poniedziałek, 21 kwietnia 2008

E-edukacja w Kościelnej Jani

Internet dla wszystkich
W Kościelnej Jani udało się zlokalizować internetowe Centrum Kształcenia na odległość. Jest to jedno z 256 takich Centrów w Polsce. Teraz każdy mieszkaniec gminy Smętowo może bezpłatnie korzystać z możliwości edukacyjnych, jakie stwarza internet. Ogromnym ułatwieniem dostępu do dobrodziejstw internetowych jest to, że Centrum pracuje przez 7 dni w tygodniu, czyli także w soboty i niedziele.

Każdy mieszkaniec, bez względu na wiek i poziom wykształcenia, może korzystać z zasobów Centrum Kształcenia, co szczególnie jest dużym ułatwieniem dla osób, które nie mają dostępu do sieci Internet, a są zainteresowane zdobywaniem i uzupełnianiem swojej wiedzy. W Centrum zatrudnionych zostało dwóch pracowników, którzy są odpowiedzialni za udzielanie kompleksowej pomocy dla korzystających z Centrum.

Mądra decyzja gminy
W czerwcu ubiegłego roku Gmina Smętowo Graniczne podjęła decyzję o przystąpieniu do udziału w projekcie pod nazwą "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich". Pomysłodawcą i realizatorem tego przedsięwzięcia jest Fundacja Regionalnej Agencji Promocji Zatrudnienia z Dąbrowy Górniczej, natomiast partnerem projektu jest Przedsiębiorstwo Telekomunikacyjne OPTOLAND S.A., które jest odpowiedzialne za kwestie techniczne projektu.

Realizacja była możliwa dzięki pozyskanym przez Fundację środkom z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z budżetu państwa.
Głównym celem projektu było utworzenie 256 Centrów Kształcenia na odległość na wsiach, a w rezultacie zapewnienie mieszkańcom terenów wiejskich możliwości kształcenia ustawicznego w formie on-line.

Na terenie gminy Smętowo takie centrum zostało utworzone w miejscowości Kościelna Jania w budynku szkoły podstawowej. Jest to placówka o charakterze oświatowym, która została wyposażona w sprzęt komputerowy z oprogramowaniem (10 stanowisk roboczych + 1 stanowisko serwerowe dla pracownika obsługi) oraz szerokopasmowy dostęp do Internetu.

Co można zyskać korzystając z zasobów Centrum? Przede wszystkim poszerzyć własną wiedzę i zdobyć nowe umiejętności. Może to następować poprzez korzystanie ze stworzonej na potrzeby projektu platformy e-edukacyjnej, biblioteczki multimedialnej, czyli komputerowych programów edukacyjnych, a także poprzez wyszukiwanie w sieci Internet interesujących danych, informacji, publikacji itp.

Internetowe szkolenia i biblioteka
Na chwilę obecną w ramach platformy e-learningowej dostępne są następujące szkolenia:
■ ABC PRZEDSIĘBIORCZOŚCI
■ BIZNES PLAN
■ SPOSOBY EFEKTYWNEGO POSZUKIWANIA PRACY
■ OBSŁUGA PROGRAMU MS WORD
■ OBSŁUGA PROGRAMU MS EXCEL
■ OBSŁUGA INTERNETU I POCZTY ELEKTRONICZNEJ
■ JĘZYK ANGIELSKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH
■ JĘZYK ANGIELSKI DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH
■ JĘZYK NIEMIECKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH
■ JĘZYK NIEMIECKI DLA ŚREDNIOZAAWANSOWANYCH

Biblioteczka multimedialna zawiera następujące programy wspomagające kształcenie:
► ATLAS ŚWIATA
► ATLAS HISTORYCZNY
► ENCYKLOPEDIA PWN 2008
► SŁOWNIK POLSKO - ANGIELSKI
► SŁOWNIK POLSKO - ROSYJSKI
► SŁOWNIK POLSKO - NIEMIECKI
► SŁOWNIK POLSKO - HISZPAŃSKI
► SZKOLNY SŁOWNIK JĘZYKA POLSKIEGO
Wszelkie dostępne szkolenia są całkowicie bezpłatne, a każdy uczestnik otrzymuje certyfikat jego ukończenia.

E-learning dla każdego
Nauka przez Internet posiada wiele zalet, przede wszystkim oszczędzamy czas i pieniądze, każdy uczy się we własnym tempie i w dowolnym czasie, istnieje możliwość prezentacji materiałów multimedialnych, które wzbogacają procesy uczenia, rozwijamy samodyscyplinę i kreatywność, dzięki e-edukacji podnosimy poziom znajomości technologii informatycznych - umiejętności bardzo cennych na obecnym rynku pracy.

Oczywiście zalet tych można wskazać znacznie więcej, jednak niezaprzeczalne jest stwierdzenie, że e-learning to nowe narzędzie w edukacji, które z całą pewnością ma przyszłość i będzie wykorzystywane na szeroką skalę.
Dodatkowo "Wioska Internetowa" jest wyposażona w urządzenie wielofunkcyjne umożliwiające drukowanie, skanowanie i wykonywanie kopii dokumentów.

W związku z utworzeniem Centrum Kształcenia w Kościelnej Jani siedem osób z gminy Smętowo uczestniczyło w konferencji promującej ów projekt. Wśród osób zaproszonych przez Fundację był przedstawiciel Rady Gminy, prezes organizacji pozarządowej, nauczyciel, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej, Kierownik Administracji Oświaty i Wychowania, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury, a także przedstawiciel Urzędu Gminy. Celem tej konferencji, która odbyła się w Pucku w dniach od 11 - 12 marca br., była prezentacja projektu "Wioska internetowa - kształcenie na odległość na terenach wiejskich".

Centrum Kształcenia w Kościelnej Jani jest czynne 7 dni w tygodniu:
Poniedziałek - piątek w godz. 11 00 - 19 00
Sobota - niedziela w godz. 13 00 - 17 00

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, nie tylko młodzież, ale także osoby dorosłe, które chcą nabyć nowe umiejętności.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy centrum pod numerem telefonu 018 353 39 03.

Tekst i Foto: Marlena Laskowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz