poniedziałek, 17 maja 2004

Jest Papież!

Figura Jana Pawła II wykonana przez starogardzianina, wykładowcę w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych Dariusza Syrkowskiego od soboty stoi przy kościele p.w. św. Mateusza w Starogardzie Gdańskim. Zanim mierząca 2,15 m postać przyjechała z Gdańska wzięła udział w sesji zdjęciowej na.... polu rzepaku pod Straszynem.
- Fotografie, które zrobiliśmy są materiałem wyjściowym do wydania pocztówek. Jestem szczęśliwy,że pomnik stoi już przy farze i znakomicie się z nią komponuje.- powiedział nam D. Syrkowski.

Podczas montażu nie obyło się bez drobnych kłopotów. Kotwy mocujące figurę okazały się trochę za długie i trzeba było je przyciąć. Kiedy akt erekcyjny miał zostać wbetonowany w cokół, Paweł Głuch, były prezydent miasta i członek grupy inicjatywnej budowy figury musiał pojechać do domu po... butelkę, żeby dokument zabezpieczyć.Podczas montażu figury padał dokuczliwy deszcz. Dariusz Syrkowski, autor rzeźby, z Pawłem Głuchem, Grażyną Hoppe. Ewą Gracz i Stanisławem Kubkowskim nadzorowali prace do ostatniej łopaty betonu.

Początek oficjalnych uroczystości zaplanowano na wtorek, 18 maja, w dniu 84 urodzin Papieża o godz. 17. Odbędą się one na placu przy kościele św. Mateusza. Po akcie poświęcenia figury starogardzcy artyści recytować będą i śpiewać utwory Karola Wojtyły. Natomiast o godz. 18 w kościele farnym odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojca Świętego pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi.

Można jeszcze wesprzeć finansowo budowę pomnika, wpłacając pieniądze na użyczone grupie inicjatywnej budowy figury Ojca Świętego konto Stowarzyszenia Rada do Spraw Rodziny w Starogardzie w
Nordea BP SA,
nr 46 1440 1068 0000 0000 0297 0805,
z dopiskiem "Figura Ojca Świętego".

(jotes)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz