wtorek, 18 maja 2004

Kościół w Czarnymlesie - duma parafii

Parafia św. Andrzeja Apostoła może być dumna ze swojego kościoła w Czarnymlesie.Kościół jest odnowiony. Cieszy oko jasny, ciepły kolor tynku. Gdzieniegdzie wystają z niego wielkie kamienie. Sympatyczny kontrast. - Świątynia parafialna jest symbolem naszego duchowego budowania i miejscem naszego spotkania z Bogiem. Jest także pomnikiem kultury - mówi ks. proboszcz Piotr Wilkowski, cytując słowa ks. biskupa Jana Bernarda Szlagi.

Kościół w Czarnymlesie jest takim pomnikiem, w dodatku wspaniale utrzymanym. Kościół wybudowali Krzyżacy w XIV w., ale po gotyku został tylko fragment i podpiwniczenie. W XVII w. został przebudowywany. W 1924 r. prędko go odbudowano po pożarze. W świątyni mieszają się style - gotyk, barok i renesans. Wygląd obecny ma od czerwca 2002 r. Renowację rozpoczęto w 2000 r.


W 2001 r. położono dachówkę. W 2002 r. zajęto się tynkiem, który był szary i w wielu miejscach pulstrował. Wszystko zostało zbite aż do cegły, a w dolnych partiach do potężnych kamieni. - Najprościej byłoby ochlapać ściany tynkiem, lecz ja chciałem wyeksponować kamienie - mówi ks. proboszcz. - Chciałem w ten sposób pokazać ludziom, co i jak robili ich przodkowie. Konserwator zabytków był zszokowany, że nasi robotnicy potrafili tak pięknie się za to zebrać. Parafianie pomagają przy renowacji kościoła, bo mają świadomość, że to jest ich. To też jest pewnego rodzaju świadectwo wiary.Po otynkowaniu kościoła przyszedł czas na wyłożenie ganku granitową kostką (polbruk dla księdza jest zbyt "cukierkowy") i na ogrodzenie.
Kościół w Czarnymlesie wygląda pięknie. Zatrzymuje się tu wiele samochodów z obcymi rejestracjami. Przejezdni robią zdjęcia.

Opracowano na podstawie artykułu w Tygodniku "Kociewiak" - środowe wydanie "Dziennika Bałtyckiego"

Foto:
Kościół od strony bramy wejściowej, od południa i północy. Na jednym ze zdjęć piątek AD 2004 w tym dniu wokół kościoła trwały wytężone prace porzadkujące.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz