywał Wojciech Gdaniec. I to przygotował je doskonale! Dziewczynki w Warszawie pokazały się z jak najlepszej strony. Wiele godzin prób bardzo się opłaciło.

Przejazd do stolicy oraz nocleg musiały zorganizować oraz sfinansować szkoły, z których pochodziły chóry. Dyrektor szkoły w Pinczynie Iwona Loroch zaproponowała, że dzieci wyjeżdżające do Warszawy powinny także zwiedzić stolicę i poznać trochę jej historii. Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy oraz poszukiwania sponsorów.

I udało się. 9 listopada chórzystki wyjechały do Warszawy. Na miejscu były około 11.00 i od razu pierwszy punkt programu - zwiedzanie Zamku Królewskiego. Potem spotkanie pod Kolumną Zygmunta z przemiłym przewodnikiem, który oprowadzał dziewczyny po stolicy. Pokazał im Stare Miasto oraz Syrenkę Warszawską nad Wisłą. O 14.00 wszyscy stanęli na Placu Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza, aby oglądać Honorową Zmianę Warty. Potem spacer po Parku Łazienkowskim, zdjęcia pod pomnikiem Fryderyka Chopina, obiad, a po południu - kino trójwymiarowe ("Delfiny i rekiny").

Następnego dnia, czyli 10 listopada, zaraz po śniadaniu wszyscy pojechali do Filharmonii Narodowej. Przepiękny gmach! Po krótkiej próbie generalnej rozpoczęła się część oficjalna Festiwalu - występ wszystkich chórów. Dziesięć spośród nich śpiewało własne utwory, natomiast pozostałych dwadzieścia osiem - wspólne pieśni. Wszystkimi występami dyrygował kapelmistrz Marcin Ślązak prowadzący Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Cały występ trwał niecałe dwie godziny. Kiedy zaśpiewali wszyscy chórzyści, Filharmonia zadrżała! Wielka była siła ponad 1200 dzieciaków.

Na tym zakończyła się przygoda dzieci z Pinczyna w Warszawie. W drodze powrotnej do domu zobaczyły jeszcze Twierdzę Modlin, w której podczas II wojny światowej broniły się wojska polskie.

Dla wielu dzieci była to pierwsza wycieczka w tak odległe miejsce od domu rodzinnego i pierwsza okazja do zwiedzenia stolicy. Nie każdy może wystąpić w Filharmonii Narodowej. Rodzice z całą pewnością są bardzo dumni ze swoich pociech, a dla dziewczyn ten wyjazd był mobilizacją do tego, aby pracować nad sobą cały rok, aby podczas kolejnej edycji "Śpiewającej Polski" móc ponownie wystąpić w najpiękniejszej Filharmonii w Polsce.

Wspólny występ chórów i Reprezentacyjnej Orkiestry Wojska Polskiego.


OSOBY UCZESTNICZĄCE W KONCERCIE W WARSZAWIE W DNIACH 9.11 - 10.11.2008r.


Zalewska Dominika kl. IIA Gim., Galikowska Natalia kl. IIA Gim., Matuszek Anna kl. IIA Gim., Mróz Magdalena kl. IIA Gim., Grala Żaneta kl. IIA Gim., Jędrzejewska Izabela kl. IIIA Gim., Konkol Kamila kl. IIIA Gim., Wacholc Marta kl. IIIA Gim., Zalewska Hanna kl. IIIA Gim., Radde Agata kl. IIA Gim., Cesarz Karolina kl. VB, Cesarz Paulina kl. VIA, Trygalska Jagoda kl. VB, Lipka Magdalena kl. VA, Langmesser Emilia kl. VA, Burczyk Julia kl. IVA, Bielińska Julia kl. IIIA, Skoczek Magdalena kl. IIIA.

Opiekunowie: Wojciech Gdaniec (przygotowanie chóru, dyrygent), Teresa Krzyżyńska.

Sponsorzy wyjazdu: Wójt Gminy Zblewo, Parafia Wąglikowice - ks. D. Jereczek, Zakład DEKPOL z Pinczyna, Jan Wildman PW ZOJAX ze Zblewa, BS o/Zblewo.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy.

Tekst: Iwona Wysmułek-Śliwa

Tekst noty o chórze: Wojciech Leszczyński


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz