środa, 2 kwietnia 2008

Fotowspomnienia po Kiermaszu Stroików

Kiermasz |Stroików i Potraw Wielkanocnych odbył się 16 marca. Cieszył się wielkim zainteresowaniem, co widać na zdjęciach, które są swoistą fotokroniką imprezy. A ile w tych pracach - stroikach, palmach i innych - widać fantazji i zdolności twórczych...Pierwszy Kiermasz Stroików i Potraw Wielkanocnych Gminy Smętowo

W niedzielę palmowa odbył się I Kiermasz Stroików i Potraw Wielkanocnych Gminy Smętowo Graniczne zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Smętowie.
Do współpracy zachęcono także opiekunów świetlic wiejskich wspólnie ze swoimi podopiecznymi. Duży wkład w przygotowanie wniosły panie z Kół Gospodyń Wiejskich działające na terenie gminy, które na tą okazję przygotowały mnóstwo smacznych potraw wielkanocnych w formie poczęstunku.

Na zaproszenie organizatorów zjawiła się również pani Wójt Gminy Smętowo Gr., która zarazem wcieliła się w rolę przewodniczącej Komisji Konkursowej oceniającej prace wykonane specjalnie na ten Kiermasz.

W Kiermaszu oprócz wspomnianych świetlic i KGW jako wystawcy uczestniczyli także: Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lalkowach, szkoła z Kościelnej Jani, Kamionki oraz Kopytkowa. Wystawcy zachęcali do zakupu oferowanych własnoręcznie wykonanych produktów, pisanek, stroików i ozdób wielkanocnych oraz kartek okolicznościowych. Wszystkie rękodzieła zostały przygotowane z niezwykłą starannością.

Pierwsza tego typu impreza w naszej gminie cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Sala główna GOKSiR była wypełniona po brzegi. Dodatkowym atutem było zapewnienie autokaru na imprezę, który przywiózł zainteresowanych z całej gminy, a po imprezie odwiózł na miejsce zamieszkania.

Kiermasz poprzez prezentację plastyki obrzędowej oraz wyrobów rękodzieła był również doskonałą okazją na przybliżenie dawnych tradycji i zwyczajów ludowych związanych z okresem Wielkanocy. Dzieci ze świetlic recytowały wiersze o tematyce wielkanocnej, świetlica w Lalkowach zaprezentowała przybyłym gościom tekst o tradycjach wielkanocnych oraz wiersze kociewskie. Nowo powstały zespół muzyczny pod kierownictwem pani Pauliny Rękiewicz uświetnił imprezę występem muzycznym piosenek religijnych.

Głównym punktem imprezy było przedstawienie wyników konkursów, które ogłosili organizatorzy kilka tygodni wcześniej: konkurs zbiorowy na najciekawszą Palmę Wielkanocną, konkurs indywidualny pod tą samą nazwą oraz konkurs plastyczny "Świat pisanek kolorowych" dowolną techniką. Powołana komisja konkursowa w czasie imprezy oceniała wspaniale prezentujące się palmy i prace plastyczne rozmieszczone na głównej sali.

Do konkursu grupowego na najciekawszą Palmę Wielkanocną stanęło 6 świetlic, 3 wspomniane szkoły oraz WTZ. Skład jury stanowili: Przewodnicząca - Wójt Gminy Smętowo - Zofia Kirszenstein, Bożena Mirota, Bożena Langowska, Alicja Went, Paulina Rękiewicz, Marlena Laskowska, Mariola Jeziorska, Michał Chrzanowski i Karol Nowakowski. Komisja była zgodna co do jednego - wszystkie palmy były niezwykle piękne, wykonane z najwyższą starannością, co bardzo utrudniało wybór tych najładniejszych.

Jednak po długich naradach wybrano najlepsze prace. Wyniki przedstawiła p. Wójt, która również wręczyła nagrody zwycięzcom. Pierwsze miejsce otrzymały WTZ Lalkowy, drugie przypadło świetlicy w Leśnej Jani, a trzecie miejsce świetlicy w Rynkówce.
Poniżej przedstawiamy wyniki wszystkich ogłoszonych konkursów.

Konkurs zbiorowy na najciekawszą palmę wielkanocną:
1. Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lalkowach - opiekun Urszula Zawadzińska
2. Świetlica w Leśnej Jani - opiekun Beata Muszyńska
3. Świetlica w Rynkówce - opiekun Zofia Balewska
Wyróżnienie: PSP Kościelna Jania
Wyróżnienie: Świetlica w Lalkowach
Konkurs indywidualny na najciekawszą palmę wielkanocną:
1. Jolanta Muszyńska - Kopytkowo
2. Michał Kotłowski - Kamionka
3. Przemysław i Emila Gering - Bobrowiec
Wyróżnienie: Angelika Kłos - Smętowo Graniczne
Wyróżnienie: Karolina Kotłowska - Kamionka
Konkurs plastyczny pn. "Świat pisanek kolorowych":
1. Jagoda Góżyńska - Kopytkowo
2. Marta Moczyńska - Kopytkowo
3. Michał Kotłowski - Kamionka
Wyróżnienie: Kamila Kotowska - Kamionka
Wyróżnienie: Karolina Barabaś - Smętówko

Ponadto za udział w konkursie plastycznym wszystkie dzieci otrzymały symboliczną czekoladę, a świetlice i szkoły, odebrane słodkości przekażą osobom, które pomagały w tworzeniu palm.
Tego typu przedsięwzięcia są doskonałą okazją do integracji lokalnego środowiska. Wspaniale prezentują zdolności artystyczne starszych i tych najmłodszych mieszkańców gminy, które odpowiednio pokierowane przez swych opiekunów mogą rozwijać swoje twórcze talenty. Natomiast nasze regionalne tradycje stają się żywą i integralną częścią naszej kultury, a nie tylko muzealnym eksponatem.

Na koniec Kiermaszu mogliśmy usłyszeć najserdeczniejsze życzenia na okres Świąt, które złożyli wszystkim uczestnikom Kiermaszu: pani Wójt Gminy Smętowo Gr. oraz dzieci ze świetlic wiejskich. Biorącym udział w imprezie należą się ogromne podziękowania za wkład jaki włożyły
w przygotowanie Kiermaszu.

Szczególne podziękowania kierujemy do opiekunów świetlic wiejskich, sołtysów gminy Smętowo, paniom z KGW z terenu gminy, WTZ z Lalkowy, Dyrekcji szkół z Kopytkowa, Kamionki i Kościelnej Jani, zespołowi muzycznemu w Smętowie, członkom komisji konkursowej oraz wszystkim dzieciom za udział i zaangażowanie. Po tak udanym debiucie jest szansa, że Kiermasz na stałe wpisze się w roczny kalendarz imprez cyklicznych GOKSiR i gminy Smętowo.
Przygotowali:
Mariola Jeziorska
Karol Nowakowski
Foto:
Izabela Muszyńska
Marzena Chyła
Michał Chrzanowski
Martyna Bartoszek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz