czwartek, 9 października 2008

W Gdańsku otwarto wystawę "Anioły i wieńce dożynkowe z Kociewia"

W Galerii Mariackiej w Gdańsku otwarto wystawę pt.: "Anioły i wieńce dożynkowe z Kociewia". Organizatorką wystawy jest już od wielu lat pani Danuta Farysej działająca pod patronatem Starogardzkich Szkół Autonomicznych.
- Na wystawie można obejrzeć wybrane prace zgłoszone do czwartego Kociewskiego Konkursu pod nazwą "Anioł" - wyjaśnia pani Danuta. - Całość wzbogacają przepiękne wieńce dożynkowe, które przywieźliśmy z różnych zakątków Kociewia oraz wystawa zdjęć o tematyce dożynkowej autorstwa kociewskiego artysty i fotografika, Lecha Zdrojewskiego. Jeden z głównych tematów wystawy to anioły. Anioły malowane dłutem, pędzlem i piórem. Wystawa ma na celu promocję naszego regionu głównie wśród Gdańszczan ale także wśród gości z innych części kraju a nawet z zagranicy odwiedzających Gdańsk.Już w piątek (26.09.2008) podczas ostatnich prac organizacyjnych przed oficjalnym otwarciem wystawa cieszyła się wielkim zainteresowaniem przechodniów. Muszę powiedzieć, że zgranie wszystkiego w czasie i załatwienie odpowiednich zezwoleń wymagało sporo wysiłku ale wszystko poszło zgodnie z planem i cztery samochody ciężarowe przybyłe z różnych stron Kociewia na czas zdążyły dostarczyć prezentowane eksponaty do Galerii Mariackiej. Na wystawie można także podziwiać oryginalne sprzęty rolnicze związane ze żniwami. Między innymi misę do wyrabiania ciasta chlebowego. Specjalnie na wystawę został także upieczony tradycyjny bochen chleba, który także można podziwiać wśród dekoracji dożynkowych. Niewątpliwie ciekawy dodatek stanowią także tzw. batiki. Jest to żmudna, pracochłonna, indyjska technika malarska polegająca na pokrywaniu płótna lub jedwabiu woskiem. Prezentowane na wystawie batiki przedstawiają oczywiście anioły a ich autorami są uczestnicy terapii zajęciowej w Tczewie. Jako inną ciekawostkę mogę wymienić iż najmniejszy anioł na wystawie ma 22 cm wzrostu i jest to dzieło początkującego twórcy z Barłożna, Wojciecha Lidzbarskiego. Największe anioły mają aż po 3 metry wysokości i jest ich aż 6 a ich autorami są mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Rokocinie. Na wystawie można podziwiać nawet anioły z chleba. Tegoroczna wystawa dedykowana jest niedawno zmarłemu, cenionemu artyście rzeźbiarzowi, panu Zygmuntowi Bukowskiemu, który ukochał Kociewie ponad wszystko...

Wystawa potrwa jeszcze przez 2 tygodnie. Zachęcamy do jej odwiedzenia podczas pobytu w Gdańsku.
Patronat nad wystawą pełnią: Biskup Diecezji Pelplińskiej, ks. prof. Jan Bernard Szlaga, Prezydent miasta Starogard Gdański, Edmund Stachowicz, Dyrektor "Caritas" Diecezji Pelplińskiej ks. Gerard Jakubiak. Uczestnicy wystawy to twórcy kociewscy i sympatycy regionu. Wieńce dożynkowe wykonali i udostępnili: Sołectwo Kleszczewo Kościelskie, Zespół Szkół Rolniczych, Centrum Kształcenia Praktycznego w Bolesławowie, Gmina Lubichowo, Sołectwo Wolental, KGW w Barłożnie i KGW w Kopytkowie. Laureatów konkursu "Anioł" poznaliśmy natomiast na sobotnim wernisażu w Andrzejowej Chacie przy ul. Basztowej w Starogardzie Gdańskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz