piątek, 29 października 2004

Ciągle huśtawka

Wydawało się, że po wejściu do Unii rolnicy będą wreszcie wiedzieli, na czym stoją. Ale ciągle tak nie jest. - Tak bardzo czekamy na stabilność cen, produkcji. Bez tego nie można niczego zaplanować - mówi Krzysztof Kamiński

Ciągle huśtawka

Brązowy Krzyż Zasługi za całokształt swojej pracy społecznej 6 października podczas uroczystości z okazji Jesieni Kaszubskiej w Lubaniu otrzymała sołtys Kamionki Bożena Kamińska. Przez długi czas sprawowała funkcję skarbnika w Kole Gospodyń Wiejskich, tę samą funkcję pełniła w Ochotniczej Straży Pożarnej, była też prezesem Kółka Rolniczego, a od 6 lat, już drugą kadencję, jest sołtysem wsi.

Pani Bożena wraz z mężem Krzysztofem gospodarują na gospodarstwie rolnym odziedziczonym w 1988 roku po Eugenii i Henryku Kamińskich i na tym co dokupili (w 1988 r. wynosiło ono 11 ha, a dziś 28). Pani Bożena jest z wykształcenia ekonomistką, pan Krzysztof technikiem - rolnikiem. Można rzec, że wzajemnie się uzupełniają. Specjalizują się w hodowli trzody chlewnej, w tzw. cyklu zamkniętym, czyli od prosiaka do tucznika. Ponieważ w gospodarstwie znajduje się sporo łąk, hodują też bydło mięsne. Pasze produkują sami, dokupują jedynie komponenty.
- W tej chwili jako tako nam idzie. Oby tylko nie było gorzej. Ta ciągła huśtawka cenowa nas irytuje. Tak bardzo czekamy na stabilność cen, produkcji. Tylko wtedy będziemy mogli planować rozwój naszego gospodarstwa i wszystkiego innego - mówi pan Krzysztof.
W gospodarstwie Kamińskich trwają przygotowania "unijne". - Opryskiwacz i szambo są już dostosowane do wymogów. Czeka nas jeszcze płyta obornikowa. Planujemy też wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków - dopowiada pani Bożena.
Kamińscy są rodzicami dwojga dzieci. Syn Michał studiuje zarządzanie jakością na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, córka Martyna jest uczennicą klasy V szkoły podstawowej. Rodzice mają nadzieję, że jedno z nich przejmie gospodarstwo, jak zrobił to pan Krzysztof.

Na podstawie Tygodnika Kociewiak srodowe wydanie Dziennika Bałtyckiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz