środa, 16 kwietnia 2008

Otwarcie skrzydła szkoły w Pinczynie

PINCZYN, GM. ZBLEWO. 10 kwietnia 2008... To dla tutejszej szkoły i miejscowości wielka data. W tym dniu otwarto nowe skrzydło z 5 salami lekcyjnymi i biblioteką.

Najpierw nabożeństwo, koncelebrowane przez proboszcza parafii pw. Św. Elżbiety Mieczysława Bizuonia i ks. Prałata Konrada Baumgardta. Potem już w szkole...
Gości w drzwiach wita szpaler młodzieży ubranej w kociewskie stroje (w sumie nosi je tego dnia "ze 40 osób, a może i więcej"). Na jeszcze wolnych krzesłach dla ważnych osób - okolicznościowe pismo o szkole (jest już na stronie www.zblewo.kociewiacy.pl w formacie PDF).

I się zaczyna - uroczysta akademia. W sali gimnastycznej. Prowadzą ją - również w kociewskich strojach - Asia i Gabrysia.

Wśród gości miedzy innymi kurator pomorski oświaty Zdzisław Szudrowicz, starosta Leszek Burczyk, dyrektor Delegatury Kuratorium w Tczewie Stanisław Sumowski.

Śpiewają pinczyńskie "Brzady" (owoce). Jest kolorowo (kolory... jarzębinowe) i dynamicznie.

Po nich zaczynają się przemówienia. Mówi dyrektor Iwona Loroch. O spełnionych marzeniach - nowych salach lekcyjnych. I dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do rozbudowy obiektu, który choć został zbudowany niespełna pół wieku temu, już od dawna pękał w szwach. Dość powiedzieć, że na początku uczyło się w niej 200 uczniów, a obecnie jest ich dwa razy więcej. I wspaniale, że władze samorządowe poprzedniej i obecnej kadencji podejmowały odważne decyzje co do tej dobudowy. A firmy Tamur i Melbet prędko realizowały to dzieło.

Kurator. W tym miejscu, dziś jakże pełnym optymizmu, chyba swoim optymizmem przebija wszystkich. Wyraża nadzieję, że za 5 lat będzie podobne spotkanie. Bo odnosi wrażenie, że szkoła w stosunku do liczby uczniów jest jeszcze za mała. No i nie ma porządnej sali gimnastycznej.

Nie tak jednak prędko. Wójt Krzysztof Trawicki mówi, że przedstawi Radzie Gminy propozycję termomodernizacji szkoły (nowa kotłownia, ocieplenie budynków, nowe tynki - to 2 miliony złotych). Po chwili zauważa, że ta szkoła nie tylko edukuje, ale i promieniuje na całą miejscowość oraz reprezentuje gminę w kraju... To prawda. Przecież świetne "Brzady" występowały w zaprzyjaźnionej z gminą Zblewo gminie Łapsze Niżne.

Starosta Leszek Burczyk konstatuje, że szkoły w gminie Zblewo wyróżniają się w powiecie (Bytonia, Borzechowo, Kleszczewo i teraz Pinczyn).

Po przemówieniach prezentacja mulitmedialna "Historia szkoły zatrzymana w kadrze". Pojawiają się obrazy z jej otwarcia i rozmaitych uroczystości (np. zbiórka na odbudowę Zamku Królewskiego, akcje ZHP, konkursy, pochody pierwszomajowe - na marginesie: widać, że najwięcej dokumentów z okresu PRL-u znajduje się właśnie w szkołach). A historia najnowsza? Słynna izba regionalna, zespoły: teatralny i taneczny oraz drużyna piłkarek nożnych. To tylko ułamek tego, czym szkoła może się pochwalić.

Przed zwiedzaniem sali jeszcze inscenizacja fragmentów "Wesela kociewskiego" ks. Bernarda Sychty. Przed samym spektaklem nerwowe oczekiwanie aktorów. Teraz ci w kociewskich strojach są prawie wszędzie - "Brzady" na scenie, aktorzy w korytarzu. Robi się coraz bardziej "po kociewsku". Po chwili juz grają... W partiach tanecznych i muzycznych wszystko staje się jeszcze bardziej dynamiczne. Niektóre ze scenek wywołują bardzo żywą reakcje widowni. Niektórzy, strasznie zaciekawieni, wstają, zasłaniając widok innym. Ale o tym niech powiedzą zdjęcia.

Po spektaklu aktorzy prowadzą do nowych pomieszczeń. Jeszcze poświęcenie i przecięcie wstęgi. I jesteśmy w salach, gdzie czekają na nas różne ekspozycje, m.in.,. stare książki i zeszyty oraz najcenniejszy dla Teresy Krzyżyńskiej - autorki monografii na temat Zblewa, plakat z 1935 r., informujący, że "Ilustrowany Kurjer Pomorski" zostanie zastąpiony przez "Dzień Kociewski"... Bardzo ciekawe.

I na zakończenie obiad. Oczywiście też kociewski. Rosół z kokoszki z kluskami po kociewsku, rolady rantowe zes szpekiem, świnskie mianso zes śliwkami i sosam zes chrzanu, szmurowane mianso guły wew sosie żurawinowym i inne.

Pytam: Kto to wszystko zrobił? Kto się zasłużył w tym wielkim spektaklu? Padają nazwiska i nagle... stop. Nie, niech pan nie wymienia. Zrobili wszyscy. Tak będzie najlepiej. Bo przecież szkoła to dzieło zbiorowe.

Tadeusz Majewski - Polska Dziennik Bałtycki, Wirtualne Kociewie

Szkoła w Pinczynie - kalendarium

- 1816 - w Pinczynie powstaje jednoklasowa szkoła elementarna.

- 1906 - 1907 - strajk szkolny przeciwko germanizacji w szkole.

- 1920 - organizacja polskiej szkoły (kierownik - Władysław Orlikowski, trzy nauczycielki).

1928 - uczęszcza już 174 uczniów.

- Od 1930/31 - szkoła ma już program szkoły pięcioklasowej.

- 1939 - w Szpęgwsku zostają zamordowani nauczyciele Paweł Piekarski i Franciszek Wyżlic.

- 23.03.1945 r. - wznowienie nauki w szkole (kierownik - Wiktor Kuropatwa, 212 uczniów).

- 1947 - 1949 - przy szkole działa Wieczorowe Gimnazjum dla Dorosłych (49 uczniów uzyskuje tzw. "małą" maturę; powstaje pierwsza w województwie Szkoła Przysposobienia Rolniczego).

- 1957 r. powstaje pierwszy w powiecie Uniwersytet Powszechny Towarzystwa Wiedzy Powszechnej.

- 1968/69 - w 6 pomieszczeniach dwóch budynków mieści się 12 oddziałów (na jeden oddział przypada 53 uczniów).

- 16.10.1968 r. - początek budowy nowej szkoły.
- 22 lipca 1969 r. - nowa szkoła zostaje oddana do użytku (otrzymuje imię Bohaterów Westerplatte).

- 1999/2000 - po wprowadzeniu reformy zostaje powołany Zespół Kształcenia i Wychowania, w skład którego wchodzą: Publiczne Przedszkole w Pinczynie, Publiczna Szkoła Podstawowa, Publiczne Gimnazjum.Szpaler w strojach ludowych niecierpliwie czekał przy drzwiach. Wreszcie się doczekał... Oto wchodzi "boss" gminy Krzysztof Trawicki. I zostaje gościnnie "porwany"... Fot. Tadeusz Majewski


Tu dopiero jest Kociewie... Czterdzieści strojów. Hmm, stroje... Ciekawe, czy ta piękna Kociewianeczka poszłaby w tak ubrana "na miasto"... Fot. Tadeusz Majewski


Jeszcze oczekiwanie. W sektorze VIP-ów między innymi radni, pracownicy urzędu i sołtysi. Fot. Tadeusz Majewski


Świetny zespół "Brzady", którego opiekunem jest Wojciech Leszczyński, w bardzo dynamicznym występie. Fot. Tadeusz Majewski


Przemowy... Dla dyrektor Iwony Loroch tego dnia spełniły się marzenia o większej szkole. Jakie będzie następne? Oczywiście sportowa hala... Fot. Tadeusz Majewski


Za chwilę spektakl... Maszki niecierpliwią się na korytarzu. Dochodzi nawet do rękoczynów... Fot Tadeusz Majewski


Rozpoczyna się "Wesele kociewskie"... Proszę zwrócić uwagę na świetną scenografię. Fot. Tadeusz Majewski


Wesele. Przy kociewskim stole... Trochę tu nie pasują mikrofony. Fot. Tadeusz Majewski


Jeszcze jest statycznie i uroczyście. Jak to na początku każdego wesela. Fot. Tadeusz Majewski


Pora na oczepiny... Fot. Tadeusz Majewski
Czy pan młody rozpozna nóżkę panny młodej? ...Rozpoznał... Ależ emocje... Niektórzy aż wstawali. Fot. Tadeusz Majewski


Wszystko, co nowe, musi być pobłogosławione i poświęcone... Ks. proboszcz Mieczysław Bizoń rozpoczyna święcenie nowego skrzydła szkoły. Fot. Tadeusz Majewski


Pierwszy do przecięcia wstęgi podchodzi kurator.... Fot. Tadeusz MajewskiPo kuratorze nim pani dyrektor. Fot. Tadeusz Majewski


Sale są piękne. Świetnie dobrana kolorystyka, równiutkie podłogi... Widać, że to dziecko już chce się tu uczyć. Pierwsza lekcja? O kuronie... Fot. Tadeusz Majewski


Rarytas Teresy Krzyżyńskiej. Plakat obwieszczający, że z dniem 1 listopada będzie wychodziło pismo "Dzień Kociewski"... Muszę pojechać do biblioteki w Toruniu i sprawdzić, czy takie pismo wychodziło, czy skończyło się na plakacie. Fot. Tadeusz Majewski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz