środa, 28 grudnia 2011

Kronika strażacka - 27.12.2011 r.

Starogard Gdański, 2011-12-28


Krótka informacja z wybranych zdarzeń za okres 19.12.2011 r. - 27.12.2011 r.

1.19.12.2011 r., Skarszewy, ul. Kamierowska - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy na poboczu jezdni po uderzeniu w drzewo. Wewnątrz pojazdu za kierownicą znajdował się nieprzytomny mężczyzna. Obok pojazdu leżała przytomna kobieta, której pierwszej pomocy udzielała pielęgniarka mieszkająca w pobliżu. Kolejna osoba poszkodowana znajdowała się poza pojazdem z widocznymi obrażeniami głowy (również przytomna). Ratownicy zabezpieczyli teren działań i przystąpili do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Jednocześne ratownicy ewakuowali z pojazdu nieprzytomnego kierowcę. Następnie osoby poszkodowane zostały przekazane przybyłym na miejsce Zespołom Ratownictwa Medycznego. Czynności dochodzeniowe prowadziła Policja, a po ich zakończeniu pojazd umieszczono na lawecie pomocy drogoweja a z jezdni usunięto pozostałości powypadkowe. Na czas prowadzenia działań ratowniczych droga została zamknięta.

2.19.12.2011 r., Semlin, gmina Zblewo - pożar budynku jednorodzinnego
Na miejscu zdarzenia ratownicy zastali objęte pożarem poddasze oraz parter budynku.
W trakcie rozpoznania zauważono leżące na ziemi przewody linii energetycznej. Na podstawie informacji uzyskanych od mieszkańców wsi stwierdzono, że budynek jest niezamieszkały. Ratownicy zabezpieczyli i sprawdzili przy pomocy urządzenia pomiarowego budynek i zerwaną linię energetyczną na obecność prądu (urządzenie nie wykazywało obecności prądu w budynku
i w zerwanej linii). Ratownicy podjęli zcynności gaśnicze w natarciu oskrzydlającym. Ratownicy
z OSP Semlin zbudowali stanowisko wodne na oddalonym około 200m od miejsca pożaru jeziorze. Po przygaszeniu pożaru i rozbiórce niestabilnych szczytów i podmurówek poddasza wprowadzono dodatkowe prądy wody po drabinach.

3.21.12.2011 r., Kokoszkowy, ul. Gdańska - pożar w budynku magazynowym
Na miejscu zdarzenia zastano palącę się pomieszczene wewnątrz nieużytkowanego budynku magazynowego na terenie byłej RSP Kokoszkowy. Istniało zagrożenie rozprzestrzenienia pożaru na I kondygnację. Budynek nie był zasilany w energię elektryczną. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia. Ratownicy podjęli czynności gaśnicze w natarciu na palące się zgromadzone stare wyposażenie i śmieci. Na zakończenie sprawdzono wszystkie pomieszczenia oraz oddymiono je przy użyciu agregatu oddymiającego.

4.21.12.2011 r., Starogard Gdański, ul. Ściegiennego - pożar w budynku wielorodzinnym
Na miejscu zdarzenia zastano palącą się wewnątrz piwnicę w budynku wielorodzinnym.
W piwnicach oraz na klatce schodowej panowało silne zadymienie. Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i podjęli czynności gaśnicze: podano prąd wody na palące się wewnątrz piwnicy zgromadzone czyściwo oraz paliwo. Po zlokalizowaniu pożaru przystąpiono do dogaszania tlących się przedmiotów - wyniesiono je na zewnątrz i przelano wodą. Wszystkie pomieszczenia zostay sprawdzone i oddymione.

5.21.12.2011 r., Jabłowo, gmina Starogard Gd., droga wojewódzka nr 222 - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano 2 samochody osobowe uczestniczące w wypadku drogowym. VW Transporter znajdował się częściowo na poboczu, a VW Golf na poboczu. W wyniku wypadku poszkodowana została 1 osoba jadąca VW Golf (była przytomna, znajdowała się wewnątrz pojazdu). Ratownicy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Po przybyciu Zespołu Ratownictwa Medycznego osobę poszkodowaną przekazano ratownikom medycznym. Po czynnościach dochodzeniowych Policji pojazd zepchnięto na pobocze, a jezdnię uprzątnięto z zanieczyszczeń powypadkowych.

6.22.12.2011 r., Osówek, gmina Osieczna - pożar budynków gospodarczych
Na miejscu zdarzenia zastano budynek gospodarczy objęty całkowicie pożarem i graniczący
z nim drugi budynek gospodarczy z palącą się konstrukcją dachu. W bliskim sąsiedztwie znajdował się kolejny budynek gospodarczy i budynki mieszkalne, nie było osób zagrożonych. Ratownicy zabezpieczyli teren akcji. Pogotowie Energetyczne odłączyło prąd. Ratownicy podjęli czynności gaśnicze w natarciu na palące się obiekty oraz w obronie sąsiedniego budynku gospodarczego. Po lokalizacji pożaru częściowo rozebrano konstrukcję budynku, przelano materiały palne zgromadzone na poddaszach. Pomieszczenia zostały oddymione oraz sprawdzone czy istnieją ogniska pożaru.

7.22.12.2011 r., Skarszewy, droga wojewódzka nr 224 - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano mężczyznę leżącego na poboczu drogi po potrąceniu przez samochód osobowy który, znajdował się na poboczu 300m dalej. Zabezpieczono i oświetlono teren działań. U mężczyzny ratownicy stwierdzili nagłe zatrzymanie krążania i przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą prowadzono do czasu przybycia Zespołu Ratowncitwa Medycznego Zespół Ratownictwa Medycznego stwierdził zgon mężczyzny. Dalsze czynności prowadziła Policja i Prokuratura.

8.22.12.2011 r., Dąbrówka, gmina Starogard Gd. - pożar budynku gospodarczego
Na miejscu zdarzenia zastano pożar drewnianego budynku gospodarczego. Budynek w całości objęty był płomieniami. Płomienie kierowane wiatrem stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla budynku mieszkalnego odległego o około 15 m od palącego się budynku gospodarczego. Częściowo paliło się drewniane ogrodzenie oraz sterta drewna opałowego. Właściciel poinformował Kierujacego Działaniami Ratowniczymi o odłączeniu prądu od budynku. Ratownicy oświetlili teren akcji i równocześnie podali 2 prądy wody w natarciu zewnętrznym oraz prąd w obronie pobliskiego budynku mieszkalnego i sterty drewna opałowego. Kolejne zastępy zbudowały stanowisko wodne na stawie. Po przygaszeniu pożaru przystąpiono do częściowej rozbiórki konstrucji obiektu celem dogaszenia zarzewii ognia. Przeszukano pogorzelisko na okoliczność przebywania osób - nikogo nie odnaleziono.

9.24.12.2011 r., Starogard Gdański, ul. Pelplińska - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano trzy pojazdu po zderzeniu na pasie drogi (autobus, VW Golf
i Toyota). Kierująca pojazdem VW Golf i dziecko znajdowali się w karetce Pogotowia Ratunkowego. W autobusie nie było pasażerów, pozostali uczestnicy wypadku nie odnieśli obrażeń. Ruchem drogowym kierowała Policja. Ratownicy zabezbieczyli teren działań, m. in. odłączyli akumulatory w pojazdach. Po zakończeniu czynności prowadzonych przez Policję pojazdy usunięto z jezdni., a odcinek drogi uprzątnięto z zanieczyszczeń powypadkowych.

10. 26.12.2011 r., Więckowy, gmina Skarszewy - pożar w budynku mieszkalnym
Na miejscu zdarzenia zastano tlącą się cześć dachu przy kominie budynku mieszkalnego. Mieszkańcy znajdowali się na zewnątrz budynku. Ratownicy zabezpieczyli teren działań. Odłączono zasilenie budynku w energię elektryczną. Następnie ratownicy w sprzęcie ochrony dróg oddechowych podali prąd wody w natarciu na konstrukcję dachową. Po przygaszeniu dokonano częściowej rozbiórki konstrukcji dachowej na powierzchni około 2 metrów kwadratowych, dokonano również rozbiórki przepalonego, metalowego wkładu kominowego obudowanego płytami kartonowo-gipsowymi. Ratownicy przeczyścili również przewód kominowy. Wybrano sadzę z wyczystki kominowej. Pomieszczenia zostały oddymione i przewietrzone
.
11. 27.12.2011 r., Zblewo, droga wojewódzka nr 214 - wypadek drogowy
Na miejscu zdarzenia zastano samochód osobowy po dachowaniu znajdujący się
w przydrożnym rowie. Nieprzytomny mężczyzna znajdował się na zewnątrz pojazdu. Na miejscu znajdowała się Policja i świadkowie zdarzenia. Ratownicy z OSP Zblewo sprawdzili czynności życiowe poszkodowanego i natychmiast przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, którą prowadzili do momentu przybycia Zespołu Ratownictwa Medycznego. ZRM przejął działania medyczne i dalej kontynuował resuscytację. Niestety lekarz stwierdził zgon mężczyzny. Po czynnościach dochodzeniowych Prokuratora i Policji ciało mężczyzny zostało zabrane przez zakład pogrzebowy. Wycięto krzaki, po czym uszkodzony pojazd został postawiony na koła, wyciągnięty z rowu a następnie załadowany na lawetę pomocy drogowej. Miejsce zdarzenia zostało uprzątnięte z pozostałości powypadkowych oraz zebrano żużyty sorbent.Sporządził: mł. asp. Karina Stankowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz