wtorek, 7 października 2008

Po remoncie. Nowa jakość w PSP nr 2

W tym roku miejska inauguracja roku szkolnego odbyła się w świeżo wyremontowanej Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Starogardzie. Relację z tej uroczystości zamieściliśmy w 36. numerze "Gazety Kociewskiej" z tego roku. Tym razem poszliśmy odwiedzić dyrektor Mariolę Ałtyn i zobaczyć, jak po ponad trzech tygodniach funkcjonowania w nowych warunkach wygląda dzień powszedni w szkole.
Pierwsze wrażenie

Wchodząc do budynku od razu widać, że był tu przeprowadzony gruntowny remont. Czyste ściany, nowe podłogi, drzwi, okna. Czuć "świeżość". Ta najstarsza starogardzka szkoła liczy ponad 112 lat i w końcu doczekała się kapitalnego remontu. Najstarsza i najmniejsza. Uczy się w niej 280 uczniów w 15 zespołach klasowych. Jej "moce przerobowe" są jednak większe - mogłaby przyjąć aż 500 dzieci. Pani dyrektor liczy najbardziej na pierwsze klasy. Teraz, kiedy jest to jakby nowy obiekt, pojawiła się szansa, że więcej rodziców zdecyduje się posyłać do niej swoje pociechy. Nie będą już, jak było dotychczas, przechodzić do szkół z innych rejonów.Bogata oferta

Aby jak najwięcej dzieci do niej chodziło, nie wystarczy tylko odnowienie budynku. Trzeba zaoferować im ciekawą ofertę edukacyjną. Nie tylko w ramach normalnych zajęć lekcyjnych. W szkole działa wiele kółek zainteresowań, które spełniają tę rolę.

Dużym zainteresowaniem cieszy się kółko sportowe, które prowadzą nauczyciele wychowania fizycznego, między innymi Wojciech Myszk. Ponieważ szkoła nie posiada własnej sportowej sali, korzysta z nowoczesnej hali OSiR-u. W zależności od pory roku i zainteresowań młodzieży grają w piłkę, tenisa stołowego czy też inne gry, jak również gimnastykują się i uprawiają lekkoatletykę.

Pod kierunkiem pani Sławomiry Głodek prężnie działa kółko dziennikarskie. Na tych zajęciach powstaje szkolna gazetka "Słoneczko Dwójki". Poza gazetką uczniowie przygotowują także różnego rodzaju prezentacje. Ostatnio uczniowie klas szóstych przygotowali prezentację podsumowującą to, co działo się w szkole przez 6 lat, kiedy się tu uczyli. Inna interesująca prezentacja została poświęcona bezpieczeństwu w szkole.

Nauczycielka języka polskiego Danuta Kaczyńska prowadzi szkolną grupę teatralną. W większości na te zajęcia uczęszczają uczniowie klas piątych. Grupa nazywa się "Pacynki" i liczy 14 osób. Poza szkołą bierze udział w organizowanych przez Starogardzkie Centrum Kultury "Szrankach Teatralnych". W powiatowych eliminacjach do konkursu "Niebieskie Tarcze" podopieczni pani Danuty zajęli w 2008 roku pierwsze miejsce i reprezentowali nasz powiat w województwie. Za przedstawienie "Czarna dziura" otrzymali wyróżnienie (ściśle mówiąc za wartości moralne, które niosło). W ramach projektu "Czarna dziura" udało im się zdobyć pieniądze. Zakupili za nie do szkoły kamerę i oświetlenie sceny.


Centrum Informacji Multimedialnej

Uczniowie mogą też rozwijać swoje zainteresowania w ramach kółek: matematycznego, historycznego, a także informatycznego.

Co do tego ostatniego - szkoła posiada 3 nowoczesne pracownie komputerowe z około 30 stanowiskami. Pracowniami i dziećmi z nich korzystającymi opiekują się nauczyciele informatyki: Sławomira Głodek, Hanna Wróbel i Maciej Laska. Na zajęcia kółka informatycznego uczęszczają już uczniowie klas pierwszych. I właśnie na informatykę szkoła chce położyć szczególny nacisk.

W bibliotece znajduje się też Centrum Informacji Multimedialnej. Są to cztery stanowiska komputerowe z oprogramowaniem, z których mogą korzystać w dowolnej chwili wszyscy zainteresowani. Na stanowiskach jest zainstalowana między innymi Multimedialna Encyklopedia PWN.

Barbara Gałkowska, która jest tu bibliotekarzem i nauczycielem informacji medialnej oraz opiekunem Centrum Informacji Multimedialnej, pokazuje archiwalne numery szkolnej gazetki "Słoneczko Dwójki". Mówi, że z biblioteki korzysta bardzo wielu uczniów. Do wyjątków należą ci, którzy tu nie przychodzą. A jest w czym wybierać. Ponad 7000 pozycji: książek, kaset magnetofonowych, VHS, płyt CD i DVD, czasopism. Tak liczną frekwencję zapewnia to, mówi pani Barbara, że dzieci mają swobodny dostęp do półek. Dzięki temu dokonują samodzielnych wyborów. Zdarza się, że młodszym pomagają w tym rodzice, którzy również tu przychodzą. Działa też klub czytelniczy. W ramach klubu dzieci pomagają obsługiwać bibliotekę. Porządkują księgozbiory, pomagają wypożyczać książki, pilnują porządku itp. W bibliotece organizuje się bardzo dużo różnych konkursów, imprez, jak np. Pasowanie na Czytelnika, Tydzień Regionalny, Dni Książki. Zorganizowano także wycieczki do introligatorni czy na komendę policji.


Miła atmosfera


Nie mogłoby także w takiej szkole zabraknąć kółka plastycznego. Prowadzi je Barbara Wdziękońska. Prace plastyczne, które tu powstają, biorą udział w wielu konkursach i wystawach.

W szkole jest pedagog, logopeda, dwa razy w tygodniu przyjmuje higienistka. Prowadzi się też zajęcia terapii. Gdy któreś z dzieci ma problemy z nauką, może korzystać z zajęć wyrównawczych. Raz w miesiącu są też prowadzone konsultacje dla rodziców.

Szkolna stołówka codziennie wydaje 130 bułek na śniadanie i około 100 obiadów.

Zajęcia, jak w prawie każdej szkole, zaczynają się tu o godzinie 8 i kończą po 15, ale do tej godziny w szkole pozostają tylko uczniowie najstarszych klas.

W szkole panuje bardzo miła atmosfera, co podkreśla pani dyrektor. Nauczyciele tworzą zgrany zespół. Wie, co mówi, bo dyrektorem tej placówki jest od 1994 roku. Wcześniej również tu pracowała przez pięć lat jako zwykły nauczyciel. Do tej pory uczy klasy I - III (nauczanie początkowe).


Na zakończenie nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć pani dyrektor, aby w kolejnych latach miała jak najwięcej uczniów i sukcesów w ich edukacji i wychowaniu. I żeby rodzice byli pewni, że ich pociechy są pod dobrą opieką.

tekst i zdjęcia: Krzysztof Kłos


Zdjęcia

psp_02 - Barbara Gałkowska, bibliotekarz, nauczyciel i opiekunka Centrum Informacji Multimedialnej w jednej osobie.


Dzieci podczas przerwy.


Dyrektor Mariola Ałtyn jak zwykle uśmiechnięta.


Danuta Kaczyńska na co dzień uczy języka polskiego, a ze swoją grupą teatralną "Pacynki" w ciągu roku przygotowuje dwa przedstawienia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz